-פרסומת-

הקרב על חופש האינטרנט: גוגל, ויקיפדיה ומגוון נוסף של אתרים הוחשכו היום במחאה על חוק SOPA

| יום רביעי, 18 בינואר 2012, 20:42 | תוכנה ואינטרנט

מי שניסה היום להשתמש בשירותיה של ויקיפדיה באנגלית או אפילו סתם לחפש מילה בגוגל בגרסה האמריקאית בוודאי תהה מדוע הוא לא מצליח למצוא את הערך המבוקש או מדוע הלוגו של גוגל מוסתר. גוגל וויקיפדיה, כמו אתרים רבים אחרים, הביעו סלידתן וחלקם אף סגרו את שעריהן הוירטואלים כצעד מחאתי כנגד חוק SOPA שמאיים על חופש האינטרנט.

למי שלא מעורה בפרטי הפרשיה, מדובר על הצעת חוק SOPA שהציע הקונגרס האמריקאי כנגד הפצה של תכנים פיראטיים ברשת האינטרנט. הצעת החוק בעצם תאפשר את סגירתם של אתרים המפרים את התנאים הללו, הסרתם ממנוע החיפוש של גוגל, מניעה מחברות התשלומים לאפשר תשלומים דרכם ואף לאסור על מפרסמים לפרסם באתרים הללו.

במטרה להילחם בתופעה צפוי להיות מוקם גוף שתפקידו יהיה לפקח על הנעשה ברשת ובעצם להחליט אילו אתרים חוקיים ואילו מבצעים עבירות ומפרים זכויות יוצרים. החשש שנוצר בעקבות מנגנון הפיקוח הזה הוא שתילקח מאיתנו זכות הביטוי וחופש המידע שהן מעמודי התווך של האינטרנט החופשי. החברות הגדולות בעצם חוששות שתכנים רבים שמעלים גולשים תמימים ימצאו לא מתאימים מה שעלול לפגוע באתר עצמו מאחר שהוא יחסם או יגרום אף לגוגל להסיר אלפי תוצאות חיפוש של אתרים “פורעי חוק”. ויקיפדיה תצטרך לעבור על כל עריכה ואם ישנו ערך אחד המתבסס על מידע שמוגן בזכויות יוצרים הוא יוסר לאלתר מהאתר, חברת PayPal תצטרך להפסיק לעבוד עם אתרים שעל פי הגדרת המחוקק עוברים על החוק, ורשימת המקרים האפשריים עוד ארוכה.

כעת מתרחש קרב גדול בין החברות המתנגדות למהלך (כדוגמת ויקיפדיה, גוגל, פייפאל ועוד) מול המחוקקים שלצידן חברות גדולות שכן בעד החוק (ESPN המוכרת) כאשר סופו לא כל כך ידוע. אנחנו בספק אם אכן חוק SOPA יעבור בנוסח המדויק שמוצג כיום, אך הירתמותן של ענקיות האינטרנט הגדולות שהסכימו לעצור את פעילותן ליום אחד ולגרום לנו לחשוב מה היה קורה אם האינטרנט לא היה חופשי כפי שהוא עכשיו בהחלט גורם לנו תהיות רבות על הנושא.

מה דעתכם? האם הצעת החוק אכן תגן על היוצרים ותשיב להם את זכויותיהם הטבעיות או שמא מדובר בניסיון של התאגידים הגדולים להשתלט על האינטרנט ולחייב אותנו לשלם על מה שאמור להיות חינם מיסודו?

חדש! מעתה ניתן לקבל עדכונים על כתבות בנושאים שמעניינים אתכם דרך פייסבוק מסנג'ר. נסו בעצמכם:
קריאה נוספת
עוד על הכותב
author-image
אורי אליאבייב, עורך מדורי סטארטאפים ואפליקציות
uri@gadgety.co.il
בוגר יחידה מודיעינית ובעל ניסיון ב-QA (הבאגים נמשכים אליו). חייב לנסות כל אפליקציה חדשה שיוצאת ומת על סטארטאפים ישראלים. לקינוח - חובב ביליארד מושבע.
סלולרי: Samsung Galaxy S3 | מחשב: Windows 8
תגובות לכתבה
 • ליאו

  מאוד נוגע לנו, ישראל לא לבדה בעולם ואין לנו רשת אינטרנט פרטית, ומה שמתחיל בארה”ב יגיע גם אליינו מהר מאוד ולעיתים אף נורא יותר, כמו נתינת השרתים לידיים של מוסד הדת
  האינטרנט הוא מקום שמייצג את הזכות לחירות, אסור לשתף פעולה או להעלים עין מהצעות חוק כאלה

 • יאללה!

  וואאי,זה אומר שכל אלו שמעלים סדרות ופרקים ליוטיוב עלולים לגרום להשבתת האתר כולו???
  פייסבוק גם תיסגר כי אנשים מפרסמים בה לינקים להורדות,תמונות ושירים ביוטיוב!!
  זה סופו של האינטרנט כמו שאנחנו מכירים אותו כיום 🙁

  • המלך

   סתם אתם בלחץ

   • אופיר

    ממש לא, החוק הזה ירצח את האינטרנט!

 • שי

  אני לא חושב שזה בסדר כל הגנבות האלה אבל יש גבול ארצות הברית לא יכולה פשוט לצנזר ככה את הרשת

 • עכשיו הבנתי את פשר הדבר . נורא זה מה שיש לי להגיד!

 • שוקי

  אם יסגרו גם את פייסבוק בתור הזדהות זה יהיה הרבה יותר אפקטיבי ! 🙂

  • אנשים יתאבדו, זכור מה אני אומר…

 • Jack

  בנוגע לפייסבוק, מארק צוקרברג הביע את התנגדותו לחוק דרך פוסט בפייסבוק. מי יתן, וכצעד נוסף הוא יסגור (בשיתוף עם ה-SHARE HOLDERS האחרים) וייסגרו את פייסבוק לכמה שעות בודדות. אוי כמה נזק זה יעשה לעולם האינטרנטי. אז כולם יוודעו מה זה SOPA ו-PIPA.

 • אייל

  לכל מי שחושב ש”אנחנו סתם בלחץ”, ולכל מי שלא מבין על מה מדובר, מומלץ לצפות בסרטון הבא:
  http://vimeo.com/31100268

  בסופו של דבר הקו המנחה שהוביל להצעות החוק הוא לגיטימי – פיראטיות ברשת היא פשע.
  הצעות החוק לעומת זאת (SOPA ו-PIPA – נשמע כמו משהו שאתם שולחים את הילד שלכם לעשות ממש לפני שהוא הולך לישון) יתנו כוח כמעט בילתי מוגבל לחברות התוכן הגדולות לפסוק, פחות או יותר בעצמן, מהי הפרת זכויות יוצרים וכיצד להתנקם (בפירוש להתנקם) במי שלדעתן ביצע את ההפרה.

  לחברות האלו יש היסטוריה של ניצול כוח לרעה – דוגמא המובאת בסרטון היא של סרטון של תינוק הרוקד לצלילי שיר, אותה דרשה חברת התוכן הרלוונטית להסיר מאחר שלטענתה הקרנת הסרטון יחד עם השיר שברקע היא הפרת זכויות יוצרים.
  בפועל הצעות החוק לא רק לא ממש יסייעו להילחם בפיראטים ברשת,מכל מיני סיבות (טכניות בעיקרן), אולם הן יאפשרו לחברות התוכן לעשות דברים אחרים לגמרי – לחסל מתחרים פוטנציאלים כשהם עדיין קטנים או מבקרים ובאופן כללי להסיר מהרשת כל דבר “רישמי”, או שמאחוריו עומד גוף רישמי ממשי, שמתחשק להן.
  נוסח ההצעות הוא כה רחב, שדי בפריט זעיר למדי בכדי לפסוק שאתר, בלוג או כל מדיה אינרנטית אחרת ביצעה הפרה של זכויות יוצרים, והעונש? החשכה מיידית, קנסות של מאות אלפי שקלים ואף שנות מאסר…

  חברות התוכן מעדיף להתעלם מדרך הרבה יותר פשוטה להילחם בפיראטיות – תפסיקו לשדוד אותנו! לאפשר צפייה בהזרמה (סטרימינג) בעלויות נורמליות (כמו למשל נטפליקס – 40-50 ש”ח לחודש לצפייה בילתי מוגבלת)…

  במקום זה, עדיף כמובן להחשיך לנו את האינטרנט…

 • אני מתעבד עכשיו

גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות