ביקורת סדרה: אקס-מן 97′ – כאילו הם מעולם לא עזבו

אקס-מן 97 (קרדיט: +Marvel/Disney) אקס-מן 97 (קרדיט: +Marvel/Disney)

הרבה לפני היקום הקולנועי היה קיים יקום הסדרות המצוירות של מארוול, ובראשן הסדרה המצויירת של אקס-מן, שהגדירה דור שלם של מעריצים (כולל עבדכם הנאמן).

הסדרה המצויירת של אקס-מן הייתה הגרסה האולטימטיבית לקומיקס המוכר והאהוב. היא כללה המון אדפטציות לסיפורים מוכרים מהקומיקס, תוך כדי פיתוח עולם רחב ודמויות עמוקות, שבסופו של דבר הובילו ליצירת הסרטי לייב אקשן של אקס-מן וממנה נסללה הדרך אל היקום הקולנועי של מארוול כפי שאנחנו מכירים אותו היום.

בדיסני+ החליטו לעורר את הנוסטלגיה של המעריצים וליצור את סדרת ההמשך “אקס-מן 97” (X-Men ’97), שמהווה את העונה החמישית של הסדרה האהובה. זו כנראה הייתה אחת מההחלטות הכי טובות שהם עשו בשנים האחרונות, ויש לזה יותר מסיבה אחת.

בפרקים הקודמים באקס-מן

“אקס-מן 97” לא מבזבז זמן ועלילתו מתרחשת כהמשך ישיר לפרק האחרון של הסדרה המצויירת המקורית, שלצערנו לא קיימת בקטלוג של דיסני פלוס בארץ.

האקס-מן צריכים למצוא דרך להמשיך בפעילותם לאחר שבפרק הקודם, בעקבות פגיעה קשה, פרופסור איקס הוטס לטיפול מציל חיים בעולם הבית של גזע הש’יאר והשאיר את הצוות שלו ללא מנטור ומנהיג בעולם משוסע שעדיין לא מוכן לקבל את את המוטאנטים כחלק מהאנושות.

הרגשה ישנה בעטיפה חדשה

ל”אקס-מן 97″ יש משימה לא קלה. הסדרה אמורה למצוא איזון בין שמירה על הסדרה המקורית לבין יצירה של תוכן חדש ועדכני שיכול להביא לדור חדש של מעריצים.

על פי הפרקים הראשונים, הסדרה מרגישה כאילו היא בעיקר מנסה לדבר יותר אל המעריצים הוותיקים שלה, אבל עדיין יש בה משהו שמנסה להזמין צופים חדשים אליה, אולי כאלו שרק מכירים את הדמויות של האקס-מן ורוצים לחוות אותן טיפה טרום הכניסה הרשמית שלהם ליקום הקולנועי של מארוול.

אחד הדברים ששמים אליהם לב באופן מיידי הוא השיפור באנימציה של הסדרה, דבר הגיוני בהתחשב בהתקדמויות הטכנולוגיות המטורפות שנעשו בתחום במהלך השנים שעברו מאז הסדרה המקורית.

“אקס-מן 97” מרגישה כל-כך חדשה ורעננה ואיכשהו באותו הזמן כאילו היא לא השתנתה יותר מידי בשנים שעברו. הקרבות נראים מדהימים וגדולים מאי פעם, כל תנועה של דמות היא חלקה ומדוייקת ועדיין זה מרגיש כל-כך מוכר ואהוב. זו תחושה נוסטלגית וטובה שהסדרה מצליחה בה בגדול בעיניי.

אקס-מן 97 (קרדיט: +Marvel/Disney)
אקס-מן 97 (קרדיט: +Marvel/Disney)

לא מבזבזים זמן

הכי זכורים לי מהסדרה המקורית הם שני פרקי הפתיחה שלה. הם היו פרקים שהציגו לסדרה את המוטאנטית ג’ובילי ודרכה את היום בו היא פגשה לראשונים זקיפי סנטילים (רובוטי ענק שמטרתם להשמיד מוטאנטים) ואת האקס-מן, שבסופו של דבר מצרפים אותה לשורותיהם.

הפרקים הראשונים של אקס-מן 97′ מאוד מקבילים לפרקי הפתיחה של הסדרה המקורית, לפחות לפי זכרוני. הם לא מזבזים זמן וקופצים ישר לתוך האקשן כאילו מעולם לא עברו כמעט 30 שנים מאז שידור הפרק האחרון.

יתכן שזה משהו שבא בעוכריהם של דיסני, לצפות שכל הקהל שיצפה בסדרה מורכב מאנשים שראו את הסדרה המקורית וגם זוכרים אותה טוב.

מצד שני, דיסני בנו ציפיה לסדרה במשך שלוש שנים, כך שאני מניח שמי שרצה להשלים את הסדרה יכול היה לעשות זאת במהלך הזמן הזה. לצערי לא בארץ, שכן הסדרה המקורית היא לא חלק מהקטלוג של דיסני+ בישראל.

אקס-מן 97 (קרדיט: +Marvel/Disney)
אקס-מן 97 (קרדיט: +Marvel/Disney)

הסדרה החדשה, כמו הסדרה המקורית, ממשיכה להתעסק בנושאים חברתיים מורכבים כמו קבלת השונה ואהבת האחר, ויכול להיות שזה מכיוון שאני התבגרתי או יתכן ובאמת הסדרה מיועדת הרבה יותר למי שגדל על הסדרה המקורית מאשר לצופים חדשים, אבל הסדרה מרגישה לי הרבה יותר בוגרת ואפלה.

דרך ההתעסקות שלה עם הנושאים החברתיים העמוקים מרגישה הרבה יותר “לתוך הפרצוף”, ובמיוחד החלקים עם מגנטו, שכן הוא אחת מהדמויות הכי מורכבות ביקום של מארוול אי פעם, בתור אנטי-גיבור שהיה שייך למיעוט נרדף של יהודים בשואה והפך להיות מנהיגם של מיעוט נרדף אחר (מוטאנטים), רק שהפעם הוא בעל הכוח והבחירות שלו הן אלו שמשפיעות על עתיד האנושות.

הסדרה מצליחה להביא את המורכבות של מגנטו בצורה נפלאה ואין ספק שהוא, לפחות על סמך הפרקים הראשונים, כנראה אחת הדמויות הכי מרכזיות בסדרה החדשה, אם לא הגדולה שבהן.

השורה התחתונה – מה חשבנו על “אקס-מן 97”

אין ספק ש-2024 היא השנה של האקס-מן, עם סדרה ישנה-חדשה שגרמה לי לרגע לחזור להיות ילד קטן והעבירה בי צמרמורות מהרגע שהתו הראשון של הפתיח האיקוני שלה התנגן, דרך “דדפול ו-וולברין”, שיוצא השנה ביולי ואמור להחזיר את האקס-מן הביתה ליקום הקולנועי של מארוול.

השנה דיסני ומוארוול מתמקדות באקס-מן ואני לגמרי בעניין. עכשיו רק נותר לגלות אם איכשהו החזרה של “אקס-מן 97” היא לא מקרית ותתחבר ליקום הרחב של מארוול, משהו שאנחנו בתור מעריצים רק יכולים לקוות לו.

וגם אם לא – לפחות זכינו בסדרה הזאת, שעד כה, ורק על פי שלושה פרקים שראיתי, מסתמנת אצלי כאחת הסדרות האהובות עליי השנה.

“אקס-מן 97” זמינה בדיסני+ החל מה-20.3 עם שני פרקי פתיחה ולאחר מכן פרק חדש מידי שבוע, עם 10 פרקים בסך הכל.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים