הכירו את AlphaFold 3: מודל הלמידה העמוקה של Google DeepMind לחיזוי אבני הבניין של החיים

מודל ה-AlphaFold 3 (מקור DeepMind) מודל ה-AlphaFold 3 (מקור DeepMind)

Google DeepMind, חברת בינה מלאכותית השייכת לגוגל (Google), הציגה את AlphaFold 3, מודל בינה מלאכותית ללמידה עמוקה המיועד לתחום המחקר ומציע יכולת משופרת לחזות את המבנה של כלל האלמנטים הביולוגיים השונים, כמו DNA ו-RNA, זאת בניגוד לחלבונים בלבד בדור הקודם, ותוך כדי שיפור ביצועים של עד 50% בהשוואה אליו.

בזמן שרובנו מכירים את תחום הבינה המלאכותית ממודלי שפה גדולים, המפעילים צ’אטבוטים דוגמת ChatGPT של OpenAI או Gemini של גוגל ומחוללי תמונות דוגמת Stable Diffusion, ניתן היה למצוא מודלי בינה מלאכותיים גם לצרכים שונים עוד קודם לכן, אלה נועדו בעיקר לשימושים מדעיים.

בין המודלים הללו ניתן למצוא את AlphaFold של DeepMind, מודל למידה עמוקה שנועד לחזות בדיוק גבוה את המבנה וההתנהגות של החלבונים.

מודל זה הוצג לראשונה ב-2018 וזכה לדור השני שלו ב-2020, וכעת מגיע הדור השלישי בדמות AlphaFold 3, המסוגל לנחש את המבנה של כלל “אבני הבניה” של החיים, בהם ה-DNA, RNA ומולקולות נוספות מלבד חלבונים.

לפי DeepMind, מודל ה-AlphaFold 3 מציע שיפור של 50% בחיזוי בהשוואה ל-AlphaFold 2, דבר המאפשר לו לשמש ככלי מחקר בתחומים שונים ומגוונים, כמו רפואה, לייצר מודלים לתלת-מימדיים של אבני הבניה השונות ולראות את ההתנהגות שלהם באופן מלאכותי למטרות פיתוח תרופות, הבנת מחלות ועוד.

לצד המודל החדש, DeepMind הציגה את פלטפורמת המחקר AlphaFold Server, הזמינה בחינם לחוקרים אקדמאיים (לא לשימוש מסחרי), פלטפורמה שנוצרה בשיתוף פעולה עם חברת Isomorphic Labs, הפועלת בתחום מציאת תרופות חדשות ומשתמשת במודל ה-AlphaFold 3 לניתוח ומחקר של מחלות ותרופות.

עבודת המחקר על מודל ה-AlphaFold 3 פורסמה בכתב העת המדעי Nature.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים