אינטל מציגה פריצות דרך ופיתוחים חדשים ב-IDEM 2023

IEDM 2023 (מקור אינטל) IEDM 2023 (מקור אינטל)

אינטל (Intel) הציגה במהלך כנס IDEM 2023 (ר”ת IEEE International Electron Devices Meeting) את פריצות הדרך שלה בתחום הטרנזיסטורים, בהן עריכה תלת-מימדית בטרנזיסטורי CMOS, שיפורים בתחום אספקת החשמל האחורית בשבבים ושילוב טרנזיסטורי GaN על גבי הוויפר.

אינטל מחזיקה ברצון להמשכיות חוק מור, שקבע כי צפיפות הטרנזיסטורים בשבבים תוכפל כל שנתיים, דבר המחייב פיתוח טכנולוגיות חדשות לצד שדרוג תהליכי הייצור הנכנסים בקרוב לתחום האנגסטרום (עשירית הננומטר).

חוקרי אינטל הדגימו פיתוח בתחום טרנזיסטורי ה-CMOS (ר”ת Complementary Metal Oxide Semiconductor) עם טכנולוגיית הערמה תלת מימדית (3D stacked CMOS) של טרנזיסטורי CFET (ר”ת complementary field effect transistors), שתחליף בעתיד את ה-RibonFET עם Pitch של 60nm לניצול שטח יעיל יותר לצד “אספקת חשמל אחורית”.

טכנולוגיית “אספקת חשמל אחורית” דוגמת ה-PowerVia של אינטל מיועדת לשיפור ניצול השטח על ידי העברת מוליכי החשמל אל הצד האחורי של השבבים, טכנולוגיה שתהיה בשימוש במוצרי החברה כבר ב-2024, כאשר חוקרים כבר עובדים על שיפורים לטכנולוגיה.

PowerVia (מקור אינטל)
PowerVia (מקור אינטל)

אינטל הציגה בנוסף גם שילוב בין טרנזיסטורי סיליקון עם טרנזיסטורי גליום ניטריד GaN (ר”ת gallium nitride) על אותו וויפר 300 מ”מ לקבלת ביצועים טובים יותר, פתרון שקיבל את השם DrGaN ומאפשר אספקת חשמל משופרת.

בנוסף, הציגה החברה פיתוחים עתידיים בתחום הטרנזיסטורים הדו-מימדיים מסוג TMD (ר”ת Transition Metal Dichalcogenide), המציעים פתרון ייחודי ליצירת טרנזיסטורים בגודל של פחות מ-10nm.

החברה הציגה אבות-טיפוס של טרנזיסטורי NMOS (ר”ת n-channel metal oxide semiconductor) ו-PMOS (ר”ת p-channel metal oxide semiconductor), רכיבי מפתח ב-CMOS.

סנג’אי נטרג’אן, סגן נשיא בכיר של אינטל ומנכ”ל קבוצת חקר הרכיבים בחברה, אמר:

בעת שאנחנו נכנסים לעידן האנגסטרום ומסתכלים על מעבר לחמישה תהליכי ייצור בארבע שנים, המשך החדשנות הוא קריטי מתמיד. ב-IEDM 2023 מציגה אינטל את ההתקדמות שלה עם קידום מחקרי שמחזק את חוק מור, מדגיש את יכולתנו להביא טכנולוגיות מובילות המאפשרות ייצור בקנה מידה נוסף ואספקת חשמל יעילה עבור הדור הבא של המחשוב הנייד.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים