חוקרים הצליחו לפתח דיסק אופטי בגודל CD שיוכל לאחסן 500TB

חברת OPTICA, לשעבר OSA, בשיתוף פעולה עם חוקרי אוניברסיטת סאות’המפטון, הצליחו ליצור טכנולוגיית כתיבת לייזר מהירה המאפשרת לאחסן מידע בנפח של 500TB על דיסק זכוכית בגודל של דיסק CD רגיל באמצעות טכנולוגיית 5D לאחסון מידע לטווח ארוך.

אחסון מידע על מדיה אופטית היא טכנולוגיה ותיקה’ שאולי איננה נפוצה היום כפי שהייתה פעם, אך עדיין לא מן הנמנע שרוב האנשים זוכרים את דיסקי ה-CD שאפשרו אחסון של 700MB עליהם, נפח שגדל עם המעבר לדיסקים של DVD ו-Blueray שאפשרו אחסון של עד 25GB בשכבה בודדת עם אפשרות למספר שכבות מידע.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

בעוד שבדיסק רגיל המידע הוא דו-מימדי, או תלת-מימדי במקרה של דיסקים מרובי שכבות, טכנולוגיית אחסון המידע בחמישה-מימדים (5D) משתמשת בנקודות זעירות הממוקמות במרחב התלת המימדי באופן חופשי, עם 2 מימדים נוספים בדמות כיוון הנקודה והגודל שלה, שנע בין 80nm עד 200nm על מנת לאחסן את המידע. השדרוג הגדול הפעם מגיע בדמות שימוש בלייזרי פמטו-שנייה (femtosecond) מהירים, שאינם “כותבים” את הנקודה בפועל, אלא מנצלים תופעות פיזיקליות אחרות להגברת מהירות כתיבת המידע.

דיסק אופטי בגודל 8.8×8.8 מ”מ המאחסן מידע בנפח 6GB (מקור OPTICA)

בעוד שהטכנולוגיה החדשה מוגדרת כמהירה במיוחד, קצב כתיבת המידע בפועל עומד על 230KB/s בלבד. עם זאת, לפי החוקרים הטכנולוגיה מאפשרת כתיבה מקבילה של מידע, שצפויה לאפשר למלא דיסק אופטי בגודל של CD במידע בנפח מידע של 500TB בתוך כ-60 יום.

לא מדובר בפתרון אחסון שנועד לשימוש יום-יומי אלא ב”אחסון קר” שנועד לאחסן מידע בנפח עצום ולשרוד לטווח ארוך, כאשר לפי החוקרים המדיה האופטית יכולה לשרוד בטמפרטורה של עד 1000 מעלות צלסיוס וללא דגרדציה לטווח של 13.8 מיליארד שנים, מה שהופך את הטכנולוגיה לפתרון מעולה לאחסון מידע רב לטווח ארוך.

השוואת מפרטים