שנות אור – אל האינסוף? ביקורת סרט ללא ספוילרים

מתוך מתוך “שנות אור” (תמונה: דיסני פיקסאר)

אחד מהסרטים שעיצבו את הילדות שלי היה “צעצוע של סיפור”. הוא יצא בדיוק בזמן הנכון כדי לגרום לי כילד להזדהות עם אנדי, לרצות צעצועים של וודי ובאז ולדמיין שהצעצועים שלי זוממים מזימות כשאני לא בסביבה.

כאדם בוגר לא בדיוק הבנתי מה היה הטעם בסרט שמבוסס על הדמות שעליה מבוסס הצעצוע האהוב של אנדי, אבל הטריילרים גרמו לי לאט לאט לעלות על חללית ההייפ של הסרט. השאלה היא – האם זה היה שווה את זה?

שנות אור – העלילה

הסרט עוקב אחרי באז שנות אור (כריס אוונס), חייל בסוכנות החלל “מפקדת הכוכב” אשר משימה אליה הוא נשלח יחד עם שותפתו אלישה הותורן (אוזו אבודה) משתבשת וגורמת לשניהם להיתקע בכוכב זר, עם חללית מלאה בבני אדם שנשארו בהקפאה עד להגעתם ליעד חדש ולא ידוע.

לאחר שנה שלמה בה באז ואלישה הפשירו את שאר האנשים בחללית על מנת שיעזרו להם למצוא את הדרך חזרה הביתה, באז מנסה להגיע למהירות האור בתקווה שזה מה שיעזור לו לחלץ את החללית והאנשים בכוכב שעליו נתקעו.

באז מגיע בטעות 4 שנים קדימה ולא 4 דקות כמו שהיה אמור, אך הוא ממשיך לנסות ולפרוץ את מחסום האור ובסופו של דבר מגיע כ-62 שנים מהזמן המקורי שבו הוא היה.

כשהוא מגיע לעתיד הוא כבר לא מזהה את הכוכב בו הוא נחת לראשונה – הכוכב נשלט על-ידי רובוטים חייזרים ובראשם השליט זורג. כעת על באז להצטרף לחבורת מורדים קטנה הכוללת גם את איזי – נכדתה של אלישה – על מנת להציל את הכוכב, ואולי סוף סוף לחזור הביתה.

אדם מחוץ לזמן

הסרט נפתח בכתוביות “בשנת 1995 אנדי קיבל צעצוע של הסרט האהוב עליו. זה היה הסרט הזה”, ואני חושב שאם הסרט לא היה נפתח בכתוביות האלו הוא היה הרבה יותר טוב בעיניי, כי הקשר בין באז שנות אור הצעצוע לבאז שנות אור הדמות הוא דיי מקרי.

הבעיה העיקרית שלי עם הסרט היא שזה סרט מעולה, אבל אני לא מצליח לדמיין אף ילד בן 8 שיראה את הסרט הזה ויגיד “הו! אני רוצה את הצעצוע הזה!”.

הדמות של באז היא דמות מאוד טראגית – דיסני עושים את אותו התרגיל שהם כבר עשו ב-2009 עם הסרט “למעלה” (UP) ומראים לנו סיפור מקור פשוט עצוב שמתמשך לאורך המערכה הראשונה של הסרט, כשבסופו מגיעים לסיפור המרכזי שלשמו התכנסנו.

אחרי האקספוזיציה אנו פוגשים את באז, שנסע 62 שנים לעתיד. הוא חייל שרגיל לעולם מסוים וחוקים מסוימים – ופתאום הוא מגיע למקום שהוא פעם הכיר אבל הוא כבר לא, והחוקים וההיררכיות בעולם הזה השתנו מהקצה אל הקצה בזמן היעדרותו.

אני חושב שהבחירה בכריס אוונס לתרום את קולו לתפקיד באז לא הייתה מקרית – כי באז של הסרט מאוד מזכיר באופי ובסיפור המקור את קפטן אמריקה וזה לגמרי פועל לטובת הסרט, כשאוונס מצליח להיות כריזמטי ומאוד מוצלח בתור באז וזאת בלי לנסות ולעשות חיקוי כלשהו של הקול האיקוני של באז (שאותו דיבב טים אלן).

מתוך
מתוך “שנות אור” (תמונה: Disney Pixar)

מפלצת המרצ’נדייז החדשה של דיסני

שאר חברי הקאסט של הסרט עושים עבודה מעולה, ואין ספק בכלל שמי שגונבים את ההצגה הם צוער החלל מו, אותו מדובב אהוב המערכת טאיקה ואיטיטי, שפשוט נשמע כמו טאיקה ואיטיטי בתור צוער חלל – ואני לא חושב שצריך יותר מזה.

הדמות השניה שגונבת את ההצגה היא החתול הרובוטי סוקס (בקולו של פיטר סוהן), דמות שנוצרה באופן כמעט מובהק למטרות מרצ’נדייז’, אבל כמו בייבי יודה לפניו, סוקס הוא אחד הדברים הכי טובים בסרט. הוא רובוטי וציני בדיוק ברמה הנכונה כדי לא להרגיש מעיק, אבל גם מלא רגש ומקסים. אני כבר רואה איך הוא יהפוך לדמות מרכזית בעולם של דיסני אם וכאשר החברה תרצה בכך (ולמה לא בעצם?)

מתוך
מתוך “שנות אור” (תמונה: דיסני פיקסאר)

סרט טוב של מלחמת הכוכבים, לא סרט טוב של צעצוע של סיפור

באחת הסצנות האלמותיות ב”צעצוע של סיפור 2″ באז סוף סוף פוגש באויב המושבע שלו – זורג – והסצנה מתנהלת כמחווה פארודית ל”אימפריה מכה שנית” (הרבה לפני שדיסני קנו את לוקאספילם).

והאמת, הסרט הנוכחי מרגיש רוב הזמן הרבה יותר כמו סרט ביקום מלחמת הכוכבים מאשר סרט של צעצוע של סיפור (אם מתעלמים רגע מעניין המסע בזמן), אבל לא הצלחתי להרגיש אותו כסרט שעליו מבוסס הצעצוע האהוב.

גם אם אני אשים רגע בצד אי דיוקים כאלה ואחרים שמתנגשים עם הידע הקודם שלנו על באז, אני לא חושב שסרט כמו “שנות אור” היה יוצא בשנת 1995 וסוחף אחריו היסטריה המונית של ילדים שרק רוצים את הצעצוע של באז.

קודם כל, כמו שהזכרתי למעלה – מי ירצה את באז כשיש את סוקס? וגם אם זה באמת הסרט עליו מבוסס הצעצוע, איפה שאר הדמויות, שהן מאוד מרכזיות בסרט ולא קיימות בעולם של צעצוע של סיפור.

אני גם לא בטוח שהדמויות היו מוצגות ב-1995 כמו שהן הוצגו ב-2022 וזה קצת הוציא אותי מאשליית “זה הסרט שגרם לאנדי לרצות צעצוע של באז”.

השורה התחתונה – מה חשבנו על “שנות אור”

שנות אור הוא סרט ילדים שמתאים לזמננו. יש בו מסרים חיובים, אנימציה מהפנטת וסיפור טוב שמאוד מתאים לדיסני של 2022 לעשות, אבל מכיוון שהוא אמור להיות כביכול סרט שנעשה בשנת 1995 (או אולי אפילו לפני) הוא מרגיש קצת כמו באז – מחוץ לזמן שלו.

אז אם אתם מוכנים להתעלם מ-10 השניות הראשונות של הסרט ולא להשוות את ״שנות אור״ ל״צעצוע של סיפור״ מצפה לכם סרט דיסני קלאסי, אבל אם לא אז לא באמת נורא, פשוט צריך לקחת אותו בעירבון מוגבל ביחס לשאר הפרנצ׳ייז אליו הוא משתייך.

*הערת צד: לסרט יש שלוש סצנות נוספות, אחת באמצע הכתוביות, אחת בסופן, ואחת אחרי הקרדיטים של דיסני שגורמים לך לחשוב ש״הנה נגמר הסרט לחלוטין״ – צעד ערמומי מצד דיסני.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים