גאדג’טי מסקר: iPhone 13 – עדכון ביניים גדול

iPhone 13 (צילום: רונן מנדזיצקי) iPhone 13 (צילום: רונן מנדזיצקי)

פעם נהגה אפל להציג גרסאות חדשות של מכשירי האייפון בשני שלבים, כששנה אחת ראינו שדרוגים רציניים לאלמנטים רבים בדגמים ולעיתים עדכונים קלים יותר, שהתמקדו ברכיבים שמתחת למכסה וזכו למיתוג עם האות ‘אס’ (S). בשנת 2021 בחרה אפל לשנות את הכיוון הזה ולאחר העדכון הגדול עם סדרת האייפון 12 מגיעה סדרת האייפון 13. היא מציגה שיפורים גדולים יותר בהשוואה למה שהיינו רגילים לראות בדורות ה-‘S’ הקודמים, אך לא מדובר בדור חדש של מכשירים ואנו בגאדג’טי עדיין רואים באייפון 13 עדכון על פני הדור הקודם, ולא משהו חדש לחלוטין.

סדרת האייפון החדשה מביאה איתה גם בידול ברור יותר בין 4 המכשירים, כשדגמי ה-iPhone 13 Mini וה-iPhone 13 שונים באלמנטים רבים בהשוואה לדגמי ה-iPhone 13 Pro וה-iPhone 13 Pro Max. הם שונים במערכי הצילום, באיכויות המסכים, בחיי הסוללה, וכמובן גם במחירים.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

את סדרת האייפון 13 נראה בישראל באופן רשמי ב-14.10, ולפני שזה קורא ננסה לצלול לדגמים השונים בסדרה ולהבין מה השתנה וגם אם השדרוג מדור לדור הוא רלוונטי (טיזר: אנחנו לא דוגלים בשדרוג טלפונים כל שנה, אבל האייפון 13 הוא לחלוטין שדרוג ראוי ומתבקש למי שמחזיקים בידם דגמי אייפון 11 ומטה).

עדכונים קלילים לעיצוב האייפון 13

במעבר בין דורות של מכשירי אייפון אנו לא זוכים לראות שינויים דראסטיים בכל הנוגע לעיצוב, ואם האייפון 12 הציג בשנה שעברה שינויים במבנה הכללי, השנה השינויים בעיצוב הם מינורים בלבד.

Face ID ב-iPhone 13 (צילום: רונן מנדזיצקי)
Face ID ב-iPhone 13 (צילום: רונן מנדזיצקי)

את העדכון הראשון בעיצוב האייפון 13 אפשר לראות במגרעת, זו כעת מעט קטנה יותר, אך לא מדובר ביתרון על פני הדור הקודם. אפל לא מאפשרת להשתמש בשטח הנוסף סביב המגרעת וממשיכה לשמור את זה להצגת אייקונים ומחוונים שונים. אמשיך להביע ביקורת בכל הנוגע להצגת וילון ההתראות ומרכז הבקרה – את אלה יש לשלוף במחווה מראש המכשיר כלפי מטה מכל אחד מצידי המגרעת.

קצת התחשבות מצידה של אפל לא הייתה מזיקה ונדמה כי היה זה פשוט יותר לשלוף את התפריטים במחווה גם מאמצע המסך, כפי שעושות לא מעט חברות בשוק, בטח ובטח כשבאפל החליטו השנה לשנות את דפדפן הספארי עם הצגתה של iOS 15, כך שזה נגיש יותר לשימוש ביד אחת.

שינוי המגרעת הוביל את אפל לדחוף מעלה את הרמקול העליון, זה מספק ביצועים מצויינים. עוצמת השמע היא מהגבוהות ששמעתי בטלפון והיא משלימה היטב את חווית האודיו הסטריאופוני יחד עם הרמקול הראשי הממוקם על גבי המסגרת התחתונה. שני הרמקולים לא רק שמפיקים עוצמה גבוהה, אלא גם שומרים על איכות טובה בכל הרמות, וללא צרימות מעצבנות.

שינוי נוסף בעיצוב נוגע למיקום הכפתורים משני צידי המכשיר. אפל הנמיכה מעט את מיקום כפתור הנעילה וכפתורי ויסות הווליום, כך שנוח יותר להגיע אליהם. מדובר בכפתורים גדולים למדי, אשר בולטים מספיק כדי שניתן לחוש בהם גם בלי להסתכל, והלחיצה עליהם גם היא מורגשת היטב.

דבר מה שאפל לא שינתה – שקע הטעינה והעברת הנתונים הוא עדיין מסוג Lightning Port. בתוך הקופסה משלבת אפל כבל USB-C ל-Lightning, ללא מטען, כך שאם אין ברשותכם מטען או מחשב עם חיבור USB-C, תידרשו לרכוש מטען נפרד – עדיף כבר ללכת על מטען מהיר (20W). לחברת אנקר יש מטענים כאלה, וגם לחברות נוספות – לחצו לעמוד המטענים של אנקר – אליאקספרס / KSP.

iPhone 13 (צילום: רונן מנדזיצקי)
iPhone 13 (צילום: רונן מנדזיצקי)

המצלמות בגב המכשיר זוכות גם הן לשינוי במבנה, ושני החיישנים מופיעים כעת באלכסון האחד כלפי השני ולא אחד מתחת לשני כפי שהיה באייפון 12.

לבסוף, ישנן מידות המכשירים, אלו זכו למספר שינויים גם כן, עם משקל גבוה יותר הודות לסוללה החדשה והגדולה יותר – 174 גרם לאייפון 13 מול 164 גרם לאייפון 12, כשהמידות של שני הדגמים זהות פרט לעובי של המכשיר החדש (7.65 מ”מ במקום 7.4 מ”מ).

iPhone 13: יותר סוללה ויותר אחסון

אם יש מהלך שרומז יותר מכל על עדכון ביניים הרי שמדובר בשדרוגים נחוצים מתחת למכסה המנוע. חיי הסוללה של האייפון 12 לא היו רעים, אלא ממוצעים פלוס, והמפסיד העיקרי בקטגוריה היה כמובן דגם המיני. ועם זאת, באפל בחרו השנה לשדרג את כל דגמי הסדרה בסוללות חדשות, גדולות יותר, שמביאות עימן תוצאות מרשימות הרבה יותר בהשוואה לדגמי האייפון 12, ובוודאי שמול התוצאות שסיפקו מכשירי האייפון 11 לפניהם.

מכשיר ה-iPhone 13 שבו אנו דנים בסקירה הנוכחית מגיע עם סוללה בקיבולת 3095mAh, שיפור של כ-8.5% בקיבולת בהשוואה לסוללת ה-2851mAh של ה-iPhone 12, כשבאפל טוענים לשיפור של 2.5 שעות צפייה בסרטוני וידאו בהשוואה בין שני הדגמים.

הבדיקות שלנו לסוללות מתייחסות לשימוש במכשירים בפועל, ולא למדידה של וידאו שרץ על המכשיר באופן קבוע, ובמקרה של האייפון 13 מצאנו שיפור משמעותי על פני הדור הקודם. אם בשנה שעברה מצאנו כי זמן המסך של האייפון 12 עמד על כ-5 עד 6 שעות, האייפון 13 סיפק לנו כבר בין 6 ל-7 שעות מסך, מה שתורגם בפועל ליום עבודה שלם בשימושים מעורבים, עם מעט עודף בבסוף היום וכיום וחצי בשימושים קלים.

בזמן משחק הצלחנו להשיג תוצאות דומות לאלו שהתקבלו בדור הקודם של המכשיר, כשבמשחק PUBG תחת ההגדרות הגבוהות ביותר הנתמכות (HDR, MOVIE, EXTREME) ספגה הסוללה ירידה של כ-8% לאחר חצי שעת משחק.

לצערנו, אפל עדיין לא מספקת תמיכה בטעינה מהירה ברמות אותן הורגלנו לראות במכשירים רבים בשוק ומסתפקת בקצב טעינה מוצהר של 20 וואט. מטען מהיר לא תמצאו באריזה, כך שאם אין ברשותכם אחד כזה, הטעינה תהיה איטית באופן משמעותי.

עדכון גדול נוסף אנו מוצאים בנפח האחסון הבסיסי עימו מגיע האייפון 13, זה מתחיל הפעם ב-128 גיגה-בייט, פי 2 ממה שקיבלנו בדור הקודם (64GB). זו תוספת מתבקשת בעיקר בשל הצורך ההולך וגובר בשמירת תמונות וסרטונים שצולמו עם המכשיר, אך גם דרך טובה עבור אפל לפתות אותנו לבחור באייפון 13 על פני דגם האייפון 12 עם נפח אחסון דומה, אשר ודאי יוצע בהפרש של כ-200-300 שקלים בלבד.

iPhone 13 (צילום: רונן מנדזיצקי)
iPhone 13 (צילום: רונן מנדזיצקי)

מסך OLED ומעבד חדש

מסכי OLED היו העדכון הגדול ביותר שהגיע למכשיריה של אפל בסדרת האייפון 12, אך עכשיו כבר לא מדובר בעדכון גדול כפי שהיה בשנה שעברה. מסך ה-Super Retina XDR של ה-iPhone 13 מגיע גם השנה בגודל 6.1 אינץ’ וברזולוציית 1170×2532 פיקסלים, ועדיין מדובר באחד מהמסכים המרשימים שראינו.

אפל עדכנה את הבהירות של הדגם החדש כלפי מעלה, כך שתקבלו מסך שקל יותר להשתמש בו מחוץ לבית, אך את השדרוג המשמעותי יותר של תצוגת ה-Pro Motion שמעניקה קצב רענון גבוה של 120 הרץ שמרה לדגמי הפרו, כך שבאייפון 13 תיאלצו להסתפק ברענון בקצב 60 הרץ.

אחזור על מה שאמרו סקירות רבות שפורסמו לפנינו באתרים הגדולים בחו”ל – אם לא יצא לכם לנסות מסכים עם קצב רענון גבוה, כנראה שלא תבחינו בבעיה בנושא זה, ואוסיף – העבודה שביצעה אפל בשילוב שבין המסך, אנימציות מערכת ההפעלה והעדכון האחרון למעבד מעניקים זריזות גבוהה מאוד בשימושים השונים במערכת, כך שקצב הרענון הנמוך יותר אינו חיסרון עצום, ואם בכל זאת רוצים יותר – יש את דגמי הפרו.

הביצועים באייפון 13 קיבלו עדכון עם שבב ה-Apple A15 Bionic, אך דווקא כאן קשה יותר למצוא את הביטוי שלהם בשטח. מבחני ביצועים ודאי מדגימים את העליות, אך הביטוי בשטח ברור פחות, פשוט כי הביצועים במכשיריה של אפל היו מצויינים גם בדור הקודם, כשגם בזמן משחק לא הורגשה התחממות בגב המכשיר. איפה שבכל זאת נמצא שיפורים זה בצד המצלמות, שמשתמשות במנוע ה-AI העדכני כדי לדחוף קדימה את התוצאות הסופיות.

iPhone 13 (צילום: רונן מנדזיצקי)
iPhone 13 (צילום: רונן מנדזיצקי)

המצלמות ב-iPhone 13

בצד הטכני שלו, מערך הצילום הראשי של האייפון 13 דומה לזה שהגיע בדור הקודם – זוג מצלמות 12 מגה-פיקסל, האחת עם ייצוב אופטי מובנה, פוקוס אוטומטי מהיר ומתמשך ומפתח צמצם f/1.6, והשנייה גם היא משתמשת בחיישן 12 מגה-פיקסל, ומיועדת לצילום תמונות בזווית רחבה של 120 מעלות. ועם זאת, החיישנים בדגם החדש גדולים יותר, וכך גם הפיקסלים, ומאפשרים ליותר אור להיכנס פנימה, מה שתורם לצילומים בתנאי תאורה נמוכים, כאשר תוספת התמיכה בייצוב אופטי Sensor Shift בחיישן מוסיפה לחשיפות ארוכות יותר גם כן.

השוואה בין מצלמות ה-iPhone 12 וה-iPhone 13:

דגםiPhone 12iPhone 13
מספר חיישנים במערך הראשי22
חיישן ראשי12 מגה פיקסל
חיישן 23.9 מ"מ
12 מגה פיקסל
חיישן 35.2 מ"מ
תכונות חיישן ראשימפתח צמצם f/1.6
אורך מוקד 26 מ"מ
גודל פיקסל 1.4 מיקרון
ייצוב אופטי (OIS)
תמיכה ב-Deep Fusion בכל המצלמות
תמיכה ב-Smart HDR 3
תמיכה ב-Night Mode בכל המצלמות
פוקוס בטכנולוגיית ה-Dual Pixel AF
מפתח צמצם f/1.6
אורך מוקד 26 מ"מ
גודל פיקסל 1.7 מיקרון
ייצוב אופטי מובנה בחיישן (Sensor Shift OIS)
תמיכה ב-Deep Fusion בכל המצלמות
תמיכה ב-Smart HDR 4
תמיכה ב-Night Mode בכל המצלמות
פוקוס בטכנולוגיית ה-Dual Pixel AF
חיישן זווית רחבה12 מגה פיקסל
מפתח צמצם f/2.4
אורך מוקד 13 מ"מ
זווית צילום 120 מעלות
12 מגה פיקסל
מפתח צמצם f/2.4
אורך מוקד 13 מ"מ
זווית צילום 120 מעלות
וידאועד 4K בקצב של 60 פריימים לשנייה
צילום, עריכה ושיתוף ב-Dolby Vision עם HDR פעיל עד 30 פריימים לשנייה
ייצוב אופטי מובנה בחיישן לצילום וידאו
תמיכה ב-Audio Zoom
הילוך איטי ברזולוציית Full HD עד קצב של 240 פריימים לשנייה
הסרטת Time-Lapse עם מצב לילה פעיל
הקלטה בסטריאו
עד 4K בקצב של 60 פריימים לשנייה
צילום, עריכה ושיתוף ב-Dolby Vision עם HDR פעיל עד 60 פריימים לשנייה
ייצוב אופטי מובנה בחיישן לצילום וידאו
תמיכה ב-Audio Zoom
הילוך איטי ברזולוציית Full HD עד קצב של 240 פריימים לשנייה
הסרטת Time-Lapse עם מצב לילה פעיל
הקלטה בסטריאו
הסרטה במצב סינמטי עם טשטוש הרקע
מצלמת סלפי12 מגה פיקסל
מפתח צמצם f/2.2
אורך מוקד 23 מ"מ
תמיכה במצב פורטרייט
תמיכה ב-Smart HDR 3
תמיכה במצב לילה (Night Mode) קדמי
תמיכה ב-Deep Fusion לעיבוד תמונה משופר
12 מגה פיקסל
מפתח צמצם f/2.2
אורך מוקד 23 מ"מ
תמיכה במצב פורטרייט
תמיכה ב-Smart HDR 4
תמיכה במצב לילה (Night Mode) קדמי
תמיכה ב-Deep Fusion לעיבוד תמונה משופר
הסרטה במצב סינמטי עם טשטוש הרקע
וידאו סלפיעד 4K בקצב של 60 פריימים לשנייה
צילום, עריכה ושיתוף ב-Dolby Vision עם HDR
הילוך איטי ברזולוציית Full HD ב-120 פריימים לשנייה
ייצוב וידאו קולנועי ב-4K, 1080P ו-720P
עד 4K בקצב של 60 פריימים לשנייה
צילום, עריכה ושיתוף ב-Dolby Vision עם HDR
הילוך איטי ברזולוציית Full HD ב-120 פריימים לשנייה
ייצוב וידאו קולנועי ב-4K, 1080P ו-720P

בזמן צילום באור יום, המצלמות של האייפון 13 עדיין מפיקות את התמונות מבין הטובות והמדויקות שקיימות היום בטלפונים לטעמי. הן מציגות דיוק גבוה בצבעים, כמות מרשימה של פרטים, ניגודיות גבוהה וטווח דינמי מרשים, כאשר עצים ודשא עדיין מהווים את אחת מהבעיות הבודדות במצלמות החדשות, כפי שהיה גם בדור הקודם, אך ישנו שיפור בצילומים בעזרת מצלמת הזווית הרחבה, בעיקר במקומות החשוכים יותר בתמונות.

בתנאי תאורה נמוכים ניתן להבחין כי משך הזמן לצילום תמונה בתנאי תאורה נמוכים מהיר יותר, זה שיפור קטן אך נחוץ ויאפשר לצלם תמונות מהר יותר בתנאים אלו. הביצועים של מנוע ה-AI לשיפור תמונות המצולמות בתנאי תאורה נמוכה טובים, מדגישים את האיזורים החשוכים יותר בתמונה ומוסיפים פרטים גם באיזורים הבהירים, מה שהופך את התמונות למרשימות יותר. במצלמת הזווית הרחבה ניתן להבחין בשיפורים אלו באופן המורגש הרבה יותר, כשהתמונה לאחר העיבוד מוארת באופן משמעותי, אם כי התוצאה הסופית אינה מרשימה כמו בשימוש במצלמה הראשית במערך.

מצלמת הסלפי גם היא משתמשת בחיישן 12 מגה-פיקסל והתמונות באור יום נראות נהדר, עם דיוק גבוה בפרטים, שמירה על רמת צבעים הקרובה למציאות וטווח דינמי טוב. ההפרדה בצילומי פורטרט עם מצלמת הסלפי גם היא מצויינת וכמעט שלא ניתן לראות פספוסים בהחלת הטשטוש סביב המצולם.

צילומים בתנאי תאורה נמוכים מכניסים לפעולה את “מצב הלילה” של המצלמה, שמשתמש במסך כדי להאיר את הפנים. התוצאה לא רעה, אך אפשר לראות את הטשטוש בפנים, כאשר הרקע מסביב נראה מרשים בפרטים.

סלפי לילה
צילום: רונן מנדזיצקי

לצד התכונות הרגילות במצלמה אפל הוסיפה גם כמה חדשות. אפשר למצוא מצב הסרטה סינמטי חדש שיאפשר לקבל את האפקט של צילום וידאו מקצועי יותר, וכשיש מספר דמויות בפריים אפשר לבחור באיזו להתמקד, כך שהדמות בה לא מתמקדים תוצג באופן מעט מטושטש.

תכונה נוספת, וכזו שאפל תציג בפניכם כבר עם הפתיחה הראשונה של המצלמה, נוגעת לאופי הצילומים המועדף עליכם. תוכלו לבחור בין 5 מצבי צילום שונים: “רגיל”, “ניגודיות עשירה”, “עז”, “חמים” ו”קריר”. בתמונות מטה תוכלו לראות את ההבדלים בין מצבי הצילום השונים:

מצב
מצב “רגיל”, אייפון 13 (צילום: רונן מנדזיצקי)

בנוסף להחלת הגדרות הצילום המובנות ניתן לכוון גם את הגוון והחמימות של התמונה באופן ידני. בפועל, אפל מאפשרת לכם לבחור את סגנון עיבוד התמונה שתצלמו עוד לפני שתצלמו אותה, במקום להוסיף את התיקונים שהחברה מוצאת לנכון לתקן באמצעות מנגנון הלמידה העמוקה. זה צעד חיובי קדימה ובתקווה שחברות נוספות יתרחקו מהדגשת הצבעים המיותרת שנוספת לתמונות באופן אוטומטי באמצעות מנגנוני “AI”, ויעבירו במקום את השליטה למשתמשים. אגב זה, צד חיובי נוסף באפשרות הגדרות התמונה בדרך הזו הוא שכל הגדרה שתגדירו, תישמר, ולא תצטרכו להגדיר אותה מחדש בכל צילום, אלא אם תרצו לשנות בשנית את הגדרות הצילום למשהו אחר.

סיכום: מה חשבנו על ה-iPhone 13 ולמי שווה לשדרג

אפל ביצעה מקצה שיפורים ראוי עם הצגת האייפון 13. הוא מספק עדכון לבהירות התצוגה, חיי סוללה ארוכים יותר, שיפורים בצד המצלמה, בעיקר עבור מצלמת הזווית הרחבה וצילומים בתנאי תאורה נמוכה בהם התקשו הדורות הקודמים, תוך שהוא ממשיך להציע מבנה די נוח לאחיזה, רמקולים חזקים ועמידות בפני מים ואבק תחת תקן IP68.

באפל שומרים את מרבית השדרוגים עבור דגמי הפרו היקרים בסדרה, כך שלא תמצאו באייפון 13 את תצוגת ה-120 הרץ או את מצלמות הזום והמאקרו, כאשר גם הטעינה ה”מהירה” נתפשת כאיטית למדי בימים בהם כבר כמעט הופכת לסטנדרט טעינה מלאה תוך כחצי שעה ואף פחות מכך.

האייפון 13 הוא בהחלט שדרוג ראוי על פני הדור הקודם, אך אם ברשותכם האייפון 12 אין סיבה אמיתית לעדכן – השיפורים אולי חיוביים, אבל לא מצדיקים לטעמנו את קפיצת המדרגה שתצדיק שדרוג משנה לשנה. השדרוג דווקא משמעותי עבור מי שבבעלותם מכשירי אייפון 11 וקודם לכן, מול אלו השיפורים שהכניסה אפל במכשיר השנה משמעותיים הרבה יותר.

המחירים של האייפון 13 בישראל עדיין לא נחשפו ויהיו זמינים קרוב יותר למועד ההשקה בארץ ב-14.10 – נעדכן את הסקירה בהתאם ברגע שייחשפו המחירים.

האריזה ותכולתה
6/10
עיצוב ואיכות בניה
8/10
חומרה וביצועים
10/10
מסך ותצוגה
8/10
מערכת הפעלה
9/10
מולטימדיה
10/10
סוללה
10/10
מצלמה
8/10
8.6
ציון כללי   ... ולא בהכרח ממוצע

מה אהבנו
 • חיי סוללה
 • מסך OLED
 • רמקולים
 • עמידות במים
 • צילום באור יום
 • תמיכה בדור 5
 • אחסון בסיס 128 גיגה-בייט
מה פחות אהבנו
 • קצב רענון נמוך למסך
 • ללא מטען מהיר באריזה

איפה קונים ומה המחירים?
 • יבואן רשמי: לא נחשף
 • שוק פתוח: לא נחשף

*תודה לרשת iStore שהשאילה לנו את האייפון 13 לצורך הסקירה.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים