לשתול ולשכוח: מהיום אפשר להשקות צמחים רק פעמיים בשנה

מצע הגידול MediumX (מקור טומגרו)

חברת הסטארטאפ הישראלית טומגרו (Tomgrow) הכריזה היום (ב’ 16.5) על MediumX, מצע גידול חדשני שנועד לשנות את האופן בו אנו מגדלים צמחים, עם דגש על חיסכון עצום בצריכת המים, שיאפשר להשקות אותם כפעמיים בשנה בלבד, זאת בתוספת פלטפורמת הגידול החכמה של החברה המשולבת בעציצים ומאפשרת מעקב רציף אחרי מצב הצמחים שבהם.

ג’ל במקום מים

ישראל נחשבת כבר היום כמעצמת טכנולוגיה חקלאית, וחברת טומגרו מנסה לעשות מהפך באופן בו אנו מגדלים צמחים ולהחליף את האדמה הרגילה ב-MediumX, מצע גידול חדשני דמוי ג’ל שקוף, העשוי מ-99% מים וכולל רשת ננומטרית תלת מימדית המגדילה את יכולת שימור המים של החומר יחד עם חומרי הזנה החיוניים לצמח.

לפי החברה, השימוש ב-MediumX במקום אדמה רגילה מאפשר לחסוך באופן דרמטי את הצורך בהשקיה של הצמחים עם אפשרות להשקייתם רק פעם או פעמיים בשנה, דבר היוצר חיסכון של 95% בזמן הדרוש להשקיה רגילה של צמחים וחיסכון של 75% במים בהשוואה לצמחים הגדלים באדמה רגילה וזקוקים להשקיה פעם או פעמיים בשבוע.

מצע הגידול MediumX (מקור טומגרו)
מצע הגידול MediumX (מקור טומגרו)

בנוסף למצע ה-MediumX החדש, העציצים החכמים של טומגרו משלבים מערך חיישנים חכם המאפשר לעקוב אחרי מצב הצמח בזמן אמת ולדעת את מצב תכולת המים והדשנים, רמת האור, בעיות חרקים ואף ניסיון לקטוף את הצמח.

רותם ברקין, מנכ”ל Tomgrow, מסר:

בשלב הראשון, הטכנולוגיה שלנו תהפוך את הצמחייה לאוטונומית, כאשר היא תפחית בצורה משמעותית את המשאבים בכוח אדם ומים. בימים אלו אנחנו עדים להתפתחות נוספת של הטכנולוגיה, אשר תגיע לשיאה בעוד כשנתיים, כאשר היא תאפשר לצמחים לצמוח במקומות מקורים, ללא טיפול בני אדם. בשלבים הבאים, הטכנולוגיה של Tomgrow תאפשר פריצת דרך בתחום החקלאות כולו ואף תסייע בהתמודדות עם השפעות סביבתיות כבדות בתעשיית החקלאות בארץ ובעולם. משבר האקלים מלווה ועד ילווה אותנו שנים רבות ואנו נדרשים למצוא פתרונות חדשים לשמור על כדור הארץ.

עלות עציץ Tomgrow עם מצע ה-MediumX החדש תתחיל ב-960 ש”ח. בשלב הראשון העציצים ישווקו לעסקים, חברות, קניונים וכדומה, בטרם שיהפכו להיות זמינים בעבור השוק הפרטי.

אחת הסיבות העיקריות לכמות הפיתוחים החקלאיים של ישראל היא שאין לנו מספיק אדמה זמינה לגידולים השונים, דבר שגרם ללא מעט חברות, בהן גם טומגרו, לנסות ולפתח תחליפים שיאפשרו גידול צמחים גם במקומות סגורים.

הפתרון של טומגרו מציע תחליף לאדמה רגילה, שמוביל בנוסף גם לחיסכון אדיר גם בצריכת המים, עוד דבר שאין מספיק ממנו בישראל.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים