מעבד ה-Intel Loihi 2 חסכוני עד פי 16 לעומת פתרונות אחרים

המעבד הנוירומורפי Loihi 2 (מקור אינטל) המעבד הנוירומורפי Loihi 2 (מקור אינטל)

המעבד הנוירומורפי (Neuromorphic) של אינטל (Intel) מדגם Loihi 2 מציג חיסכון באנרגיה של עד פי 16 בהשוואה למעבדים אחרים בתחום הבינה המלאכותית והלמידה העמוקה, כך עולה ממחקר חדש של אוניברסיטת גראץ לטכנולוגיה (TU Graz) שבאוסטריה שבוצע בשיתוף פעולה עם אינטל.

תחום הבינה המלאכותית הוא בין התחומים המתפתחים ביותר בעולם הטכנולוגי של היום, כאשר קיימת יותר ויותר עוצמת מחשוב המוקדשת לשימושי בינה מלאכותית ואיתם הולכת וגדלה גם הצריכה האנרגטית.

בעוד שבהרבה מקרים משתמשים בשרתים המבוססים על מאיצים גרפיים או מעבדים לביצוע חישובי בינה מלאכותית, לימוד ומכונה ועוד, ב-2021 הציגה אינטל את מעבד ה-Loihi 2, בעזרתו ניגשה לתחום הבינה המלאכותית על ידי דימוי הפעילות של תאי העצב במוח האנושי.

לפי המחקר החדש של אוניברסיטת גראץ, בהתאם למודלי הבינה המלאכותית בהם השתמשו, השימוש במעבד ה-Loihi 2 של אינטל מציג חיסכון באנרגיה של פי 4 עד פי 16 בהשוואה לחומרה רגילה הנמצאת כיום בשימוש בתחום הבינה המלאכותית.

חיסכון זה באנרגיה מתורגם בסופו של דבר לא רק לחיסכון בעלות ההפעלה של מערכות בינה מלאכותיות, אלא גם כפיתרון לחסם אימוץ מערכות הבינה המלאכותיות בצורה רחבה יותר לאור הצריכה החשמלית הגבוהה שלהן כיום.

 

המעבד הנוירומורפי Loihi 2 (מקור אינטל)
המעבד הנוירומורפי Loihi 2 (מקור אינטל)

פיליפ פלאנק, דוקטורנט במכון למדעי המחשב התיאורטיים של האוניברסיטה הטכנולוגית בגראץ, אמר:

המערכת שלנו חסכונית באנרגיה פי ארבעה עד 16 ממודלים אחרים של בינה מלאכותית המשתמשים בחומרה קונבנציונלית.

דייוויס, מנהל מעבדת המחשוב הנוירומורפית של אינטל, אמר:

מעבדי המחקר מסוג Loihi של אינטל מבטיחים להביא לשיפורים משמעותיים בתחום הבינה המלאכותית, במיוחד הורדת עלות האנרגיה הגבוהה של המעבדים בתחום זה. עבודתנו המשותפת עם האוניברסיטה הטכנולוגית בגראץ מספקת לנו את התשתית הטובה ביותר לבחינת הנושאים הנמצאים כיום בלב ליבו של חקר הבינה המלאכותית. ראיות שעלו מהמחקר המשותף מצביעות על כך שטכנולוגיה נוירומורפית יכולה לשפר באופן משמעותי את היעילות האנרגטית הנדרשת להתמודדות עם עומסי העבודה ללימוד מעמיק של ימינו על ידי חשיבה מחדש על היישום שלהם מנקודת המבט של הביולוגיה.

תוצאות המחקר פורסמו במאמר “Memory for AI Applications in Spike-based Neuromorphic Hardware”, אשר פורסם ב-Nature Machine Intelligence ב- 19.05.22.

למרות שמדובר על תחום מאוד מתקדם בנושא הבינה המלאכותית, העובדה הפשוטה היא שאופן העבודה של מעבד ה-Loihi 2, שמנסה לדמות את המוח האנושי וה”בינה” הרגילה, עושה זאת בניהול צריכה אנרגטית טוב יותר בהשוואה למעבדים אחרים. המוח האנושי מספק דוגמה פשוטה ליעילות אנרגטית. פעולה של עיבוד מידע חדש על ידי המוח צורכת כ-20 וואט בלבד, נתון הדומה לזה אותו צורכת נורה חסכונית רגילה.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים