גאדג’טי מסקר: Neato D10 – לשאוב ולשכוח

שואב אבק רובוטי Neato D10 (צילום: רונן מנדזיצקי) שואב אבק רובוטי Neato D10 (צילום: רונן מנדזיצקי)

שואבי אבק רובוטיים התפתחו המון לאורך השנים, ואם פעם נדרשנו לפקח עליהם בזמן הפעולה כדי שלא יתקעו מתחת לספה או בזמן העליה על השטיח, היום הם כבר יודעים למפות לחלוטין את הבית, לזהות מתי הם שואבים רצפה ומתי שטיח, לתזמן אותם שישאבו גם כשאנחנו לא בבית וגם לבחור בדיוק אילו חלקים לשאוב ואילו לא, הכל דרך אפליקציות פשוטות למדי לתפעול.

הטכנולוגיה ההולכת ומתפתחת של השואבים הרובוטיים הופכת אותם לכלים מתוחכמים שלא משאירים לנו הרבה צורך להתערב בעבודה שלהם, אבל אם יש משהו שה-Neato D10 הוכיח לי, זה כנראה שכל התכונות הנוספות שמגיעות עם רבים מהשואבים היום, גורמות לפעמים לשכוח שמטרת השואב היא לשאוב, ולא להתעסק שעות בתכנות שלו דרך האפליקציה כדי להתלהב מעוד ועוד פיצ’רים שאנחנו לא בהכרח זקוקים להם.

ה-Neato D10 משלב מיכל פסולת גדול של 0.7 ליטר עם אפשרות לריקון מהיר ופילטר HEPA E13 לסינון אלרגנים וחלקיקים עד גודל של 0.3 מיקרון, ומוסיף גם פונקציה ייחודית (Max-Mode), המיועדת לבתים בהם יש חיות מחמד, ומספקת ניקוי עמוק ויסודי על גבי משטחים סיביים. השואב מציע תמיכה בחיבור Bluetooth ו-WiFi 2.4GHz להתקנה מהירה ועבודה ברשת דרך אפליקציית MyNeato (אנדרואיד \ iOS) של החברה.

שואב אבק רובוטי Neato D10 (צילום: רונן מנדזיצקי)
שואב אבק רובוטי Neato D10 (צילום: רונן מנדזיצקי)

שגר ושכח

ה-Neato D10 היה אצלי בשימוש עוד מאז הההשקה שלו בישראל בנובמבר 2021. זה זמן ארוך מאוד בשביל לבחון שואב אבק, אני יודע (וגם היו עוד מלבדו בדרך), אבל ב-Neato דאגו הבטיחו לי ים של עדכונים שיגיעו, וזה פשוט לקח יותר זמן מהצפוי.

בשונה משואבים אחרים, ה-Neato לא מבקש להפיל עליכם ים חלונות עם הגדרות לכל מילימטר שבו השואב ינוע בבית, ומסתפק באפליקציה פשוטה מאוד שעושה רק את הנדרש מהשואב – לשאוב.

לאחר ההגדרה הראשונית, שדורשת יצירת חשבון באפליקציה עם מייל וסיסמה, תוכלו לחבר את ה-Neato לרשת ה-WiFi הביתית, פעולה שתאפשר לכם לשלוט בשואב מהאפליקציה בטלפון וגם לאפשר ל-Neato לעדכן אותו לגרסאות חדשות, מה שמבוצע אוטומטית, בדרך כלל במהלך הלילה.

בשאיבה הראשונה מבצע השואב הרובוטי סריקה של הבית כשהוא נעזר בחיישן LiDAR, והתוצאה הסופית היא חלוקה לאיזורי ניקיון, את אלה תוכלו גם להתאים מאוחר יותר לפי הצרכים האישיים שלכם. אני למשל בחרת להגדיר את איזורי הניקיון לפי חדרים בבית, כך שאוכל להגדיר חדרים בהם לא ארצה שינקה לפי חדרים גם כן.

מלבד המיפוי הראשוני, השואב גם מציג עדכון למפה בכל מעבר בבית, כך שאם תרצו להחליף בין המפות תוכלו לעשות זאת דרך האפליקציה גם כן. בחברה מבטיחים כי בהמשך יאפשרו שימוש במספר מפות במקביל, כך שניתן יהיה להגדיר גם תכניות נקיון מסורבלות יותר ולבחור בהן בקלות, אבל כרגע החברה מתמקדת בפשטות – תבחרו איך אתם רוצים לנקות, ואם יש לכם משהו לשנות, זה כבר יהיה תהליך מסורבל יותר של שינוי המפה או הגדרת “רוטינה” שמאפשרת בחירה של איזור מוגדר אחד בבית אותו יש לשאוב ביום ושעה נתונים.

שואב אבק רובוטי Neato D10 (צילום: רונן מנדזיצקי)
שואב אבק רובוטי Neato D10 (צילום: רונן מנדזיצקי)

והנה דוגמה – לעיתים אני מפעיל את השואב כשאני עובד בבית ולא מעוניין שיכנס לחדר העבודה ויפריע בזמן הפעולה. זה אומר שאני צריך להגדיר חדר אחד אליו הוא לא ייכנס, וזה מתאפשר באמצעות השואב של Neato, אך כשארצה להסיר את המגבלה כדי שישאב את כל הבית, או לחילופין, רק את חדר העבודה, יהיה עלי לבחור במפה אחרת מהיסטוריית המפות, או להגדיר מחדש איזורי חסימה כדי לשאוב חדר ספציפי. אם אתם עושים את השינויים האלה הרבה, זה מעיק, אבל רוב הזמן, לפחות עבורי, השואב עושה את העבודה שלו כשאף אחד לא נמצא בבית, והוא פשוט מנקה הכל וחוזר לעמדת הטעינה.

וזה הבסיס של השואב. הוא יוצא לדרך, שואב את הבית וחוזר חלילה, וזה חלק שהוא עושה ממש טוב. כפי שמבטיחים בפרסומות של Neato שרצו לאחרונה בטלוויזיה, המבנה בעל הקצה המרובע שלו מאפשר לו לנוע בקלות יתרה גם לכיוון הפינות, כך שגם את אלו הוא שואב היטב.

ה-Neato D10 הוא גם חזק מאוד, והבדיקה שלי לזה תמיד מבוצעת עם שואב ידני מיד לאחר מעבר השואב הרובוטי בבית, טריק קטן שבדייסון מתגאים בו ואומרים – “חשבתם שהשואב הרובוטי עושה את העבודה? אז הנה השואב שלנו סוחב עוד לא מעט אבק מהרצפה גם כשהוא עובר אחריו”. במקרה של ה-Neato ראיתי כמות קטנה מאוד של אבק שנותרה מאחור במעבר הנוסף באמצעות השואב הידני של דייסון, ומעידה על כך גם כמות האבק שנדרשתי לרוקן מהמיכל של ה-Neato D10 לאחר השימוש בו.

ב-Neato הלכו לכיוון הפשטות ודאגו גם למיכל אשפה נוח מאוד לשליפה ולריקון, והוא גם נוח למדי לניקוי – שטיפה קלה במים של המיכל (בלי המסנן כמובן), לחכות שיתייבש לחלוטין, וסיימתם. אין ממש חלקים בעיתיים שצריך לפרק מלבד המסנן.

מאובטח, אבל לא ממש חכם

השואב של Neato שם דגש אבל אבטחה, ובחברה מציינים כי נעשה שימוש בהצפנה על מנת שניתן יהיה למנוע ממידע לדלוף החוצה מהשואב דרך התקשורת עם האפליקציה, וגם נמנעים מלשלב מצלמות על השואב עצמו, כפי שקיים בכמה מהשואבים הרובוטיים בשוק.

השואב מגיע גם עם גלגלים גדולים למדי שנכנסים ויוצאים מגופו בעת הצורך ומאפשרים לו לטפס בקלות על מכשולים. זה השואב היחיד עד כה שהצליח לטפס על רגליות השידה שיש לי בבית מבלי להיתקע עליהן, וזה אומר הרבה (מבחינתי), והיה גם מקרה אחד בו התקלתי אותו בפינה צפופה, והוא יצא ממנה על ידי טיפוס על הפאנלים הצמודים לרצפה.

ה-Neato D10 עושה את עבודת הניקיון שלו ומשלים אותה במלואה בכל פעם, ואני זוכר פעם אחת שבה הוא נתקע לי מתחת למיטה ודרש שחרור, וגם במקרה זה נדרשה רק הפעלה מחדש דרך האפליקציה, ולא שחרור ידני.

יחד עם זאת, הוא לא הוכיח עצמו כחכם במיוחד, או לפחות לא מסודר כמו שהפשטות של ההפעלה שלו מבוצעת. גם לאחר סריקה ומיפוי של הבית, חלוקה לאיזורים והגדרת איזורים מהם הוא צריך להימנע, דרך השאיבה שלו הייתה ספורדית לחלוטין. הוא יצא מעמדת העגינה שלו באחד החדרים בבית, התחיל לנקות קצת את החדר, עבר למטבח, חזר לנקות את המסדרון, עבר לנקות חדר אחר, חזר לחדר ממנו יצא וניקה, עבר שוב להשלים את המטבח, ואז הסלון

ובקיצור – כאוס אחד מוחלט, שבסופו העבודה אמנם מבוצעת במלואה בכל פעם, ואם אתם לא בבית אז מה אכפת לכם איך הוא מנקה, העיקר שמנקה, אבל זו שיטה קצת עקומה לדעתי.

בנוסף לכך עלי להזכיר את המקומות הבעיתיים בבית. לכולנו כנראה יש כזה דבר, איזור שקשה יותר להגיע אליו, או מכשול מסוים שאנחנו יודעים שיפריע לשואב, אבל הרבה מהשואבים היום כבר יודעים לזהות איזור בעייתי בזמן הסריקה והמיפוי, חלקם אף יודעים לומר – זו נעל, זה חוט חשמל וכדומה, אבל במקרה של ה-Neato D10 הרגשתי ששוב ושוב הוא חוזר לחלק הבעייתי בבית, ונתקע עליו המון זמן עד שהוא עובר הלאה, במקום להבין – יש פה בעיה, אני אמנע ממנה בעתיד.

האפליקציה

את האפליקציה של השואבים הרובוטיים עיצבה Neato עם דגש על נוחות. תמצאו בה 5 חלונות (טאבים):

 • היסטוריה – מציגה את היסטוריית השאיבות. תמצאו שם מתי בוצע כל שאיבה, כמה זמן זה לקח, איזה שטח נשאב וגם תצוגת מפה של השטח שנשאב.
 • רוטינות – מסך דרכו תוכלו להגדיר תכניות שאיבה אוטומטיות. ניתן לבחור ימים ושעות בהן יבוצעו השאיבות, הגדרות שאיבה לאיזורים מסוימים בבית ותכנית עבודה.
 • בית – מציג את המפה של הבית (לאחר המיפוי הראשון), אפשרות עריכה למפה, כפתור הפעלה, איתור ובחירת מצב פעולה (חסכוני, טורבו או מקס).
 • המפות שלי – תצוגה היסטורית של מיפוי הבית בכל שאיבה. ב-Neato כבר הוסיפו איזור נוסף בו יופיעו המפות המרובות בהמשך, אך כרגע הן לא זמינות ולא ידוע מתי יהיו.
 • הרובוט שלי – תצוגה של הגדרות השואב: גרסת קושחה, הגדרות שאיבה, מידע על השואב, שפה ומחיקה של השואב מהאפליקציה.

מה שהיה חסר לי באפליקציה זה עדכון בזמן אמת על מיקום השואב בבית. תוכלו לאתר את השואב באמצעות הפעלת צליל שהוא ישמיע, אך בזמן הפעולה שלו לא ניתן לדעת היכן בבית הוא מנקה באותו רגע.

השורה התחתונה – מה חשבנו על ה-Neato D10

השואב הרובוטי של Neato לא מתמחה בפיצ’רים, אלא בניקיון. לא תמצאו בו סט ארוך של יכולות, מצלמה ורמקול שיאפשרו לכם לדבר לכלב מרחוק כשאתם לא בבית, אבל כן תמצאו שואב שיודע לעשות את העבודה כמו שצריך בכל פעם מחדש, כשבמקרה של דגם ה-D10 מדובר גם בשואב שמציע זמן עבודה ארוך במיוחד של עד 300 דקות (במצב חיסכון), מה שמאפשר לשאוב גם בתים גדולים ללא בעיה גדולה.

העבודה עימו נוחה מאוד, בסנגון שגר ושכח, והניקוי שהוא מבצע עמוק, כשהוא מאפשר להגיע גם לפינות בבית בצורה פשוטה יותר. זה לא השואב הכי חכם שנתקלתי בו, ודרך העבודה שלו לא עקבית, עם ניקוי של מספר איזורים שהוגדרו בבית במקביל, אך הוא מצליח להשלים את המעבר על כל אחד מהם בכל פעם, אם כי בדרך ממש לא יעילה.

הייתי שמח לראות אפשרות למעקב בזמן אמת אחר המיקום של השואב על גבי המפה בבית וגם על מפות מרובות שיאפשרו מספר הגדרות ניקיון שונות גם ללא צורך בבחירת הניקוי האוטומטי.

המחירים

 • דגם ה-Neato D8 מגיע במחיר של 1659 ש”ח.
 • דגם ה-Neato D9 מגיע במחיר של 2059 ש”ח.
 • דגם ה-Neato D10 מגיע במחיר של 2459 ש”ח.

למידע נוסף ולרכישה >> לחצו כאן

מה אהבנו?

 • פשטות שימוש
 • ניקיון עמוק
 • זמן סוללה
 • ניקוי פשוט של השואב
 • גלגלים גדולים לדילוג על מכשולים

ומה פחות?

 • ללא מצלמה למעקב מרחוק
 • ללא מעקב בזמן אמת על מיקום בבית
 • אופן פעולה לא יעיל

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים