ביקורת סרט “קינגס מן: ההתחלה” – היסטוריה של אלימות

קינגסמן הראשון (2015) היה סרט נפלא, הוא נחת בדיוק על הנקודה שבין סרט ריגול לסרט אקשן מבוסס קומיקס אלים וחסר מעצורים. קינגסמן השני (2018) היה בעיקר בסדר, הוא לקח את הקונספטים של הראשון וקצת דחף אותם לקצה, אבל גם כבר לא היה מבוסס על הקומיקס של מארק מילר עליו היה מבוסס הסרט הראשון. אז כשהכריזו על סרט שלישי בסדרה, שהוא בעצם פריקוול להקמה של קינגסמן, שגם הוא לא מבוסס על אף קומיקס בסדרה, היה לי איזה שביב של תקווה שהוא יכפר על הסרט השני ובטריילר גם היה נראה מגניב מאוד, אז האם “קינגס מן: ההתחלה” עמד בחוסר ציפיות שלי?

קינגס מן: ההתחלה – העלילה

הסרט מנסה להוות פריקוול לשאר סרטי הסדרה ומספר על הדוכס אורלנדו אוקספורד (רייף פיינס) אב יחידני שמנסה לשמור בכל מחיר על בנו היחיד קונרד (האריס דיקנסון). כאשר פורצת מלחמת העולם הראשונה האב הפציפיסט צריך להחליט האם לשבור את ההבטחה שהבטיח לעצמו כאשר הוא עומד במרכזה של מזימה אותה רוקמים רוב רשעי העולם של אותה תקופה להוביל את העולם להרס והשמדה. הוא חובר למשרתים הנאמנים שלו – שולה הלוחם (דג’ימון הונסו) ופולי הצלפית (ג’מה ארטרטון) במטרה להציל את העולם ממלחמה נוראית.

יותר מידי אקספוזיציה

אחד הדברים הטובים בקינגסמן הראשון הייתה מערכת היחסים שנבנית בין אגזי להארי – דמות האב שמעולם לא היה לו. בסרט הנוכחי ניסו ליצור מערכת יחסים דומה בין דמות ובן, אבל הפעם באמת עם אבא ובן, ואני יכול להבין את הצורך בדינמיקה הזאת, אבל הבעיה היא ההתמקדות בה לאורך שני שליש מהסרט רק כדי להתעלם ממנה במהלך השליש האחרון. למעשה, רוב חלקי הסרט קיימים בעיקר כדי לעשות אקספוזיציה ובנייה לקראת החלק השלישי והמשמעותי של הסרט, וזה קצת מעייף.

שני שלישים מהסרט מרגישים כמו שיעור היסטוריה קצת משעמם ולא כמו שסרט קינגסמן אמור להרגיש. הוא אמנם מבוסס באופן מאוד רופף על אירועים אמיתיים, ומציג אנשים אמיתיים שבאמת היו, אבל האם באמת צריך לבזבז כל כך הרבה זמן מסרט שהוא גם ככה ארוך (131 דקות) רק כדי ליצור לנו הכנה ובעיקר דיבורים לקראת החלק האחרון, שהיה אמור להיות לדעתי החלק המרכזי של הסרט? לדעתי לא, היו יכולים לקצר את האקספוזיציה ולגשת ישר לעניינים.

עם זאת, קינגסמן היא בסופו של דבר סדרת סרטים ששואבת המון השראה מסרטי בונד, וגם הם סרטים ארוכים, עם מערכות שלמות שבהן יש התקדמות מאוד איטית של העלילה (לפחות בסרטים החדשים יותר), כמו כן גם בסרט הזה. בדומה לסרטי בונד, גם כאן נוכל למצוא נבל שלא נחשף עד השנייה האחרונה, אבל העניין הוא שכל הזמן מראים אותו בזוויות שלא באמת חושפות מי המוח מאחורי כל המזימה, וזה מרגיש כאילו אנחנו כבר יותר חכמים כצופים, ולהראות גב של נבל ולהסתיר בכוונה מי הוא הרגיש לי יותר כמו תרגיל קולנועי של שנות ה-70-80. היו יכולים לעשות את זה יותר טוב, וגם היה מאוד לא מפתיע כשהתגלה מי הנבל האמיתי.

תמונה: פורום פילם

מלבד הנבל הראשי בסרט מופיעות לא מעט דמויות של נבלי העולם מאותה תקופה, כשהבולט בהם הוא גריגורי רספוטין (ריס איוואנס), המיסטיקן הרוסי הידוע לשמצה. אני זוכר את הדברים שקראתי על רספוטין בעברי (בעיקר כחובב הקומיקס הלבוי, שם הוא דמות מרכזית) ובאמת ההופעה של איוואנס נשמעת מאוד דומה לסיפורים עליו – מופרע בצורה בלתי רגילה. למעשה ההופעה שלו כרספוטין היא אחד הדברים היותר טובים בסרט, אבל יחד עם זאת היו כמה חלקים הקשורים לדמות שהיו קצת מיותרים, והסרט היה יכול להסתדר טוב מאוד גם בלעדיהם מבלי לפגום במופרעות של הדמות.

מעט מידי אקשן

בסרט יש פחות או יותר 3 סטים גדולים של אקשן, וכולם עם כוריאוגרפיית קרב עוצרת נשימה, ובשביל זה באתי לראות את קינגסמן. הסיפור כבודו במקומו מונח, אבל באתי בציפיה לראות ראשים עפים וסצינות אקשן הזויות. אומנם האקשן באמת מעולה, אבל הוא עדיין לא מתעלה על זה שראינו בסרט הראשון, ובמיוחד לא על סצינת הכנסייה המדהימה שלו, ולמעשה, עדיין לא הייתה סצינה אחת בסדרה שהתעלתה על סצינת הכנסייה, וזה קצת חבל מכיוון שהיא הייתה בסרט הראשון בסדרה!

מלבד זאת, באמת לוקח לאקשן קצת יותר מידי זמן להגיע, ועד שהוא מגיע כבר התחלתי לחשוב שאין בסרט הזה את אחד האלמנטים הכי חשובים שלו, אז אל תדאגו, הוא כן מגיע וכשהוא מגיע הוא מעולה ומגניב ובדיוק מה שציפיתי מהסרט, סתם חבל שהדרך אליו קצת מייגעת.

תמונה: פורום פילם

השורה התחתונה – מה חשבנו על קינגס מן: ההתחלה

בסופו של דבר “קינגס מן: ההתחלה” היה יכול להיות סרט הרבה יותר מהנה אם הוא היה קצר יותר והיה ניגש לחלקים שלו מהר יותר, ובעיקר מרחיב את ההתמקדות בסצינות האקשן. עם זאת, הסיפור שלו בסך הכל מעניין, והדרך בה הוא מציג את היסטוריה מעניינת גם כן. בעידן שבו סרטים מגיעים גם לקולנוע וגם לשירותי הסטירימינג, אני מאמין שהייתי נהנה ממנו הרבה יותר בנוחות הספה שלי בבית.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים