עוברים לאייפון ללא חוטים? האיחוד האירופי קובע תאריך מעבר לחיבור USB-C

אייפון 14 פרו עם כבל USB-C צילום: רונן מנדזיצקי

מזה זמן מה שבאיחוד האירופי דנים בסוגיה של חיבור הטעינה הקיים בטלפונים ובמוצרים טכנולוגיים בפרט ומוצרים חשמליים המשתמשים ברכיבי רדיו בכלל, וזה כולל טלפונים, טאבלטים, מצלמות דיגיטליות, אוזניות, רמקולים אלחוטיים, קוראי ספרים דיגיטליים, מקלדות ועכברים, מחשבים ניידים ומוצרים רבים נוספים.

באיחוד מעוניינים ליצור תקן אחיד שיסתמך על חיבור מסוג USB Type-C ויאפשר להסיר את הבלבול בין המטענים ובעיקר את הצורך ברכישת כמות אדירה של מטענים מסוגים שונים, בהם אנו משתמשים עבור מספר הולך וגדל של מוצרים אותם אנו רוכשים.

במוקד עומדת כמובן אפל, שידועה כמי שאימצה כבל בתקן משלה, ה-Lightning Port, עבור מכשיריה, כך שכל מי שרוכשים מכשיר אייפון או אוזניות איירפודס נאלצים להשתמש בכבלים שונים עבור אלה ועבור מוצרים אחרים הנמצאים ברשותם.

אמנם אפל אינה היחידה שמשתמשת בחיבורים מסוגים שונים ובשוק קיימים עדיין מוצרים כמו כוננים חיצוניים, מצלמות דיגיטליות, מצלמות רכב ורבים אחרים שעדיין משתמשים בחיבורים מיושנים כמו micro USB, אך היא ללא ספק היצרנית הגדולה ביותר שבוחרת לשווק את מוצריה עם חיבור יעודי בו רק היא משתמשת.

OnePlus 2 (צילום: גאדג'טי)
כבל USB Type C של OnePlus 2 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

נפטרים מה-Lightning, עוברים לאלחוטי

באיחוד האירופי קבעו השבוע תאריך רשמי לכניסת ההחלטה על מעבר לחיבור טעינה אחיד עבור מוצרים המשתמשים ברכיבי רדיו, זה נקבע ל-28 בדצמבר 2024.

דיווחים שונים ברשת כבר הציגו כותרות המציגות את האפשרות כי אפל תיאלץ לבצע את המעבר רק החל מתחילת שיווקו של האייפון 17, אשר ככל הנראה ייחשף רק סביב ספטמבר 2025, אך מאחר שלא הצלחנו לאתר במסמכי האיחוד הנוגעים בנושא אזכור לכך שרק מוצרים חדשים שיוצאים אל השוק יהיו מחויבים להשתמש בחיבור ה-USB-C האחיד, הרי שיהיה על אפל להשתמש בחיבור האחיד גם עבור מכשירי האייפון 16, האייפון 15 ומוצרים נוספים שישווקו ללקוחות לאחר התאריך הקובע בדצמבר 2024.

מכאן שבאפל ככל הנראה יעדיפו לבצע את המעבר לחיבור האחיד כמה שיותר מוקדם או לבחור לנטוש את החיבורים בכלל עבור חלק מהמוצרים שלה ולהישען על טעינה אלחוטית בלבד עבור אלה.

בחברה כבר הספיקו לבצע את המעבר לחיבור USB-C במחשבי המקבוק ובטאבלטי האייפד, כך שהמוצרים הפופולריים שעדיין נשענים על חיבור ה-Lightning הם האייפון ואוזניות האיירפודס.

מארז טעינה איירפודס פרו 2 (צילום: רונן מנדזיצקי)
מארז טעינה איירפודס פרו 2 (צילום: רונן מנדזיצקי)

הדגמים החדשים יותר בשתי קטגוריות אלה תומכים כבר היום באפשרות טעינה אלחוטית, כך שלא מן הנמנע כי אפל תנסה לבצע את המעבר לטעינה אלחוטית בלבד בשנים הקרובות, תוך שהיא מותירה מאחור גם את חיבור ה-Lightning וגם את ה-USB-C, לפחות עבור האייפון והאיירפודס.

דיווחים קודמים בנושא הציעו את האפשרות כי אפל תעבור לחיבור ה-USB-C כבר עם הצגת מכשיר האייפון 15 בשנה הבאה (2023), אך ציינו כי רק דגמי האייפון פרו והאייפון פרו מקס יזכו לקבל חיבור זה עם תמיכה בקצבי העברת מידע מהירים במיוחד של 20 או 40 גיגה-ביט בשניה, לעומת תמיכתו של חיבור ה-Lightning כיום בקצב העברת נתונים במהירות מירבית של 480 מגה-בייט בשניה.

הערכות לגבי הוצאת הכפתורים ממכשירי האייפון לחלוטין גם הן הופיעו בעבר ודיברו על האייפון 15. אותן הערכות מתייחסות לאפשרות בה אפל תעבור לשימוש בכפתורים מבוססי מגע לצורך שינוי הווליום וביצוע פעולות נוספות במכשירים, דבר שאפל עצמה הציגה בפטנט כבר לפני שנים רבות.

אנו עדיין מעט סקפטיים לגבי המעבר לאייפון ללא כפתורים וללא חיבור טעינה והעברת נתונים כבר ב-2023 עם הצגת האייפון 15, אך חובת ההוכחה היא על אפל. החברה ככל הנראה עובדת על האפשרות מזה זמן רב, אך כמו עם מוצרים רבים שלה, שינויים גדולים לרוב לא הגיעו למוצריה עד שבאפל היו בטוחים כי אלה יעבדו היטב לפני שיתחילו למכור אותם.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים