משרד התקשורת יחייב את חברות הסלולר להפעיל את טכנולוגיית ה-eSIM

משרד התקשורת תמונה: משרד התקשורת

לאחר מספר שנים בהן משרד התקשורת נתן יד חופשית לחברות הסלולר בכל הקשור להפעלת טכנולוגיית ה-eSIM, מנכ”לית משרד התקשורת, עו”ד עינבל משש, חתמה היום (א’, 4.2) על מכתב שנשלח לחברות הסלולר, בו נדרש מהן לפרט על מוכנותן להפעלת שירות eSIM בישראל, כשמטרתו של המכתב לחייב אותן להפעיל את הטכנולוגיה במהלך החודשים הקרובים.

טכנולוגיית ה-eSIM נועדה למנוע את הצורך של המשתמשים לרכוש או להשיג כרטיס סים פיזי על מנת לעבור בין חברת סלולר אחת לשניה, דבר אותו חברות הסלולר ניסו למנוע, או לכל הפחות להאט, על מנת להקשות על משתמשים לעבור בקלות בין חברות. ניסיונות אלו הצליחו להן, עד למלחמת “חרבות ברזל”.

המכתב אותו שלח היום משרד התקשורת לחברות הסלולר נוצר בעקבות פניות מאנשים מפונים ומחיילי מילואים שסבלו מחוסר קליטה סלולרית באזורים אליהם עברו מאחר ואין כיסוי מתאים באותו האזור ברשת הסלולרית אליה הם מנויים באופן רגיל.

את הבעיה הזו ה-eSIM יוכל לפתור עם מעבר מהיר ונוח לחברה סלולרית בעלת קליטה טובה יותר באותו האזור, וללא צורך בהמתנה לכרטיס SIM פיזי חלופי.

שר התקשורת, ד”ר שלמה קרעי:

כניסת eSIM לשוק התקשורת הישראלי תקל במציאות הנוכחית על המפונים ועל מאות אלפי לוחמינו שבמילואים להתנייד בקלות וללא צורך בכרטיס פיזי. המהלך צפוי להוזיל את החבילות לחו”ל לכל משפחה, תוך מתן אפשרות לעבור בקלות לספק אחר ולחבילה משתלמת המותאמת ליכולתם. מהלך זה הוא נדבך משלים לשוק תחרותי גם באיכות השירות, ולשיפור הכיסוי והקליטה בכל רחבי הארץ.

מנכ”לית משרד התקשורת, עינבל משש:

בעידן בו בעלי מכשירי סלולר נעים כל הזמן ועלולים לחוות קשיים בקליטה או בסוגיות אחרות, עלינו לאפשר להם גמישות מירבית ונגישות ל-SIM וירטואלי, אשר לא יחייב עוד תלות בספק תקשורת סלולרית אחד בלבד. אירועי השבעה באוקטובר וכל השלכותיהם, הם ההוכחה לצורך באימוץ חדשנות גם בתחום הזה״.

משרד התקשורת מתכוון לפעול על מנת לחייב את חברות הסלולר להפעיל את שירות ה-eSIM באופן מלא בחודשים הקרובים, כאשר החברות נדרשו לפרט בתגובה למכתב האם יש חסמים כלכליים, שירותיים או הנדסיים להפעלת ה-eSIM.

מה זה בכלל eSIM?

כל מי שהשתמש במכשיר הסלולרי בשנים האחרונות מכיר את ה”סים” (SIM ר”ת Subscriber Identity Module), כרטיס פיזי המאפשר את החיבור של המכשיר לרשת הסלולרית.

מדובר בטכנולוגיה ותיקה ומיושנת אותה נועד להחליף שבב ה-eSIM (ר”ת embedded SIM), המשמש כסים המובנה במכשיר.

היתרון הגדול של טכנולוגיית ה-eSIM הוא בעובדה הפשוטה שאין צורך להחליף סים פיזי על מנת לעבור מחברה לחברה, אלא ניתן פשוט לסרוק קוד QR יעודי אותו מספקת חברת הסלולר אליה רוצים להתחבר.

טכנולוגיה זו הופכת את המעבר בין חברות סלולר לפשוט ונוח יותר, וזו ככל הנראה הסיבה שבגינה חברות הסלולר הישראליות נמנעו להפעיל אותה בשנים האחרונות, על אף התמיכה בטכנולוגיה בשעונים חכמים, לדוגמה.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים