גאדג’טי מסקר: Samsung QN95B – מסך Neo QLED בוגר יותר

מסך Samsung Neo QLED QN95B (צילום: רונן מנדזיצקי) מסך Samsung Neo QLED QN95B (צילום: רונן מנדזיצקי)

סמסונג הציגה את טלוויזיות ה-Neo QLED מבוססות טכנולוגיית ה-Mini LED שלה לראשונה בישראל בשנה שעברה, וכעת מגיע תורו של הדור החדש. את ה-Samsung Neo QLED מדגם QN95B שבדקנו הפעם מצרפת סמסונג לסדרת הדגל שלה, כשהדגם הספציפי הזה מציע מעט יותר בצד התרומה לחוויה הכללית, עם בהירות גבוהה, קצב רענון גבוה עבור מי שיבחרו בטלוויזיה שלהם לשמש גם כמסך גיימינג ורמקולים בסידור חדש החזקים יותר מאלו שראינו בדור הקודם.

טכנולוגיית ה-Mini LED נשענת על מערך נוריות אחריות הקטן בעד פי 40 בהשוואה לנורות LED רגילות, כאשר השנה מאפשרת הטכנולוגיה לשלוט בתאורה ביותר מ-16 אלף דרגות שונות, פי 4 בהשוואה לדור הקודם. דרך השימוש בטכנולוגיה זו מציגה סמסונג שיפור ניכר באיכות התמונה בהשוואה לדגמי ה-QLED ה”סטנדרטיים” שראינו בשנים קודמים.

עיצוב וחיבורים

בניגוד לדגם אותו בדקנו בשנה הקודמת (QN90A), עם כניסתם של מסכי ה-Neo QLED לישראל, דגם ה-QN95B מפריד את החיבורים מהטלוויזיה ומשתמש בקופסת חיבורים חיצונית.

לא מדובר בדבר חדש עבור סמסונג, אך הבחירה בקופסת החיבורים מאפשרת לה לשמור על גב הטלוויזיה שטוח ו”נקי” יותר, עובדה בה משתמשת החברה על מנת לשלב את מערך הרמקולים בגב הטלוויזיה במבנה נאה וגם אפקטיבי יותר המאפשר להשלים את חווית השמע ההיקפי ולהפיק צלילים דינמיים יותר הפונים לזוויות שונות בחדר. את קופסת החיבורים ניתן גם לחבר לרגלית עליה יושבת הטלוויזיה, אם רק כדי לחסוך במקום סביבה.

מסך Samsung Neo QLED QN95B (צילום: רונן מנדזיצקי)
מסך Samsung Neo QLED QN95B (צילום: רונן מנדזיצקי)

מבנה הרגלית עליה יושבת הטלוויזיה עדיין מצומצם ומאפשר ליהנות מעיצוב הטלוויזיה, אך יש לקחת בחשבון כי עומק הטלוויזיה בשילוב הרגלית עומד על כ-30 ס”מ, מה שיתפוס חלק נכבד משידות טלוויזיה צרות יותר כמו זו שעליה מיקמתי את המסך. יחד עם זאת, עובי המסך בחלק הצר ביותר עומד על כ-2 ס”מ בלבד, מה שמעיד על כך שאת עיקר השטח תתפוס דווקא הרגלית, דבר שיהיה פחות משמעותי במידה ותחליטו לתלות את הטלוויזיה על הקיר.

מאחר שסמסונג מציעה את קופסת החיבורים עבור מכשירים חיצוניים, לא נמצא בגב הטלוויזיה חיבורים פרט לאחד היוצא אל תוך קופסת החיבורים (בכל זאת צריך גם חשמל לטלוויזיה) וחיבור USB-C 2.0 המשמש לדברי החברה לחיבור למצלמה. שני החיבורים נמצאים בתוך חלק שקוע יותר, כך שהם לא מעבים את המסך מעבר לנדרש.

דרך קופסת החיבורים ניתן לחבר עד 4 מכשירים באמצעות HDMI 2.1, אחד מהם משמש גם כחיבור תומך ARC. נמצא בקופסה גם חיבור אופטי, חיבור RJ-45 לרשת קווית, חיבורים לאנטנות ו-3 חיבורי USB.

קופסת חיבורים Samsung Neo QLED QN95B (צילום: רונן מנדזיצקי)
קופסת חיבורים Samsung Neo QLED QN95B (צילום: רונן מנדזיצקי)

השלט החכם אותו הציגה החברה בשנה שעברה ממשיך לשנה נוספת. מדובר בשלט אשר בגבו ממוקם פאנל סולארי קטן, המאפשר לו להיטען דרך אור (לא חייב אור שמש) ובכל למנוע את הצורך מטעינה חוזרת של השלט. למרות זאת, ממשיכה סמסונג להציע חיבור USB-C בבסיסו עבור מי שבכל זאת ירצו לטעון אותו בצורה זו.

המבנה הכללי של השלט דומה לזה שליווה את הטלוויזיות של סמסונג מזה שנים. זהו שלט קטן וקומפקטי הכולל ג’וייסטיק שליטה עגול המאפשר לנוע בין תפריטים המופיעים על המסך, כפתורי קיצור דרך המאפשרים לגשת במהירות לאפליקציות של שירותי הסטרימינג נטפליקס, דיסני+ ופריים וידאו של אמזון, וגם לדפדפן המובנה בטלוויזיה.

מלבד זאת, ניתן למצוא בשלט כפתורים לויסות הווליום והשקתה (בלחיצה) ומעבר בין ערוצים, כפתורי חזור, בית והפעלה\עצירה (Play/Pause) של ניגון, כאשר קיימת גם אפשרות להפעלה קולית באמצעות כפתור יעודי.

שלט רחוק Samsung QN95B (צילום ועיבוד: רונן מנדזיצקי)
שלט רחוק Samsung QN95B (צילום ועיבוד: רונן מנדזיצקי)

מערכת ההפעלה וממשק המשתמש

את מערכת ההפעלה שלה (Tizen) עידכנה השנה סמסונג לתצורה חדשה המציגה הכל על גבי מסך אחד, מה שעובד בעוכריה. היתרון המרכזי במערכת החכמה של סמסונג היה פשטות השימוש בה ונראה כי הרצון של סמסונג להציג הכל יותר ובגדול מזיק יותר מאשר הוא תורם.

מצד אחד, תוכלו למצוא את כל האפליקציות, גישה מהירה לתכנים בשירותי סטרימינג אליהם אתם מנויים (נטפליקס, פריים וידאו) במסך אחד עם רשימת האפליקציות המותקנות על גבי הטלוויזיה, אך מן הצד השני יהיה עליכם לעבוד קשה יותר כדי לסדר הכל.

תפריטים במסך Samsung Neo QLED QN95B (צילום: רונן מנדזיצקי)
תפריטים במסך Samsung Neo QLED QN95B (צילום: רונן מנדזיצקי)

מצאתי את עצמי נאבק די הרבה זמן כדי להבין איך להוסיף אפליקציות חדשות שהתקנתי על הטלוויזיה (כמו דיסני+, ספוטיפיי) לפאנל התצוגה הראשי, וגם כשהבנתי איך עושים זאת, נדרשתי לעבור בין מספר מסכים שונים עד שהצלחתי, וכשרציתי להוסיף אפליקציה נוספת היה עלי לחזור פעם נוספת על כל התהליך.

הדבר מגיע בניגוד לשיטה נוחה למדי אותה הציגה סמסונג בעבר, אז ניתן היה לסדר במהירות את תפריט האפליקציות והמכשירים המחוברים לטלוויזיה, כך שכל אלו יהיו נגישים באופן מהיר הרבה יותר. האם התוספת של קיצורי דרך לכמה סדרות בנטפליקס שווה את זה? לא ממש לטעמי, בעיקר מאחר והוא מוגבל, ותכנים מדיסני+ הוא לא הציג בפני.

למרות השינוי הויזואלי, בסמסונג ממשיכים עם כמה דברים שעבדו היטב בדורות הקודמים. בחנות היישומים תוכלו למצוא מגוון עשיר של אפליקציות, בהן נטפליקס, HOT, ערוץ כאן, next tv, אמזון פריים וידאו, יוטיוב, סלקום tv, פרטנר tv ו-Sting TV, פייסבוק וידאו, ספוטיפיי ומאקו, אבל גם השנה ביס עדיין לא משווקים את אפליקציית יס פלוס על גבי הטלוויזיה ודורשים ממיר או סטרימר נפרד.

תמונה וצליל

מסך ה-QN95B מצוייד בפאנל Neo QLED המבוסס על טכנולוגיית ה-Mini LED מגיע במקרה שלנו בגודל של 55 אינץ’, אך דגם זה זמין גם בגדלים של 65 ו-75 אינץ’.

רזולוציית התצוגה עומדת על 4K בפריסה של 2160×3840 פיקסלים, כאשר דגם זה הותאם במיוחד למשחקי מחשב וקונסולות עם תמיכה בטכנולוגיית ה-FreeSync Premium Pro של AMD ומצב Gameview Ultrawide Super המדמה תצוגה רחבה ביחס 21:9 או 32:9. לצד אלה, נמצא בטלוויזיה גם תמיכה בקצב רענון גבוה שמגיע עד 144 הרץ (עם VRR) ותמיכה בתקנים +HDR10 ו-HLG.

היתרון של טלוויזיות ה-Neo QLED של סמסונג מגיע בצד התאורה הגבוהה, זו מאפשרת להציג תמונה עם צבעים עזים יותר, אך הרשימה אותי יותר היכולת של המסך לשמור על צבעים טבעיים ככל שבחרתי להציג הגדרות תמונה שאינן נסמכות על רמות הצבע העזות יותר.

השנה בחרה סמסונג להגדיל את דרגות התאורה המוצגות על המסך פי 4, ובעוד שהדבר תורם בהצגת תאורה נכונה יותר באיזורים שונים המופיעים בתמונה, איזורי התאורה לא עודכנו בפועל ונותרו על מספר זהה לזה שראינו בשנה שעברה (שהיה גבוה למדי מלכתחילה, יש לומר). הדרך החדשה שמציגה החברה מפתיעה לטובה בעיקר בגלל שלא ראינו עדכון לכמות איזורי התאורה, כשבסמסונג מצליחים להשתמש בכמות דרגות התאורה הגבוהה יותר בכל איזור באופן אפקטיבי יותר, מה שעוזר בצמצמום הבדלי תאורה בסצינות חשוכות (תאורת פנסים ברחוב חשוך לא זולגת לצדדים מעבר לנדרש).

עוד בדור הקודם של טלוויזיות ה-Neo QLED לא הבחנתי בהשפעה גדולה של ההשתקפויות במסך בזמן הצפייה וגם הדור החדש מצליח לעמוד בהשתקפויות היטב. השתקפויות לא מהוות גורם מפריע כשהן מגיעות מהצד והשפעתן בתאורה ישירה ממוקדת לחלק בתמונה בו הן מופיעות.

מסך Samsung Neo QLED QN95B (צילום: רונן מנדזיצקי)
מסך Samsung Neo QLED QN95B (צילום: רונן מנדזיצקי)

בצד האודיו מעדכנת סמסונג את הרמקולים עם תמיכה בהספק מירבי של 70 וואט (עליה מ-60W RMS), עם חלוקה ל-4.2 ערוצים כפי שהיה בדור הקודם ועם וופר מובנה. עוצמת השמע גבוהה ומדויקת ברמות הגבוהות, אך יש כאן תלות במצב השמע בו תבחרו. בכל בחירה שתעשו העוצמה עשויה להגיע ברמות שונות, כך שלעיתים יש להגביר יותר ולעיתים פחות, אך בכל אופן לא מצאתי צורך בהגברה מעבר לחצי כדי ליהנות מהצלילים בטלוויזיה.

הרכב הרמקולים החדש, בשילוב עם טכנולוגיית ה-OTS (ר”ת Object Tracking Sound), מיועד על מנת ליצור צלילים היקפיים יותר בהיעדר התמיכה המובנה בטכנולוגיית ה-Dolby Atmos. הטלוויזיה עושה זאת היטב בחדר, אך במיקומה בסלון הגדול יותר מצאתי שהאפקט חלש יותר, בטח ובטח מול אפקט הסאונד ההיקפי שמסוגלים להפיק מקרני קול.

חיסרון בולט מצאתי בתחום הבאס, זה מרגיש מעט מוגבל ביחס למה שציפיתי לקבל לאור השדרוג במערך הרמקולים, אך ככל שמדובר ברמקולים המובנים בטלוויזיה (בהשוואה לרמקולים יעודיים), החוויה בהחלט מספקת.

השורה התחתונה – מה חשבנו על ה-Samsung QN95B

הדור השני של טלוויזיות ה-Neo QLED שמגיע לישראל מציג יותר בגרות אל מול מה שראינו בדור הקודם, עם תיקונים במקומות הנכונים, הכוללים התייחסות לדרגות התאורה הזמינות באיזורי התאורה הקיימים, שיפור להרכב מערך הרמקולים והגברת הבהירות.

עם זאת, על היתרונות שמגיעים בדור החדש מעיב ממשק המשתמש העדכני, אשר יוצר בלגן וחוויה נוחה פחות ממה שהיינו רגילים לראות בעבר. צעד תמוה מצד חברה שהפשטות הייתה עבור הטלוויזיות שלה יתרון משמעותי בדורות קודמים.

מחיר (דגם QN95B גודל 55 אינץ’) – 7,490 ש”ח (אחריות יבואן רשמי: סמליין)

מה אהבנו?

  • בהירות גבוהה ואיכות תמונה כללית
  • צלילים מדויקים
  • תמיכה בכמות גדולה של אפליקציות תוכן
  • עיצוב

ומה פחות?

  • ממשק משתמש
  • באס חלש
  • מחיר

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים