ביקורת סרט: האחים סופר מריו – ממתק למעריצים

סופר מריו (באדיבות Nintendo / Universal Studios) סופר מריו (באדיבות Nintendo / Universal Studios)

סרט של האחים סופר מריו הוא משהו שמעריצים חיכו לו במשך עשורים. נכון, היה את הסרט לייב-אקשן משנת 1993 בכיכובם של בוב הוסקינס המנוח וג’ון לגוויזאמו בתפקיד האחים השרברבים, אבל לקרוא לדבר הזה “סרט של מריו” זה כמו לקרוא ל”החדר” של טומי ויזו יצירת מופת.

במשך שנים חיפשו את הדרך הנכונה להעביר את הכיף והצבעוניות שהוא העולם של מריו למסך הגדול, והסרט הנוכחי של מריו בפיתוח פחות או יותר משנת 2017, אז חתמה נינטנדו על הסכם שאיפשר לחברת האנימציה אילומניישן (בבעלות אולפני יוניברסל) על הסכם שיאפשר להם להביא את הסרט של מריו בפורמט אנימציה ממוחשבת. 6 שנים וליהוק אחד מאוד תמוה של כריס פראט לדיבוב מריו (עוד נדבר על זה) אנחנו פה, וזה לחלוטין היה שווה כל רגע.

האחים סופר מריו – העלילה

הסרט, שמבוסס על המשחק והפרנצ’ייז בין הגדולים בעולם מספר על שני אחים שרברבים בשם מריו (כריס פארט) ולואיג’י (צ’ארלי דיי), שיום אחד במהלך ניסיונתיהם להפוך לשרברבי צמרת ואולי סוף סוף לזכות להכרה וכבוד מהסובבים אותם נשאבים לתוך פורטל מסתורי שמוביל אותם ל”ממלכת הפטריות”.

הממלכה מלאה ביצורים קסומים שונים ומשונים ונמצאת תחת האיום של באוזר הרשע (ג’ק בלאק), שהשיג את כוכב העל ומתכנן להשתמש בו על מנת לשלוט בממלכת הפטריות. מריו ולואיג’י, שנחתו בשני צדדים שונים של ממלכת הפטריות, צריכים להתאחד, לעזור לנסיכה פיץ’ (אניה טיילור ג’וי) להביס את באוזר ולמצוא את הדרך הביתה.

שנים של משחקים להתבסס עליהם

נכון, על פניו הסיפור של מריו נשמע כמו סרט ילדים שכבר ראינו עשרות אלפי פעמים, והאמת היא שלגמרי אפשר להסתכל עליו גם ככה – הסרט של האחים סופר מריו הוא בהחלט סרט פסח קלאסי שילדים הולכים להתלהב ממנו כי הוא צבעוני ופשוט להבנה, אבל הסוד האמיתי של מריו מתחבא מאחורי הסיפור העשיר שלו שנמצא בבניה בעולם המשחקים כבר כמעט 40 שנים.

לסרט יש משימה לא קלה לסחוף אליו לא רק את הילדים, אלא גם את מעריצי הסדרה והמשחקים, ועל אף שהוא לעיתים ילדותי במקצת, אני מרגיש שהוא מצליח לשלב כל-כך הרבה אלמנטים מכל-כך הרבה משחקים בפרנצ’ייז, שלעיתים הרגשתי שאני צופה בסרט תוך שאני מחפש כל איסטר אג שהיוצרים החביאו למעריצי הסדרה.

יש אנשים שיגידו שזה בא בעוכרי הסרט, בעיקר כאשר הוא לא באמת טורח להסביר כל מיני מכניקות לא הגיוניות בממלכת הפטריות (למשל למה בעצם יש בלוקים שצפים באוויר? איך הם עושים את זה?), אבל בסופו של דבר לראות איזכורים למשחקים שגדלתי עליהם ושאני נהנה לשחק בהם עד היום (אין כמו סשן של מריו קארט בשביל להירגע מיום קשוח בעבודה) היה חלום שמתגשם.

סופר מריו (באדיבות Nintendo / Universal Studios)
סופר מריו (באדיבות Nintendo / Universal Studios)

מרהיב לעיניים

תמיד היה איזה שהוא חשש בקרב המעריצים שלא יהיה מישהו שיצליח להביא את העולם של מריו לכדי ביטוי בסרט אנימציה – ובכן, אילומניישן עשו זאת עם הסגנון היחודי שלהם והצליחו לגרום לעולם של מריו להיראות הכי טוב שראיתי אותו עד היום, בין אם זה דרך הטקסטורות על באוזר, הקופות, הגומבות והטודים – כל דמות בעולם של מריו פתאום נראית כמו דמות של סרט, תוך כדי שהיא מצליחה לשמור על היחודיות שלה מתוך המשחקים.

ועכשיו, אחרי כל זה, הגיע הזמן לדבר על הסטאר-לורד שבחדר – הבחירה התמוהה בכריס פראט לדיבוב דמותו של מריו.

כשהוכרזו השחקנים שידובבו את הדמויות מעולמו של מריו רוב המעריצים מאוד שמחו על בחירות כמו ג’ק בלאק לתפקיד באוזר או סת’ רוגן לתפקיד דונקי קונג.

התהיה היחידה הייתה למה נבחר שחקן כמו כריס פראט לדבב דמות עם קול כל-כך מזוהה כמו מריו, בעיקר כאשר צ’ארלס מרטינה (המדבב של מריו מאז שנת 1994) עדיין חי ומזוהה כל-כך עם הדמות.

גם לי היה החשש הזה טרום יציאת הסרט, אבל אני חייב לומר שזה לא ממש הפריע לי במהלך הצפיה בסרט. לא הרגשתי שזה כריס פראט, אלא פשוט מריו.

אני כן יכול להבין את הבעיה התרבותית בכך – שכן פראט הוא לא בעל שורשים איטלקיים ואפילו לא נולד בניו יורק (אלמנטים מאוד חשובים בדמותו של מריו), אבל מבחינת עבודת הדיבוב על הנייר – פראט עשה עבודה טובה, ולמרות שהוא לא מריו, למרטינה כן יש הופעות אורח במהלך הסרט ואפשר ליהנות גם מקולו.

עוד בלטו בתפקידם הם ג’ק בלאק, שתמיד תענוג לשמוע על המסך, ובעיקר כשהוא מצליח ליצור קול חדש לגמרי לדמות של באוזר ואיכשהו עדיין להישאר כל-כך הוא תוך כדי, וקיגן מייקל קי, שמדבב בסרט את דמותו של טוד, שסביר להניח שאם לא הייתי אומר לכם שזה קיגן כנראה לא הייתם יודעים. למעשה, אני לא הייתי מזהה אותו אם הוא לא היה מוכרז בתור המדבב של טוד.

סופר מריו (באדיבות Nintendo / Universal Studios)
סופר מריו (באדיבות Nintendo / Universal Studios)

השורה התחתונה – מה חשבנו על “האחים סופר מריו – הסרט”

מריו הוא פרנצ’ייז מאוד ותיק בעולם משחקי המחשב, ובמשך שנים ניסו להביא אותו אל המסך הגדול. על אף שייתכן כי לחלק מהצופים הוא ירגיש ילדותי מידי, “האחים סופר מריו – הסרט” הוא סרט צבעוני וכיפי ששווה לצפות בו על המסך הגדול, וחוץ מזה, אורכו של הסרט הוא רק שעה וחצי, ובימינו סרט של שעה וחצי הוא לא דבר של מה בכך.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים