השניה שהורסת את העולם והחברות שרוצות לשנות את הזמן

שעון תמונה: Ales Krivec / Unsplash

הזמן אותו כולנו מכירים לא תמיד מדוייק כמו שאנחנו חושבים, דבר היוצר מצב בו נוספת שניה אחת ליום, המוסיפה את קוד הזמן 23:59:60, וגורמת לבלגן בעולם המחשוב כל פעם שזה מתרחש.

יותר ויותר חברות, בהן מטא, גוגל, מיקרוסופט ואף גורמים בין לאומיים שונים, רוצים למנוע מהשניה הזו להתקיים, אז מה זה באמת זמן ולמה זה כל כך בעייתי?

שניה נוספת ודקה מעוברת

אחד הדברים הבסיסיים ביותר אותו כולנו יודעים הוא שיום מורכב מ-24 שעות, כל שעה מ-60 דקות וכל דקה מ-60 שניות. עם זאת, המציאות מעט שונה, פשוט כי בסופו של דבר מישהו צריך להגיד לכם מהו הזמן והדרך בה אנחנו מפרשים שעות, דקות ושניות לא תמיד פשוטה כמו שניתן לחשוב.

ישנן מספר דרכים למדוד את הזמן, כמו הזמן אוניברסלי המתואם UTC (ר”ת Coordinated Universal Time) המבוסס על סיבוב כדור הארץ, הזמן האטומי הבינלאומי TAI (ר”ת Temps Atomique International) המחושב לפי תנודות אטומי היסוד צסיום-133 ויממה שמשית (Solar Day) המשתמשת בשמש לחישוב פרקי הזמן.

הבעיה הגדולה נוצרת לאור העובדה כי בניגוד לזמן האטומי שתלוי בתנודה קבוע של יסוד, הזמן האוניברסלי והיממה השמשית מבוססים על תנועת כדור הארץ סביב עצמו וסביב השמש, דבר שאינו קבוע ויכול ליצור סטיה בין השעונים השונים ומצב מיוחד הנקרא “דקה מעוברת” (Leap Second) ונועד לתקן את הסטיה בין השעונים על ידי הוספת שניה נוספת לדקה, דבר שהתרחש כבר 27 פעמים מאז 1972.

את ההחלטה לבצע את הדקה המעוברת קובע השירות הבינלאומי למערכות ייחוס וסיבוב ארצי (IERS), המאפשר להוסיף שניה לסנכרון בין הזמנים, דבר היוצר מצב בו אחרי השעה 23:59:59 תגיע השעה 23:59:60 ורק לאחר מכן מגיע השעה 00:00:00. באופן תיאורטי קיים גם מצב הפוך בו יכולה להיעלם השניה ה-59 ולאחר 58 יגיע ישר 00.

שעון חול
תמונה: Daniele Franchi / Unsplash

חברות הטכנולוגיה נגד הזמן

למרות שזה נשמע מצחיק מעט, העובדה כי קיים קוד זמן כמו 23:59:60, המתרחש פעם במספר שנים על מנת לסנכרן את השעונים, יוצרת בלגן לא קטן בתחום המחשוב ומערכות שלא אמורות להכיר מצב בו אחרי השניה ה-59 מגיעה שניה 60 ולא 00, כבר הובילו להפלת אתרים כמו לינקדאין ורדיט ב-2012 והפלה חלקית של Cloudflare, שירות CDN עליו נשענים לא מעט אתרים בעולם, ב-2017.

עכשיו מנסה מטא, יחד עם ענקיות נוספות בתחום המחשוב כמו גוגל, מיקרוסופט, אמזון ואף גורמים רשמיים דוגמת המכון הלאומי לתקנים וטכנולוגיה של ארה”ב (NIST) והלשכה הבינלאומית למידות ולמשקלות (BIPM) לשנות את מנגנון הדקה המעוברת ולמנוע מצב בו מתקיים קוד הזמן 23:59:60.

בין הפתרונות השונים לבעיה הועלתה האפשרות של “מריחת הקפיצה” (Leap Smear), במסגרתה השינוי יבוצע לאורך זמן במילי-שניות בודדות ולא בשניה שלמה, שיוצרת בלגן ברחבי העולם בכל פעם שהיא מתקיימת.

עוד לא ברור מה יהיה הפתרון לדקה המעוברת והשניה הנוספת אותה היא יוצרת, אך כעת ברור פעם נוספת כי שניה אחת יכולה להיות לא רק ההבדל בין ניצחון והפסד, אלא גם לגורם שהורס מערכות מחשב שלמות שלא יודעות להתמודד עימה.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים