מעבד ה-Intel 4004 של אינטל חוגג 50 שנה

שבב ה-Intel 4004 (מקור אינטל)

חברת אינטל (Intel) חוגגת היום (ב’ 15.11) יובל להשקת מעבד ה-Intel 4004 של החברה, שבב שנוצר “בטעות” משינוי בעיצוב השבבים שנועדו להפעיל מחשבון, טעות שיצרה מעבד שהציע כוח מחשוב של מחשב שתפס בזמנו חדר שלם בתוך שבב בגודל ציפורן בלבד וסלל את הדרך למעבדים המודרניים של היום.

מעבד ה-Intel 4004 של אינטל שינה את תחום המיקרו-שבבים ויחד איתו את העולם המובסס עליהם כיום. הוא החל את דרכו כחלק מפרויקט של אינטל בעבור חברת Nippon Calculating Machine Corp היפנית, שב-1969 ביקשה מאינטל לתכנן שבבים בעבור מחשבון ה-Busicom 141-PF של החברה.

למרות שהעיצוב המקורי של השבבים בעבור המחשבון תוכנן להיות מורכב מ-12 שבבים נפרדים, מהנדסי אינטל בזמנו איחדו אותם ל-4 שבבים בלבד, בהם מעבד ה-Intel 4004 שהציע עוצמת עיבוד של “מחשב מיינפריים” שתפס בזמנו חדר שלם, בשבב בגודל ציפון בלבד. בניגוד למעבדי ה-Alder Lake האחרונים של אינטל, שמכילים מיליארדי טרנזיסטורים הדחוסים בעד 16 ליבות בשטח של 300 מ”מ רבועים ומגיעים לתדר של 5.2GHz, שבב ה-Intel 4004 הגיע בגודל של 2 אינץ’ והיה בעל ליבת 4 ביט בודדת ו-2300 טרנזיסטורים העובדים בתדר של 750kHz.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

פרסום שבב ה-Intel 4004 (מקור אינטל)

פט גלסינגר, מנכ”ל אינטל העולמית, מסר:

השנה אנו מציינים יובל להשקתו של מעבד 4004, חלוץ הטכנולוגיה המודרנית שכולנו מודים על הוולדו. אם תחשבו על כל ההישגים אליהם הגענו בחצי המאה האחרונה, תבינו מיד כי מדובר ברגע רב-חשיבות בהיסטוריה של הטכנולוגיה, משום שהשבב הזה הוא זה שייצר את הבסיס לעולם המחשוב ואפשר לו להמריא לגבהים חדשים. כשאנו מביטים קדימה ל-50 השנים הבאות ואילך, אנו נרגשים להמשיך ולהוביל חדשנות שתמשיך להשפיע באופן ייחודי וחדשני לזו שנראתה לפני.

מחשבון ה-Busicom 141-PF של חברת Nippon Calculating Machine Corp לו יועד שבב ה-Intel 4004 (מקור אינטל)

פדריקו פאג’ין, לשעבר מהנדס באינטל והאיש שתכנן וייצר את ה-Intel 4004 יחד עם טד הוף וסטן מזור, מסר:

במבט לאחור כבר בשנת 1970 היה ברור שהמעבדים ישנו את האופן שבו אנו מתכננים מערכות ועוברים מחומרה לתוכנה. אולם, המהירות שבה המעבדים התפתחו עם הזמן ואומצו על-ידי התעשייה הפתיעה גם אותנו.

קשה מאוד לדמיין את העולם סביבנו כיום ללא שבבים זעירים הנמצאים למעשה בכל דבר כיום, החל מהמחשב האישי שלנו ועד המכשיר הסלולרי בו אנו משתמשים. במהלך 50 השנים האחרונות מאז השקת ה-Intel 4004 של אינטל ועד היום העולם השתנה באופן דרמטי, דבר שסביר להניח לא היה קורה באותו הקצב אלמלא שלושה מהנדסים באינטל היו מחליטים לשנות עיצוב של 12 שבבים ל-4 בלבד.

השוואת מפרטים