ביקורת סרט: ג’ון וויק 4 – התחלנו בכלב, ועכשיו אנחנו פה

קיאנו ריבס מתוך קיאנו ריבס מתוך “ג’ון וויק 4” (באדיבות Lionsgate)

ג’ון וויק היא סדרת סרטים שאני מאוד מחבב. יש משהו מאוד מטהר בלנתק את המוח לכמה שעות ופשוט לצפות באקשן מטורף, בעיקר כשהוא מספיק מוגזם כדי להיות גם אסקפיסטי וכיפי.

העולם של ג’ון וויק והסיפור שלו מלא בדרמות שלא יביישו טלנובלות שרצות כבר עשורים, וג’ון וויק 4 רק מסבך את הסיפור עוד יותר, אבל בתכלס? למי אכפת, לא באים לסרט הזה בשביל הסיפור, אלא בשביל האקשן. ובגזרה הזאת, ג’ון וויק לא מאכזב אפילו לשניה.

ג’ון וויק 4 – העלילה

כדי להבין את העלילה של הפרק הרביעי בסדרה, צריך קודם ריקאפ קצר של מה שקדם לה. אני יודע שאני הייתי צריך רגע לרענן את זכרוני, אז אני אשמח לקצר את זה בשבילכם:

ג’ון וויק (קיאנו ריבס) היה אחד המתנקשים הקטלניים ביותר, בעולם שבו זה נראה כאילו כולם מתנקשים שרק רוצים לחסל את שאר התחרות שלהם ולא עושים זאת בגלל המון חוקים וקודים ששומרים איכשהו על האיזון הדק.

אחרי שהכלבה שאשתו השאירה לו לאחר מותה נרצחת, ג’ון הכועס חוזר לנקום את מות הכלבה ובסופו של דבר חוזר לחיים המסוכנים של המתנקשים.

שלושה סרטים, מאות גופות וכמה בגידות לאחר מכן, ג’ון וויק הוא כרגע מתנקש מנודה שחי מתחת לראדר ומתכנן לנקום (שוב) באלו שפגעו בו, בגדו בו ובעיקר בחברי “השולחן הגבוה”, האנשים המסתוריים שאחראים על הסדר בעולם המתנקשים – ובכך להשיג חזרה את החופש לו הוא מייחל.

בסרט הנוכחי ג’ון מתמודד עם המרקיז דה גראמונט (ביל סקארסגארד, “זה”), חבר בשולחן הגבוה שקיבל את המשימה לרדוף את ג’ון ולעשות איתו צדק בכל מחיר. מה שהוא לא יודע, זה שגם ג’ון במסע לרדוף אחרי המרקיז, ואין לו בעיה להשאיר שובל של גופות אחריו.

כריאוגרפיות קרב שאין שני להן

כאמור, אני באמת לא חושב שיש מישהו שרואה את סרטי ג’ון וויק בגלל העלילה שלהן: היא מתוסבכת ולעיתים אני הולך לאיבוד קצת כשאני מנסה להבין מי בגד במי ומי בברית עם מי.

ג’ון וויק תמיד הצטיין בסצנות האקשן ובכריאוגרפיית הקרבות שלו, והסרט הרביעי לוקח את ההצטיינות שלו כמה צעדים קדימה, בסצנות מטורפות גם ברמת האקשן וגם בכמות האקשן.

אז נכון, ג’ון וויק קצת עושה קצת “מהיר ועצבני” בסרט הנוכחי – כלומר כבר מתחיל להיות סרט שבו לדמויות הראשיות יש כוח בלתי מוגבל ולפעמים הן אפילו יכולות לכופף את חוקי הפיזיקה, אבל הסרט מרגיש יותר ויותר כמו צפיה בריצה של משחק מחשב נהדר ומלא קטל.

עוד עוזרים לתחושה הזאת העובדה שקיאנו ריבס (כפרה עליו) הוא לא שחקן עם הרבה מנעד רגשי במשחק שלו, אבל עם הרבה מנעד רגשי בפעולות שלו ובמבטים שלו.

למעשה, בסרט הנוכחי אני חושב שחוץ ממאות המתנקשים הרנדומלים שנשלחים לחסל את ג’ון, הוא הדמות שמדברת הכי פחות בסרט.

מידי פעם הוא זורק עוד וואן-ליינר שנשמע כמו עוד שורה שהוקלטה בשביל להיות באיזה טריילר, אבל רוב הזמן הוא נותן למעשים שלו לעשות את העבודה בשבילו.

זה גם מתיישב טוב עם הדמות שלו – ג’ון כבר עייף ונמאס לו מחיי ההתנקשות, הוא רוצה לסיים עם חיי המתנקש, לנקום במי שהוא צריך לנקום וללכת הביתה לנוח.

מתוך
מתוך “ג’ון וויק 4” (באדיבות Lionsgate)

כל העולם במה וכולנו מתנקשים

העולם של ג’ון וויק נראה כמו עולם שבו באמת כולם מנסים לחסל את כולם – ובסרט הנוכחי הבמאי צ’אד סטהלסקי לוקח את הסטים שבהם מתרחשים הקרבות צעד אחד קדימה ואנחנו עדים לסצנות קרב מהממות ביפן, בגרמניה ובפריז. בולטת בעיקר הסצנה ביפן, איפה שאור הניאון נצבע אדום מדם ואנחנו עדים לאחת מסצנות הקרב הכי טובות שראיתי בחיי.

העולם של ג’ון וויק מתרחב גם עם עוד שתי דמויות מרכזיות בחייו של וויק – דוני ין בתפקיד קיין – חבר בעבר ואויב בהווה של ג’ון, ושאמיר אנדרסון בתפקיד “העוקב” (או מר אף אחד כמו שהוא מכנה את עצמו במהלך הסרט).

לכל אחד מהם יש סגנון לחימה שונה לחלוטין וכל אחד מהם מביא איתו משהו חדש לשולחן (הגבוה?) של ג’ון וויק.

בולט בתפקידו דוני ין, אגדה בעולם סרטי אומנויות הלחימה שמביא איתו סגנון ייחודי ומשעשע במקצת, שכן הדמות של קיין היא עיוורת, ונפלא לראות את ין מצליח ליצור דמות שהיא גם זכירה וגם מצחיקה בפעולות שלה ובדרך שבה היא מתמודדת עם העולם.

שלא תטעו, קיין הוא קטלני ומתנקש מיומן שיודע לנצל את הנכות שלו לטובתו והוא אחת התוספות הטובות לסדרת הסרטים הזו.

קיאנו ריבס מתוך
קיאנו ריבס מתוך “ג’ון וויק 4” (באדיבות Lionsgate)

השורה התחתונה – מה חשבנו על ג’ון וויק 4

למרות אורכו של הסרט, שיש שיגידו שהוא מוגזם (שעתיים וחמישים דקות), ג’ון וויק 4 יודע לנצל את הזמן שלו בקפידה ואף דקה בו לא מבוזבזת. הוא חד משמעית הסרט הכי טוב בסדרה עד כה ואחד מסרטי האקשן הטובים ביותר שראיתי בשנים האחרונות.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים