אפל מציגה את macOS Sonoma ומעבירה את הווידג’טים לחזית

מערכת ה-macOS Sonoma (מקור אפל) מערכת ה-macOS Sonoma (מקור אפל)

חברת אפל (Apple) הציגה במהלך כנס המפתחים WWDC 2023 שנערך אמש (ב’ 5.6) את מערכת ההפעלה macOS Sonoma, המגיעה עם תמיכה משופרת בווידג’טים, בהם ווידג’טים המסוכנרנים לאייפון, מצב משחקים חדש לחווית גיימינג משופרת, שיפורים בשיחות הוידאו במק ועוד.

מערכת ה-macOS Sonoma או macOS 14 החדשה מיועדת להחליף את גרסת ה-macOS Ventura הנוכחית של החברה, כאשר הפעם אפל החליטה לשים דגש גדול על יכולת ההתאמה של המערכת, בדגש על ווידג’טים העוברים מהחלון הצדדי בגרסאות הישנות אל שולחן העבודה עצמו לגישה מהירה ונוחה יותר.

מלבד הווידג’טים הרגילים של מערכת ההפעלה, משתמשים יוכלו להשתמש בווידג’טים הזמינים להם במכשירי האייפון ואייפד ישירות על גבי שולחן העבודה במחשבי המק בזמן שהם קרובים אחד לשני ומחוברים לאותה רשת ה-WiFi לקבלת המידע מהמכשירים.

הווידג’טים מקבלים גם מצב שקיפות חדש על מנת שלא להפריע בצפיה כאשר פותחים אפליקציה כלשהי ומתאימים את עצמם לרקעים, המגיעים בעצמם כפיצ’ר חדש של שומרי מסך המופעלים כוידאו בזמן שהמסך נעול והופכים לרקע לשולחן העבודה, כשהם מגיעים עם נופים שונים ההופכים לרקע של מסך הבית עם פתיחת המחשב.

 

מערכת ה-macOS Sonoma (מקור אפל)
מערכת ה-macOS Sonoma (מקור אפל)

בין השיפורים הגדולים הנוספים במערכת ה-Sonoma אפשר למצוא גם “מצב משחקים” (Game Mode) יעודי שנועד לשפר את ביצועי הגיימינג של המשחקים השונים המשתמשים בטכנולוגיית ה-Metal 3 של החברה, בהם משחק ה-Death Stranding: Director’s Cut שמגיע למק.

המצב החדש יתעדף את נגישות המשחקים למעבד וכרטיס המסך, תוך כדי שיפור והורדת זמני השיהוי בשמע לאוזניות AirPods והכפלת קצב הדגימה לבקרים אלחוטיים אותם ניתן לחבר למחשב, דוגמת אלו של Xbox ו-PlayStation.

המערכת החדשה תשפר גם את חווית שיחות הוידאו עם מצב Presenter Overlay, המאפשר לשתף את המסך עם המשתתפים בשיחה הקבוצתית תוך כדי שהמשתמש מופיע על גבי הוידאו כבועה קטנה הניתנת להזזה על התצוגה, או כתצוגה גדולה המשלבת את תצוגת המסך עם הוידאו של המשתמש בצורה חכמה כחלון “מאחורי” המשתמש תוך כדי שמירה על הרקע שסביבו.

בנוסף לכל זאת, מוסיפה אפל גם תגובות וידאו חדשות שהמשתמשים יוכלו להוסיף, אלה ישתלבו בוידאו בצורה חכמה.

שיפורים בדפדפן ה-Safari

מלבד השיפורים למערכת ה-macOS עצמה, אפל מעדכנת גם את דפדפן הסאפרי עם דגש גדול על שיפורי אבטחה ופרטיות להגנה על המשתמשים בזמן הגלישה ברשת.

מצב ה”גלישה בסתר” (Private Browsing) שופר בגרסה החדשה עם הפעלת נעילה של מסכי הגלישה בסתר כאשר המשתמש לא עושה בהם שימוש וביטול מעקב (tracker) בעמודי אינטרנט.

בין השיפורים הנוספים בדפדפן ניתן למצוא אפשרות חדשה ליצירת פרופילים להפרדה בין השימוש הפרטי והעסקי בדפדפן, אפשרות לשימוש באפליקציות רשת כאפליקציות רגילות במחשב ואפשרות לשיתוף סיסמאות בין קבוצת משתמשים דרך ה-iCloud Keychain למתן גישה מאובטחת לחשבונות בעבור משתמשים אחרים.

מדובר על חלק קטן מהשיפורים אותם הכניסה אפל למערכת ה-macOS Sonoma, כאשר ניתן בנוסף למנות שיפורים לשימוש בקבצי PDF, תזכורות חכמות יותר, שימוש בסטיקרים בהודעות, הפעלה קולית של סירי עם המילה Siri בלבד ועוד.

זמינות ומחשבים תומכים

מערכת ההפעלה macOS Sonoma החדשה זמינה כבר עכשיו בגרסת פיתוח, כאשר היא צפויה להגיע רשמית לכל המשתמשים מאוחר יותר השנה.

דגמי המק שיתמכו במערכת ה-macOS Sonoma החדשה כוללים את:

  • מחשבי Macbook Air 2018 ומעלה.
  • מחשבי Macbook Pro 2018 ומעלה.
  • מחשבי Mac Mini 2018 ומעלה.
  • מחשבי iMac 2019 ומעלה.
  • מחשב iMac Pro 2017.
  • מחשבי Mac Pro 2019 ומעלה.
  • מחשבי Mac Studio 2022 ומעלה.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים