הכירו את GoFetch – חולשת אבטחה בלתי ניתנת לתיקון במעבדי אפל

מקבוק פרו צילום: רונן מנדזיצקי

קבוצת חוקרי אבטחה גילו חולשת אבטחה קריטית בעיצוב מעבדי ה-Apple silicon, המאפשרת לגנוב מפתחות הצפנה קריפטוגרפיים.

החולשה זכתה לשם GoFetch וקשורה למנגנון “אחזור זיכרון DMP” (ר”ת data memory-dependent prefetchers) המובנה במעבדי אפל, מנגנון שנועד לשפר את ביצועי המעבד, אך יכול לשמש גם גורמים זדוניים כפי שהדגימו החוקרים.

משתמשים רבים יכולים להיזכר בצמד חולשות ה-Meltdown ו-Spectre שהתגלו במעבדי אינטל ב-2018 והתבססו גם הן על מנגנון החיזוי המובנה במעבדים.

בעוד שמדובר על שני מנגנונים שונים, המהות שלהם דומה למדי ומבוססת על הרצון של אפל לשפר את הביצועים על ידי ניבוי הזיכרון הבא אליו יגש המעבד.

באופן מופשט, מפתחות ההצפנה שנמצאים על מעבדי ה-Apple M1/M2/M3 של אפל יכולים להיחשב בטעות על ידי המעבד ככתובות זיכרון.

חוקרי האבטחה הצליחו לנצל פגם מובנה זה במנגנון ה-DMP על מנת לחלץ מתוך המעבדים מפתחות הצפנה שונים, בהם OpenSSL Diffie-Hellman ו-Go RSA ואף מפתחות CRYSTALS Kyber ו-CRYSTALS Dilithium, שנוצרו כמפתחות אבטחה לעידן הפוסט-קוואנטי.

מאחר שמדובר בעיצוב המובנה במעבדי אפל לשיפור הביצועים שלהם, אפל איננה יכולה לתקן אותו בדיעבד, אלא רק לשחרר תיקון אבטחה שיעקוף את הבעיה על חשבון פגיעה מהותית צפויה בביצועי המעבדים, כאשר לא סביר שהחברה אכן תעשה זאת, אלא תעדיף להשאיר את פגם האבטחה.

יש לציין כי בעוד שמדובר על חולשת אבטחה קריטית למדי, הסיכון שלה נמוך באופן יחסי מאחר שזמן ההתקפה הדרוש על מנת לחלץ מפתחות קריפטוגרפיים באמצעותה נע בין 54 דקות ועד 10 שעות לפי חוקרי האבטחה.

עובדה זו צפויה למנוע מאפל להציג תיקון אבטחה שיפגע בביצועי מנגנון ה-DMP המובנה בשבבים שלה, כאשר החברה עצמה לא פרסמה התייחסות רשמית לחולשה שאותרה על ידי החוקרים.

למעשה לא מדובר על חולשת האבטחה ראשונה שהתגלתה במנגנון ה-DMP של אפל, כאשר חולשה בשם Augury אותרה קודם לכן ב-2022, כאשר גם במקרה זה אפל לא התייחסה לפרצה או הציגה תיקון למנגנון ה-DMP, דבר שהיה פוגע באופן מהותי בביצועי השבבים.

ניתן לקרוא עוד על חולשת ה-GoFetch החדשה באתר הרשמי או לקרוא את עבודת המחקר המלאה (PDF).


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים