שינויים מבניים באפל: סקוט פורסטול – האבא של iOS – הולך הביתה

| יום שלישי, 30 באוקטובר 2012, 20:15 | כללי
תגיות: Apple, אפל

ב-1985, בצל מאבק שהתעורר בין מייסד ומנכ"ל חברת אפל דאז, נאלץ סטיב ג'ובס לפרוש מתפקידיו בחברה. היה זה מהלך שיש סבורים שהיה בדיעבד שגוי שכן אפל סבלה ב-11 השנים הבאות מכשלים שהובילו אותה לאבד את הניצוץ שאפף את החברה. ביום שני בלילה, עת אחת הסופות הגדולות ביותר העומדת לפקוד את חופי ניו-יורק (שם קוד: סנדי) הוציאה אפל הודעה לעיתונות על שינויים מבניים בחברה.

הדגש העיקרי בשינויים אלו התייחס לחילופי כיסאות בתפקידים בכירים באפל, כאשר באופן מפתיע הודיעה החברה כי החל מתחילת השנה הבאה לא יכהן יותר סקוט פורסטול כסמנכ"ל באפל. פורסטול, שהיה אמון על צד התוכנה במערכת ההפעלה iOS, עבד עם ג'ובס שנים ארוכות ועוד מתקופת הביניים של המנכ"ל האגדי בחברת המחשבים NeXT, אותה רכשה אפל ועימה גם את ג'ובס ב-1996, ונחשב היה למקורב ולעושה דברו.

ההשערות בנוגע לפיטוריו של פורסטול לא יכולות לנדוד הרחק מנפילתה האחרונה של אפל עם שירות המפות החדש ששוחרר ככל הנראה בטרם עת וסבל מחבלי לידה קשים שהתבטאו באסונות טבע וירטואלים שהופיעו כאמיתיים רק במפות של אפל, אך אין לשכוח גם את שירות העוזרת הוירטואלית סירי שגם היא שוחררה לשימוש הציבור הרחב כגירסת בטא ולא כמוצר סופי כפי שהייתה אפל בראשות ג'ובס רגילה לעשות עם מוצריה. גם בהנהגתו של ג'ובס לא כל מוצר היה מושלם וחלקם אף בוטלו לאורך זמן, אך עושה רושם כי בהנהגתו של קוק, נפילה כמו זו של שירות המפות פשוט לא מתקבלת על הדעת כל עוד בסיסה של החברה מושתת כולו על שלמות מוצריה.

את תפקידו של פורסטול לא יתפוס אדם אחד ומספר מועסקים קיימים בחברה יקודמו כדי לקחת חלק בפיתוח מערך האייפון ומערכת ההפעלה iOS. ג'וני אייב, המעצב הראשי של אפל, יקבל בנוסף לתפקידו כמעצב חומרה גם תפקיד חדש – ראש מחלקת "עיצוב אנושי", כלומר, אייב יהיה אחראי מעתה על אספקט העיצוב גם עבור צד התוכנה, מה שיכול להעיד על שינויים אפשריים באפליקציות רבות אותן מפתחת אפל ואולי אף בעיצוב הבסיס המלווה את מערכת ההפעלה iOS מאז ראשית דרכה.

אדי קיו, סמנכ"ל נוסף באפל שאחראי על צד התוכנה והשירותים המקוונים יקבל על עצמו את האחריות גם עבור שירות המפות וסירי מעתה והלאה, צעד די הגיוני בהתחשב בתפקידו הנוכחי בחברה.

קרייג פדריגי, שהגיע אף הוא מחברת NeXT והיה אחראי עד כה על צד פיתוח התוכנה ומערכת ההפעלה הנייחת של אפל, OS X, יקבל על עצמו גם את הפיקוח על מערכת ההפעלה הניידת iOS.

הניו-יורק טיימס דיווח כי הסיבה האמיתית לעזיבתו של פורסטול נעוצה בסירובו לבקשת אפל כי יחתום על מכתב התנצלותה של החברה על מחדל המפות, אך אין הרבה הגיון כי מקרה שכזה, בין אם נכון או לא, היה הסיבה היחידה לעזיבתו. תהא הסיבה כפי שתהיה, פורסטול יעזוב את החברה בשנה הבאה וניתן רק להרהר מה יהיה עתידה של אפל מכאן והלאה.

אפל עדיין מובילת שוק בתחום הטאבלטים והסמארטפונים ועל אף דוחות מעט חלשים לאחרונה, הצמיחה במכירותיה עדיין מרשימה הרבה יותר מאשר רוב החברות האחרת בתחום וזו כנראה גם הסיבה ששוויה גבוה יותר מכל חברה אחרת בעולם. עם זאת, לאחרונה נתקלת אפל באויבות מסוג חדש – חברות האינטרנט (גוגל, אמאזון). חברות אלו נכנסו לתחום החומרה על מנת לקדם שירותי תוכנה וככאלה הן אינן מעוניינות יתר על המידה מרווחים שיתקבלו ממכירת חומרה. כניסתן של גוגל ואמאזון לשוק הטאבלטים כבר הצליחו להוריד את מחיר הרכישה הממוצע של האייפד עם הזמן וכניסתו של האייפד מיני כנראה תדחוף את מחיר הרכישה הממוצע מטה עוד יותר. בנוסף, השיקה אתמול גוגל טלפון חדש לסדרת הנקסוס במחיר מפתיע של 299$ – האם התמחור האגרסיבי יוביל את אפל להוריד גם את מחירי האייפון? הזמן יגיד.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות