האיחוד האירופי תוקף את אילון מאסק: הסר פייק ניוז ותכנים לא הולמים מטוויטר

אפליקציית X, טוויטר לשעבר צילום: רונן מנדזיצקי

כמות גדולה של פייק ניוז ותכנים בלתי הולמים ולא חוקיים הופצו ברשתות החברתיות השונות מאז פרוץ המלחמה בישראל ביום שבת האחרון, ובחברות השונות רק מתחילים להתייחס ולקבל התייחסות לפועלן בנושא, כרגע לפי פוסטים של עובדי החברה אנו רואים בעיקר הנחיות לישראלים כיצד להימנע מהסרת פוסטים שנועדו לקידום ההסברה הישראלית בעולם.

בארה”ב קיבלה אתמול (ג’, 10.10) חברת X (לשעבר טוויטר) של אילון מאסק אזהרה רשמית מגורמים רשמיים באירופה, ובמכתב שהופנה מהנציבות האירופית ישירות למאסק כלולה גם אזהרה מפני נקיטת צעדים (בעיקר מוניטריים כרגע) כנגד החברה.

הנציבות האירופית מתייחסת לחוק השירותים הדיגיטליים האירופי (DSA), לפיו קיימת מחויבות לחברות כמו X בכל הנוגע לניהול התוכן המופץ דרכן. נציג הנציבות, ת’יירי ברטון, נוזף במכתב שלו למאסק:

תן לי להזכיר לך שחוק השירותים הדיגיטליים קובע התחייבויות מאוד מדויקות בכל הנוגע לניהול תכנים.

נציג הנציבות האירופית פורט בפני מאסק כמה מפרטי החוק, בהם הוא מציין את הצורך בהצגת תנאי שימוש ברורים המציינים איזה תוכן מותר ואיזה אסור בפלטרפורמה שלו, ולצד זאת מזכיר לו את הצורך בהסרת תכנים בלתי הולמים במהירות, במידה וכך הם הוגדרו על ידי תנאי השימוש בפלטפורמה, ולאחר שמשתמשים באירופה דיווחו עליהם.

דוגמה אחת להצגת תוכן מזויף בפלטפורמה של מאסק כוללת סרטון המוצג כאילו פורסם על ידי רשת ה-BBC ומציג נרטיב לפיו אוקראינה העבירה נשק לחמאס.

את מכתבו מסכם ברטון עם בקשה הנתפשת יותר כאזהרה למאסק, לפיה עליו להגיב לבקשת הנציבות האירופית בטווח של 24 שעות, כשאת תגובתו הם ישקלו בעת הערכותיהם לגבי פעולות שינקטו כנגד חברת X, אלו עשויות לכלול גם קנסות כספיים.

אילון מאסק מגיב

בתגובה לציוץ המכתב על ידי ברטון ב-X, מאסק הגיב לו בציוץ משלו:

המדיניות שלנו היא שהכל בקוד פתוח ושקוף, גישה שאני יודע שהאיחוד האירופי תומך בה. אנא מנה את ההפרות שאתה מייחס לנו ב-X, כדי שהציבור יוכל לראות אותם. [בצרפתית הוסיף מאסק:[ תודה רבה.

ברטון הגיב לדבריו:

אתה מודע היטב לדיווחים של המשתמשים שלך ושל הרשויות על תוכן מזויף והאדרה של אלימות. זה תפקידתך להדגים שאתה מסוגל גם לעשות משהו בדבר ולא רק לדבר. הצוות שלי נמצא לרשותך כדי לוודא תאימות לחוק השירותים הדיגיטליים, אותו הנציבות האירופית תמשיך לאכוף בקפידה.

איגוד האינטרנט הישראלי: כך תפחיתו חשיפה לתוכן מזיק ומטעה ברשת

איגוד האינטרנט הישראלי פירסם אמש התייחסות לנושא הפייק ניוז והתכנים הבלתי הולמים המופצים בימים אלו ברשת, וסיפק מספר הנחיות בסיסיות לנושא:

  • העדיפו לצרוך מידע ועדכונים דרך כלי תקשורת ומערכות חדשות מקצועיות ומוסמכות ודרך ערוצים של גורמים רשמיים ומוסמכים כמו פיקוד העורף, המשטרה, דובר צה”ל ומשרדי הממשלה.
  • ברשתות החברתיות עדיף לעקוב אחר עדכונים של גופים רשמיים וחדשותיים או אחר עיתונאים וכותבים מוכרים ומומחים, ולא באמצעות קבוצות אנונימיות ופרופילים לא מוסמכים או מבוססים. השתיקו או חסמו פרופילים המציפים במידע פוגעני או מטריד.
  • הימנעו מעדכונים רבים בקבוצות סגורות ורשימות תפוצה אנונימיות המגיעות ללא קרדיט בפלטפורמות כמו טלגרם ו-ווטסאפ, ומהפצת המידע מתוכן לרשתות אחרות.
  • נסו להתנתק מדי פעם מהחדשות והעדכונים לטובת פעילות חברתית מחוץ למסכים ולרשתות למען הבריאות הנפשית והפיזית.

המידע המלא זמין לצפייה באתר איגוד האינטרנט הישראלי


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים