גאדג’טי מסקר: Narwal Freo – שואב ושוטף רובוטי חכם שמדבר בעברית

Narwal Freo (צילום: רונן מנדזיצקי) Narwal Freo (צילום: רונן מנדזיצקי)

השואבים הרובוטיים השוטפים זכו להתחדשות בשנים האחרונות, עם דגמים שלא רק שואבים ומנגבים את הרצפה עם סמרטוט לח, אלא גם מסוגלים לקרצף אותה בעזרת מים (ולפעמים גם עם חומרים נוספים), לחזור לעמדה שלהם, לרוקן את הלכלוך ולמלא את המים מחדש כדי לחזור לעבודה.

האוטומציה הזו חוסכת מאיתנו את הצורך במילוי תכוף של מיכלי המים שקיימים בגוף השואב, אך מן הצד השני מגיעה גם במחיר לא נמוך של כמה אלפי שקלים.

ככל שעובר הזמן ישנם יותר ויותר דגמים שמציעים את עמדות הטעינה הגדולות שמסוגלות למלא ולרוקן את השואבים הרובוטיים השוטפים, אליהם הצטרף בשנה האחרונה בישראל ה-Narwal Freo, שמגיע בעיצוב חללי, מסוגל לדבר בעברית ויותר מהכל – לזהות את הלכלוך כדי לדעת בדיוק כמה צריך לנקות כל חדר ואיזור בבית.

מפרט טכני Narwal Freo

  • עוצמת שאיבה של 3000Pa
  • מערכת Dirtsense לזיהוי רמת הלכלוך, תכנית EdgeSwing לניקוי ייעודי לפינות
  • מיכל אבק בקיבולת 480 מ”ל (בתוך השואב)
  • מיכל מים מלוכלכים בקיבולת 4 ליטר + מיכל מים נקיים בקיבולת 4.5 ליטר (בעמדת הטעינה)
  • סוללת 5200mAh
  • תמיכה בעברית (דיבור + תפריטים בעמדת הטעינה ובאפליקציה)
Narwal Freo (צילום: רונן מנדזיצקי)
Narwal Freo (צילום: רונן מנדזיצקי)

שואב ושוטף על פי כמות הלכלוך

אחד היתרונות הגדולים ב-Freo היא היכולת שלו לנקות על פי הצורך. כך למשל, כששלחתי אותו לנקות לראשונה את המרפסת, הוא ביצע את עבודת הניקיון 4 פעמים (מעבר אחד של אבק ו-3 עם שטיפה), מבלי שביקשתי ממנו לבצע זאת. השואב מסוגל לזהות את רמת הלכלוך באיזור מסוים בבית ולחזור ולנקות אותו על פי צורך.

מקום נוסף בו הבחנתי ביתרון היא הדרך בה מתייחס השואב לפאנלים. בעוד שניתן להגדיר ניקוי ספציפי לפאנלים, השואב גם ידע לנקות בקרבתם על פי הצורך. אם אחזור לדוגמה של המרפסת, במעבר הרטוב הראשון השואב לא התייחס לשטח הקרוב לפאנלים, אך במעבר הבא לקח מעט יותר זמן על מנת לבצע פעולת ניקוי יסודית יותר בקרבתם.

בתמונה מטה ניתן לראות את התוצאה לאחר שטיפה ראשונה לצד המשקופים, תוצאה מרשימה אך לא מלאה, שדרשה מהשואב לחזור לסיבוב נוסף לאחר מכן כדי להשלים את העבודה. לשמחתי, השואב הבין זאת לבד וחזר לעבוד על ההשלמות הדרושות.

ניקיון לצד משקופים, Narwal Freo (צילום: רונן מנדזיצקי)
ניקיון לצד משקופים, Narwal Freo (צילום: רונן מנדזיצקי)

שימוש שוטף

כמו שואבים רובוטים רבים אחרים כיום, כך גם ה-Narwal Freo מסוגל למפות את הבית, כשלאחר מכן הוא יציג מפה המחולקת לחדרים, וכמו עם כל שואב, גם כאן נדרשתי לשרטט את החדרים בבית באופן מדויק יותר דרך האפליקציה, כשלצד האפשרות לחלוקה לחדרים, ניתן גם לשרטט איזורים שונים.

אני למשל, נוהג לשרטט איזורים שלרוב השואבים הרובוטים מסתבכים איתם, לפחות עד שיבוא הרובוט שיוכל להתמודד עם המכשולים האלה, או לכל הפחות ללמוד שאם הוא נתקל בהם פעם אחת או פעמיים, אולי כדאי להימנע מהם בעצמו להבא (מתוסכלים? גם אנחנו).

אם יש משהו ששואבי האבק הרובוטים כבר למדו לעשות כמו שצריך, הרי שזה ניקוי האבק. ה-Freo גם הוא מנקה היטב את האבק, וגם ליד המשקופים, ויודע להגביר את עוצמת השאיבה כאשר הוא מזהה שטיחים. באפליקציה תוכלו למצוא גם התייחסות ספציפית לשטיחים, כך שבפעולת שאיבה או שטיפה תוכלו לבקש ממנו להימנע מהם. ללא פקודה ייעודית, הבחנתי בכך שהשואב בוחר תמיד להשאיר את השטיחים לסוף.

בחלקו התחתון של השואב ניתן למצוא מברשת הבנויה בחלקה מפסי גומי ובחלקה ממברשות “שיער” רגילות, מנגנון שאמור למנוע התלפפות סביב המברשות. בפועל חוויתי שלושה מקרים בלבד במשך יותר מחצי שנה שהשואב היה בשימוש, אך רק במקרה אחד פעולת השואב הפסיקה, וזה היה כשעלה גדול וארוך התלפף סביב המברשות ולא שיער. אציין כי אין לי בעלי חיים, ההתייחסות לשיער של בני אדם.

ריקון אוטומטי וניקיון

שואב האבק הרובוטי Narwal Freo מגיע בתור פתרון משולב הכולל תחנת עגינה וטעינה, המשמשת גם לריקון וניקוי עצמי של הרובוט. תחנת העגינה מגיעה עם שני מיכלי ענק (4 ו-4.5 ליטר) לאחסון מים נקיים ומלוכלכים, מה שמאפשר לבצע מספר נקיונות לפני שצריך להוסיף עוד מים, אך המלצתי היא לרוקן את המיכל המלוכלך באופן תדיר יותר כדי להימנע מריחות.

עמדת העגינה מספקת גם אפשרות לריקון ומילוי אוטומטי של מיכל המים הנקיים והמלוכלכים בשואב, יחד עם ניקוי המטליות המסתובבות של השואב עצמו בסיום הניקוי של הרצפות בבית ולייבש אותן באמצעות חימום.

עמדת טעינה Narwal Freo (צילום: רונן מנדזיצקי)
עמדת טעינה Narwal Freo (צילום: רונן מנדזיצקי)

השואב-שוטף יודע למלא את מיכל המים הפנימי שלו דרך עמדת העגינה כאשר יש צורך, כך שאם הוא נתקל בעבודת ניקיון גדולה יותר, הוא ידע לחזור לעמדה ולרוקן את הלכלוך ולמלא מים נקיים, כאשר בתוך עמדת העגינה ישנו גם מיקום מיוחד לשילוב “סבון”, שייתן ריח עדין (מאוד) בנוסף לניקוי במים.

הניקיון הוא חלק חשוב בזמן השימוש ברובוט ובעמדת העגינה, וכפי שהזכרתי גם בסקירות לשואבים דומים, גם כאן יש לדאוג לרוקן את מיכל המים המלוכלכים ואת סל האשפה שנמצא ברובוט עצמו.

האפליקציה מזכירה לכם מעת לעת לרוקן את מכיל האשפה ברובוט עצמו וגם במידה שמיכל המים המלוכלכים מלא תקבלו התראה, אבל חשוב לנקות גם את עמדת הטעינה והניקוי של הרובוט, זו אולי מנקה את המטליות הרטובות שלו לאחר כל שימוש, אבל מסוגלת לצבור לא מעט לכלוך, ואם תזנחו זאת לחודשיים (כן, מניסיון), זה יסריח.

כדי לשמור על המטליות של השואב נקיות קיימת באפליקציה הגדרה ספציפית שתאפשר לכם לבחור את עוצמת הייבוש, אך מומלץ מפעם לפעם לשלוף את המטליות ולנקות ולייבש אותן גם בעצמכם – וזה נכון בכל שואב-שוטף מהסוג הזה מבחינתי.

בעוד שלרוב נוח יותר להפעיל תכניות ניקוי רטוב ו\או שאיבה דרך האפליקציה בשואבים הרובוטים, ניתן לבצע פעולות גם דרך מסך מגע הזמין על גבי עמדת הטעינה, עם תמיכה מלאה בעברית. עמדת הטעינה תציג גם הודעות שגיאה במקרה של תקלה, אך כדי לפרשן לעיתים יש לפנות לאפליקציה כדי לחפש את קוד השגיאה.

האפליקציה

האפליקציה תומכת גם היא במלואה בשפה העברית, כשבמסך הראשי תוכלו למצוא מידע כללי על השואב כמו מחוון סוללה וגישה להתראות שהתקבלו מהשואב, ולצד זאת גישה מהירה למצבי הניקיון, החל ממצב “Freo” החכם שישלח את השואב לנקות את כל הבית על פי מצב הלכלוך ודרך בחירת תוכניות של שאיבה, שטיפה או שתי הפעולות.

לחיצה על התמונה של השואב מובילה לתפריט המפות הראשי, דרכו ניתן לבחור בפעולות ספציפיות יותר. אם תרצו לבחור חדרים מסוימים לניקוי במקום את כל הבית או איזורים ספציפיים שתסמנו במפת הבית, תוכלו לעשות זאת דרך תפריט זה, כאשר קיימת גם אפשרות להגדרת פעולות מתוזמנות מראש.

אפליקציה ל-Narwal Freo (צילום: רונן מנדזיצקי)
אפליקציה ל-Narwal Freo (צילום: רונן מנדזיצקי)

את נושא הפינות והמשקופים כבר הזכרתי בהתייחסותי לפעולה החכמה של השואב, אך ב-Narwal הוסיפו גם התייחסות לנושא דרך האפליקציה. ניתן להגדיר את ההתייחסות לפינות לפי שלושה מצבים:

  • “תמיד” – ינקה את הפינות בכל פעולה.
  • “כל יום” – ינקה את הפינות רק פעם ביום, גם אם שלחתם את השואב ליותר מניקיון אחד ביום.
  • “פעם ב-7 ימים” – נראה לי שכבר הבנתם..

הרעיון מאחורי ההגדרות הללו הוא לקצר את פעולת השואב, שכן התייחסות לפינות תגרום לזמן הפעולה של השואב להתארך.

נושא נוסף שזוכה להתייחסות באפליקציה הוא חלפים, אחר השימוש באלו תוכלו לעקוב דרך מסך ייעודי, בו תוכלו לראות כמה שעות עוד יש לכם לפני שיש להחליף את החלקים, בהם “ספוג המסנן”, “מסנן”, “מברשות הצד”, “מברשות השטיפה” ועוד. כמובן שמדובר רק בהמלצות של החברה.

אפליקציה ל-Narwal Freo (צילום: רונן מנדזיצקי)
אפליקציה ל-Narwal Freo (צילום: רונן מנדזיצקי)

השורה התחתונה

ה-Narwal הוא שואב אבק רובוטי שוטף נוסף שהצטרף ללא מעט אחרים בתחומו בישראל. במחיר שנע סביב 3,500 ש”ח הוא מציע תמיכה מלאה בעברית (באפליקציה, בעמדת הטעינה ובפידבק הקולי שהוא מספק), עמדת ריקון למים מלוכלכים ומילוי מים נקיים, בנוסף לאפשרות לשילוב בקבוק לחומר ניקוי שיוזן אוטומטית בכל מילוי.

המיכלים בעמדת הטעינה גדולים למדי, מה שמאפשר כמות גדולה יותר של פעולות ניקוי לפני שצריך להוסיף מים נוספים למיכל.

פעולת הניקוי החכמה שלו עובדת היטב והוא מסוגל לזהות בדיוק גבוה איזורים מלוכלכים ולחזור אליהם לניקוי נוסף (או שניים או שלושה – המרפסת שלי הייתה מאוד מלוכלכת), אך מן הצד השני יכולת זיהוי החפצים שלו, כמו לא מעט שואבים רובוטים אחרים בשוק, היא לא להיט, ומצאתי אותו נתקע במקומות בעיתיים שכבר מוכרים לי היטב בבית, והוא גם לא הסתדר טוב עם כבלים הממוקמים מתחת לשידת הטלוויזיה ונתקע בהם לא מעט פעמים, מה שדרש הגדרה של איזור חסום רק כדי להימנע מהכבלים.

פעולת הניקוי שלו הייתה טובה מאוד, עם יכולת שאיבה חזקה לרצפה ובעיקר לשטיחים, וקיימת בו גם יכולת זיהוי אוטומטית ברגע שהוא עולה על השטיח, כדי להימנע מלהרטיב אותו עם הפדים הרטובים ולהגביר את עוצמת השאיבה בזמן פעולה על השטיח.

מחיר: 3,499 ש”ח (אחריות: שנתיים, רונלייט)

לחצו כאן לעמוד המוצר ב-KSP


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים