הסוף לחוסמי הפרסומות בכרום? גוגל תעבור ל-Manifest V3 ב-2024

Manifest V3 (מקור גוגל) Manifest V3 (מקור גוגל)

אחרי אינספור דחיות, נראה כי גוגל (Google) עומדת ליישם את אחד מהשינויים הגדולים ביותר בדפדפן הכרום (Chrome) שלה ולעבור לשימוש בלעדי ב-Manifest V3, עליו מבוססים תוספי הדפדפן השונים ביוני 2024, דבר שיבטל את השימוש בתוספים ישנים יותר מבוססי Manifest V2, בדגש על חוסמי פרסומות.

נתחיל בדבר הפשוט ביותר, מה זה בכלל Manifest? בדומה לדפדפני אינטרנט רבים אחרים בשוק, דפדפן הכרום הפופולרי של גוגל מאפשר התקנת תוספים המשפרים את אופן השימוש בדפדפן, כאשר התוספים הזמינים היום בנויים על Manifest V2 (“מניפסט”) שמגדיר את התפקוד שלהם, ובין תוספים אלה ניתן למצוא גם את חוסמי הפרסומות.

אי שם ב-2020 גוגל הכריזה על יצירת Manifest V3, גרסה חדשה ומשופרת של Manifest V2, שנועדה לשפר את הפרטיות ואבטחה של המשתמשים עם העברת לא מעט פונקציונליות מהתוספים אל תוך דפדפן הכרום עצמו, דבר שכצפוי מגביל את השימוש בתוספים שונים, ובמיוחד בחוסמי פרסומות עם חסימת ה-API של webRequest.

חוסם ה-AdGuard ל-Manifest V3 (מקור גוגל)
חוסם ה-AdGuard ל-Manifest V3 (מקור גוגל)

בעוד ש-Manifest V3 היה אמור להיכנס לשימוש עוד ב-2020 עם דפדפן הכרום בגרסה 88, כמו שרובנו יכולים לשים לב לקראת סוף 2023, חוסמי פרסומות פופולריים דוגמת AdGuard ו-uBlock Origin עדיין פעילים, זאת לאור העובדה שגוגל דחתה שוב ושוב את המעבר ל-Manifest V3 לאור התגובות ברחבי העולם, על אף כי תוספים המבוססים עליו נתמכים כבר היום בדפדפן.

עכשיו, אחרי כ-3 שנים של דיונים ושיפורים ל-Manifest V3, נראה כי הסוף של ה-Manifest V2 וכל התוספים המבוססים עליו קרוב מתמיד, עם הצגת לוח זמנים מעודכן למעבר ל-Manifest V3, מעבר שינטרל באופן מיידי את אפשרות השימוש וההתקנה בתוספים המבוססים על Manifest V2.

האם זהו הסוף של חוסמי הפרסומות בדפדפן הכרום? לא בדיוק. במהלך 3 השנים בהן בוצעו שינויים ל-Manifest V3 נוצרו גרסאות מותאמות של חוסמי הפרסומות ל-Manifest V3, דוגמת uBlock Origin Lite וגרסה ניסיונית של AdBlocker, אך נותר לראות עד כמה החוסמים הללו יהיו אפקטיביים עדיין בהשוואה לגרסאות מבוססות ה-Manifest V2.

גוגל צפויה לנטרל את השימוש בתוספי דפדפן מבוססי Manifest V2 החל מחודש יוני הקרוב עם השקת גרסת כרום 127 ומעלה.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים