גאדג’טי מסקר: Galaxy S21 FE 5G – מקום לא ברור ותזמון מוזר

Samsung Galaxy S21 FE 5G (צילום: אופק ביטון, גאדג'טי) Samsung Galaxy S21 FE 5G (צילום: אופק ביטון, גאדג’טי)

כשניגשתי לכתוב את הסקירה על ה-Galaxy S21 FE חשבתי פעמיים ואפילו שלוש מה אני מרגיש כלפי המכשיר. אחרי הכל, מדובר בדגם שהיינו אמורים לפגוש לפני כשלושה חודשים, אך מועד ההשקה שלו לא הפסיק להידחות עקב משברים בלתי פוסקים בייצורו. בעקבות התקלות הללו, המכשיר הושק לקהל רק לאחרונה, כשאנחנו נמצאים במרחק של פחות מחודש להשקת סדרת ה-Galaxy S22, ולא צריך להיות גאון כדי להבין כמה תזמון יכול להפיל או להרים סמארטפון חדש.

זה גם לא שה-Galaxy S21 FE הוא מכשיר פורץ דרך או כזה שקל להבדיל אותו משאר המכשירים בשוק. בסך הכל מדובר במכשיר שוק ביניים ששואף גבוה, מה שהפך את הביקורת עליו לקשה מהרגיל בגלל שאנחנו מסתכלים כאן על מכשיר סטנדרטי מאוד של סמסונג. מה זה סטנדרטי? הוא לא מציע טעינה בקצב מהיר מאוד, אין לו פיצ’רים מיוחדים, לא נמצא כאן שיתוף פעולה עם חברה כלשהי ובסך הכל לא ממש קל להבין את מהות הסדרה כולה.

למי מאיתנו שעוד לא מכיר, האותיות FE מייצגות את המילים Fan Edition, או גרסת המעריצים בעברית, גרסה שבאה לתת מענה למעריצי החברה ולהביא להם את כל הטוב שבסדרת הדגל של החברה למכשיר בתג מחיר אטרקטיבי המתפשר קלות על הדברים הפחות חשובים. זו שאיפה גבוהה מאוד אף על פי שהיא נשמעת פשוטה – למצוא את האיזון וההבנה איפה להתפשר זו לא משימה קלה, והכל יכול לקרוס על מאפיין בודד שנקרא המחיר. כדי להבין האם הפעם מדובר בהצלחה, כישלון או במה שביניהם, החלפתי את המכשיר הראשי שלי למספר שבועות לטובת ה-Galaxy S21 FE במטרה למצוא את התשובה.

גלקסי S21 FE: מה המטרה?

הדבר הראשון שאנחנו צריכים להבין על המכשיר זו המטרה שלו. ה-Galaxy S21 FE מגיע כגרסה למעריצים במחיר זול יותר, וזה לפחות ההסבר הרשמי שתקבלו. ההסבר בפועל הוא שה-Galaxy S21 FE מהווה גרסה משונמכת ל-Galaxy S21, מה שאומר שאת כל מה שתמצאו בגרסת ה-FE תוכלו להשיג גם בגרסת ה-S21 הרגילה ואף יותר. למה סמסונג מתכננת שנרכוש את ה-FE? בגלל המחיר הזול יותר, מה שמותיר את המשחק כולו על גזרת המחיר והאם ההבדל במחיר שווה את ההתפשרות על מספר פיצ’רים.

פתיחת קופסה, מבנה ותצוגה

בקופסתו של ה-Galaxy S21 FE נמצא את המכשיר וכבל נתונים מסוג USB-C ל-USB-C, יחד עם חוברות הדרכה וסיכה להוצאת מגירת הסים. מעבר לכך, המכשיר כולל את רוב הדברים הטובים שתמצאו ב-S21. בתחילה, נמצא כאן מסך שטוח בגודל 6.4 אינץ’ עם חור מצלמה בחלקו העליון, פאנל מסוג Dynamic AMOLED 2X, ברזולוציית +Full HD ובפריסה של 2400 על 1080 פיקסלים. קצב הרענון עומד על 120 הרץ, עם תמיכה בהצגת תכנים בתקן +HDR10 ועם יחס של 20 על 9. צפיפות הפיקסלים מסתכמת ב-401 פיקסלים לאינץ’, כשסמסונג בוחרת להשתמש בזכוכית ה-Gorilla Glass Victus בחזית.

התצוגה של הגלקסי החדש בשטח עושה את העבודה בכל מצב, עם צבעים מעט חיים מידי לטעמי אך לא ברמה קריטית, בהירות שתספק כל אחד גם בתנאי שמש ישירה וצפיפות פיקסלים המאפשרת חדות טובה מאוד. בין היתר ניתן להשתמש גם באפשרות ה-Always-on Display להפעלת המסך באופן רציף במטרה לראות את השעה ללא צורך בהדלקת המסך בכל פעם מחדש. סורק טביעות האצבע שמתחת לתצוגה טוב מאוד גם הוא, כשלאחר סריקה אחת של האצבע הצלחנו לפתוח אותו בניסיון אחד ברוב הפעמים, כך שהיו פספוסים פה ושם, אך ביחס לחיישן אופטי רגיל, מדובר בתוצאה שתספק את רובנו.

מבנה המכשיר מאכזב מאוד ביחס לתג המחיר שלו, כשסמסונג מחליפה את גב הפלסטיק המיוחד שב-S21 הרגיל וגב הזכוכית שב-S21 פלוס לטובת גב פלסטיק זול מאוד המופרד מעט מחלקו הפנימי של הגב. למעשה, אני לא חושב שנתקלתי באף מכשיר עם גב פלסטיק שנראה כך, כשיש מעט רווח בין הפאנל המכסה את הגב לגב המכשיר עצמו.

בעקבות הרווח המוזכר הצליל המופק במגע עם המכשיר נשמע כמו פלסטיק זול. התחושה באחיזת המכשיר היא של פלסטיק וגם המראה מעניק תחושה זולה ביותר בהשוואה לזה שקיבלנו בסדרת ה-S21. ניתן להבחין במרווח המדובר כשיש אור על גב המכשיר, מה שיוצר צל באיזור המרווח על איזורים כמו לוגו החברה שבתחתית. גם העיצוב הייחודי לסדרת ה-S21, בו מערך הצילום נשפך מהמסגרת אל הגב לא נמצא כאן, בזמן שבגרסת ה-FE פשוט מדובר במערך צילום רגיל היושב על הגב. עם זאת, סמסונג כן שומרת על העמידות של המכשיר בפני מים ואבק בתקן IP68, שזה לגמרי נחמד לקבל.

מערך הצילום – המפרט הטכני

מערך הצילום של ה-Galaxy S21 FE כולל 4 חיישנים נפרדים בסך הכל:

חיישן ראשי ברזולוציית 12 מגה פיקסל (S5K2LD של סמסונג), עם מפתח צמצם f/1.8, גודל חיישן של 1/1.76 אינץ’, זווית צילום של 79 מעלות, גודל פיקסלים של 1.8 מיקרו-מטר ותמיכה בייצוב אופטי מובנה (OIS) ובפוקוס אוטומטי מהיר בטכנולוגיית ה-Dual Pixel AF.

חיישן משני ברזולוציית 12 מגה פיקסל (Hi1336 של Hynix), עם מפתח צמצם f/2.2, זווית צילום רחבה של 123 מעלות וגודל פיקסלים של 1.12 מיקרו-מטר.

חיישן זום אופטי ברזולוציית 8 מגה פיקסל (Hi847 של Hynix), עם מפתח צמצם f/2.4, גודל פיקסלים של 1.0 מיקרו-מטר, עם תמיכה בייצוב אופטי מובנה (OIS) ואפשרות לביצוע זום אופטי פי 3. באופן שלא ממש ברור לי, כל תמונה מהמצלמה הזו יוצאת לבסוף ברזולוציה של 12 מגה פיקסל, כך שהיא עוברת הגדלה ברמת התוכנה.

מצלמת הסלפי מגיעה ברזולוציית 32 מגה פיקסל, עם מפתח צמצם f/2.2, זווית צילום של 81 מעלות, גודל פיקסלים של 0.8 מיקרו-מטר וללא תמיכה בפוקוס אוטומטי.

ביצועי מערך הצילום של הגלקסי S21 FE

החיישן הראשי מפיק תמונות טובות באור יום, עם צבעים מדויקים וחדות טובה, אך כן שמנו לב לטווח דינמי בינוני המתבטא בנטייה להחשכה כמעט מוחלטת של הצללים במספר מצבים ונטייה בו-זמנית הפוכה לחשיפת-יתר של איזורים מוארים. בתנאי תאורה קשים זה הוא החיישן הטוב ביותר לצלם איתו מבין השלישייה, כשבמצבים ללא יותר מידי תאורה התמונות ייצאו מגורענות אך שימושיות, ובעת שימוש במצב לילה הן יהפכו למוארות יותר ומעט פחות מגורענות.

השוואת מצב לילה מהחיישן הראשי:

החיישן המשני סובל גם הוא לא מעט מאותה תופעה שפגשנו בחיישן הראשי של טווח דינמי בינוני המביא לתוצאות הכוללות איזורים חשוכים שהפכו לשחורים כמעט לגמרי ואיזורים בהירים שהפכו לכמעט לבנים לחלוטין. מעבר לכך, החיישן כן מפיק צבעים טובים ומציע חדות שאפשר לעבוד איתה. עוד ניתן לשים לב לאברציה כרומטית (Chromatic aberration) בחלק מקצוות התמונות, מה שמיוצג בשבירה של האור למספר צבעים. במעבר ללילה התוצאות במצב הרגיל חשוכות מאוד, אך בשימוש במצב לילה כן ניתן להבחין בשיפור משמעותי ולהפיק תמונות מוארות יותר וכאלו שניתנות לשימוש לעומת התמונות במצב הרגיל.

השוואת מצב לילה מהחיישן המשני:

החיישן השלישי גם כן סובל מאברציה כרומטית בחלק מהתמונות בדומה לחיישן הרחב, כשגם הוא מציע טווח דינמי בינוני המתאפיין באיזורים חשוכים מידי כשחורים ובאיזורים בהירים מידי ככמעט לבנים לגמרי. עם זאת, רמת הפירוט שלו טובה מאוד באור יום, עם אפשרות לצילום מפרספקטיבות מעניינות יותר באמצעות זום פי 3 שבדרך כלל לא נמצא במכשירים בתג מחיר הזה. בתנאי תאורה קשים המכשיר לפעמים יחליט להפיק את התמונה מחיתוך דיגיטלי של החיישן הראשי ולפעמים דרך החיישן הייעודי עצמו, ובמצב האחרון נקבל תמונות חשוכות למדי ונטולות פרטים ללא שימוש במצב לילה, אך בעת שימוש בו כן נוכל להחזיר את החיים לתמונה.

השוואת מצב לילה מהחיישן השלישי:

מצלמת הסלפי מציעה תוצאות מעולות בתנאי אור יום, עם חדות מעולה, פירוט טוב מאוד וצבעים טבעיים. גם הטווח הדינמי טוב מהרגיל, וסמסונג שומרת על מראה העור הטבעי. בתנאי לילה אנחנו עדיין מקבלים תוצאות טובות, תוך שמירה על הצבעים ומכה קלה בכתף בירידה המינורית בחדות.

מולטימדיה, ביצועים וסוללה

למי מכם שאוהב לשמוע שירים היישר דרך הרמקולים, תשמחו לשמוע שה-Galaxy S21 FE מצויד ברמקולים בתצורת סטריאו כשהראשי ממוקם במסגרת התחתונה והרמקול המשני הוא למעשה האפרכסת. ביחד אנחנו מקבלים סאונד עמוק וחזק, אך לא כזה שצורם לאוזן בווליום הגבוה ביותר. לא מדובר ברמקולים החזקים ביותר ששמענו בסמארטפון כמובן, אך בכאלו שיעשו את העבודה לכל אחד מאיתנו. גם האפרכסת לבדה עושה עבודה מעולה לשיחות, כשבזמן שיחה מהסמארטפון ניתן לשמוע את הצד השני באופן ברור.

ה-Galaxy S21 FE הוא המכשיר הראשון של סמסונג להגיע עם מערכת ההפעלה אנדרואיד 12 היישר מן הקופסה, כך שהוא מתבסס על ממשק המשתמש החדש OneUI 4.0 וכולל את כל הפיצ’רים החדשים של אנדרואיד 12 כמו התאמת צבעי המערכת לרקע, ווידג’טים מעוצבים, אפשרויות אבטחה מעמיקות יותר ומרכז פרטיות ייעודי שמאפשר לכם לראות איזו אפליקציה עשתה שימוש בהרשאות שניתנו לה ומתי.

במהלך השימוש שלנו לא קיבלנו עדכונים למכשיר וחוויית השימוש הייתה טובה, אך לא נהדרת או חסרת תקלות. לא מעט פעמים נתקלנו בלאגים באנימציות שהעיבו על החווייה, אך ייתכן שהלאגים האלה יטופלו באמצעות עדכוני תוכנה, אם כי נכון לעכשיו עם קיימים ואנחנו אף פעם לא ממליצים לבנות על עדכוני תוכנה עתידיים לטיפול בתקלות אלא להתייחס למכשיר כפי שהוא במועד הרכישה.

מערכת השבבים המככבת בגרסה הישראלית היא Exynos 2100, המיוצרת בתהליך 5 ננו-מטר וכוללת ליבה ראשית מסוג Cortex-X1 בתדר מירבי של 2.91 גיגה-הרץ, 3 ליבות משניות חזקות מסוג Cortex-A78 בתדר מירבי של 2.81 גיגה-הרץ ו-4 ליבות חסכוניות בחשמל מסוג Cortex-A55 בתדר מירבי של 2.21 גיגה-הרץ. יחד איתה, המכשיר מוצע כאן בגרסה הכוללת 8 גיגה-בייט של זיכרון עבודה מסוג LPDDR5 ו-128 גיגה-בייט של נפח אחסון שאינו ניתן להרחבה.

בזמן משחק עם המכשיר ובזמן פעילות כבדה כן הצלחנו להבחין בהתחממות ניכרת, מה שאומר שאם אתם משחקים בסמארטפון המון כדאי לכם לקחת בחשבון שתהיה ירידה בביצועים לאחר זמן מה על מנת שהמכשיר יוכל להתקרר. זה לא אומר שלא תוכלו להנות מחוויית משחק רגילה במכשיר, אלא שבזמן סשנים ממושכים כן כדאי לצפות לירידה קלה ב-FPS.

הסוללה האחראית על המערך כולו מגיעה בקיבולת של 4500 מיליאמפר/שעה, כשהיא תומכת בטעינה חוטית מהירה בהספק של 25 וואט דרך מחבר מסוג USB Type-C, בטעינה אלחוטית בהספק של 15 וואט ובטעינה אלחוטית הפוכה. חיי הסוללה עצמם טובים, אך לא מדובר במכשיר שיחזיק לכם יותר מיום עבודה אחד, אלא כזה שתצטרכו להטעין כבר בשעות הערב המוקדמות.

את טבלת הטעינה המלאה ניתן לראות להלן:

זמןאחוזיםפער זמן
22:471 אחוזים-
22:5210 אחוזים5 דקות (סה"כ 5 דקות)
22:5720 אחוזים5 דקות (סה"כ 10 דקות)
23:0230 אחוזים5 דקות (סה"כ 15 דקות)
23:0840 אחוזים6 דקות (סה"כ 21 דקות)
23:1450 אחוזים6 דקות (סה"כ 27 דקות)
23:2060 אחוזים6 דקות (סה"כ 33 דקות)
23:2670 אחוזים6 דקות (סה"כ 39 דקות)
23:3480 אחוזים8 דקות (סה"כ 47 דקות)
23:4290 אחוזים8 דקות (סה"כ 55 דקות)
23:58100 אחוזים16 דקות (סה"כ שעה ו-11 דקות)

השורה התחתונה – מה חשבנו על ה-Galaxy S21 FE

ה-Galaxy S21 FE 5G מגיע בתזמון מוזר למקום שהיה נכון, במידה והוא היה נחשף בחודש ספטמבר בדומה לקודמו, סביר להניח שמחירו של ה-Galaxy S21 5G הרגיל אשר טוב יותר ממנו בכל אספקט אפשרי היה גבוה יותר מהיום וניתן היה להצדיק את הרכישה שלו. אך היום ניתן להשיג את ה-Galaxy S21 5G במחיר של 2749 ש”ח, בעוד שה-Galaxy S21 FE 5G מתומחר ב-2499 ש”ח, כך שעבור כ-250 ש”ח אנחנו לא חושבים שההתפשרות שווה את זה.

כשלעצמו, ה-Galaxy S21 FE 5G עדיין לא מצדיק לטעמנו את תג המחיר בו הוא נמכר כרגע בארץ, כשלא נמצא בו טעינה בהספק גבוה במיוחד, חיי סוללה ארוכים מאוד, מסך יוצא דופן, עיצוב ייחודי או פיצ’רים שפשוט יבדילו אותו מהשוק העמוס ממילא ויצדיקו את תג המחיר הגבוה ביחס לתמורה. התחרות העצמית שלו עם ה-Galaxy S21 הרגיל כמובן שלא עושה לו טוב בשום צורה, וכפי שציינו, עבור 250 ש”ח יותר אנחנו לא רואים סיבה שלא לרכוש את הגרסה הסטנדרטית שכוללת מסך טוב יותר, מערך צילום משופר, עיצוב יוקרתי יותר, סורק טביעות אצבע מתקדם ותמיכה בהסרטה ב-8K.

לרכישה: KSP | אייבורי | באג

האריזה ותכולתה
8/10
עיצוב ואיכות בניה
7/10
חומרה וביצועים
8/10
מסך ותצוגה
9/10
מערכת הפעלה
9/10
מולטימדיה
8/10
סוללה
8/10
מצלמה
8/10
8.1
ציון כללי   ... ולא בהכרח ממוצע

מה אהבנו
  • מסך
  • מצלמת סלפי
  • עמידות במים
מה פחות אהבנו
  • לאגים בחוויית השימוש הכללית
  • טווח דינמי טעון שיפור במערך הצילום
  • עיצוב

איפה קונים ומה המחירים?
  • יבואן רשמי: החל מ-2499 שקלים
  • שוק פתוח: 2214 שקלים

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים