מחשב נייד ASUS X556U (צילום: גאדג'טי)

גאדג’טי מסקר: ASUS X556U – הנייד הביתי המושלם?
| יום ראשון, 19 ביוני 2016, 18:35 | גאדג'טי מסקר, מחשבים

ה-ASUS X היא סדרת מחשבים ניידים הקיימת בשוק כבר מספר שנים וידועה לשבח. לאחרונה רעננה החברה סדרה זו עם מספר מחשבים ניידים חדשים, המשתייכים כולם למשפחת ה-X556. עם שיפורים מתחת למכסה המנוע, למערך הצטרפו טכנולוגיות חשובות, כגון מעבדי הדור השישי של אינטל, חיבוריות ה-USB Type-C, וכמובן מערכת הפעלה Windows 10.

המחשבים הניידים בקטגוריה החדשה מגיעים בווריאציות שונות כאשר מדובר במפרט הכללי. הדגמים הכוללים U בסופם, כמו זה שאנו מבקרים היום, מצביעים על המצאותו של מעבד מהסדרה החסכונית של אינטל. וזה למעשה אחד מה"היילייטים" אשר מביא מחשב נייד מסוג זה – יחד עם סוללה מסוג פולימר, החברה מבטיחה עם הנתונים והמפרט שבנמצא חיי סוללה של יותר מכפליים בניגוד לסוללה רגילה.

עוד מתהדרת סדרת הניידים הנ"ל, לפחות על הנייר, בפעולה שקטה וקרירה – גם במצב בו נדרשים משאבים רבים מהמעבד, טכנולוגית קול המכילה אופטימיזציה חומרתית ותוכנתית ביחד על מנת לספק איכות שמע עשירה וחדה במערך הרמקולים שלה, וכמו כן מסך בעל איזון צבעים הנעים לעין גם בבהירות מלאה. מבחינה חומרתית, על אף הבטחות לשקט, קרירות וחיי סוללה עשירים – ניכר על נייד זה שהוא אינו חף מחומרה איכותית למדי.

דגםASUS X556U
מסךמבריק, 15.6 אינץ'
רזולוציית תצוגה1366x768 פיקסלים
מעבדIntel Core i7 6500U
זיכרון8GB DDR4 2133Mhz
נפח אחסון128GB SSD
מאיץ גרפיNVIDIA GeForce 920MX
קישוריותWiFi 802.11 b/g/n / BT4.0
סוללה2 תאים, 38 WHrs
מערכת הפעלהWindows 10 Home 64 BIT
משקל2.3 ק"ג
אחריםמצלמת רשת באיכות HD, קורא כרטיסים, כונן DVD-RW

מחירו של מחשב נייד זה בעל המפרט שבו נעשה שימוש בביקורת זו נע בארץ באזור ה-3400-3500 ש"ח, תג המחיר הממוצע עבור מחשבים ניידים לשימוש ביתי או סטנדרטי.

האריזה ותכולתה

האריזה איתה מגיע ה-ASUS X556U הינה אריזה סטנדרטית למדי אך אטומה היטב, עם הלוגו של ASUS והסלוגן הידוע שלה – "In search for incredible". תכולת האריזה גם היא סטנדרטית למדי, ופרט למחשב הנייד עצמו, ספק הכוח\מטען, חוברת הפעלה וניירת אחריות, לא נמצא בתוכה משהו מיוחד. על כן, אנחנו נגשים ישר ולעניין – המחשב.

עיצוב ואיכות בנייה

ישנם שני דברים הבולטים מיד במבט ראשון על מחשב נייד זה ברגע שהוא יוצא מהקופסא: הראשון הוא הגימור המבריק, הנקי והמחוספס ממנו עשוי גבו – אלומיניום דק אך קשיח למדי בעל מראה נוצץ מאוד בצבע כחול כהה (במקרה שלנו). הדבר הבולט השני הוא דקיקות המחשב וקלות משקלו. ניתן לעטוף ולהחזיק אותו בכל פוזיציה בנוחות יוצאת דופן – מה שהופך אותו, בעינינו, למחשב נישא נהדר.

שאר המעטפת עשויה אף היא מאותו חומר ממנו בנוי גב המחשב ומרגישה איכותית למדי, מלבד פנים המחשב, העשוי מפלסטיק קשיח בגימור משופשף בצבע כסוף – עוד נקודה שמוסיפה למראה הנקי והמרהיב של מחשב זה. איכות הבניה אינה לוקה בחסר, וניכר שנעשה שימוש בחומרים ברמה הגבוהה ביותר על מנת להבטיח איכות בנייה טובה מבלי לגרוע יותר מדי ממשקלו של המחשב, פרט אחר חשוב מאוד אשר יש לקחת בחשבון.

בואו נדבר על כניסות ויציאות: בצידו השמאלי של המחשב, מלמטה, נמצא זוג כניסות USB 3.0, כאשר אחת מהן הינה מסוג Type-C. הימצאותו של חיבור בעל תעבורה כה גדולה כשל זה היא אינה דבר של מה בכך, ואנו רואים בזה כסטנדרט לבאות (עוד על כך בהמשך). מיד לידו נמצא יציאת HDMI מלאה, יציאת VGA, כניסת רשת ואת חיבור המטען. בצד ימין מלמטה נמצא קורא כרטיסי SD, כניסת קול אחת וכניסת USB 2.0. צמוד אליהם, יותר למעלה, נמצא צורב DVD מובנה.

מלפנים ומאחור לא נמצא שום כניסה או יציאה, והן למעשה מפנות מקום לסירקולציה של חלקי המחשב. מערכת הקירור במחשב זה עובדת בצורה המאפשרת לאוויר קר להיכנס מלפנים ולצאת אך ורק מזוג פתחים הממוקם מאחור, ואף חריצי אוורור בחלק התחתון באזור בו ממוקם המעבד והזכרונות. הפריסה הנ"ל מבורכת, שכן גם מיקום הכניסות והיציאות נוח למדי, וגם ברוב המצבים בהם ממוקם המחשב לא נחסמת כל כניסה או יציאה של אוויר.

מקלדת ועכבר

מגש המחשב בנוי בצורה נדיבה – המקלדת הינה מקלדת מלאה, ומשטח העכבר, כפי שמבטיחה החברה, הוא גדול יותר מהממוצע. כיף ונוח למדי להניח את הידיים על מגש המחשב. הסרקולציה הטובה בה מבורך מחשב זה ניכרת, ולא משנה מה הרצנו על מחשב זה ולאורך כמה זמן, אזור המגש כולו נשאר קריר למדי כאילו דבר לא מתרחש בפנים.

משטח העכבר של המחשב דורש התרגלות מסויימת – בעוד משטח העכבר בנוי משטח נוסף בניגוד למחשבים רבים אחרים, הוא מרגיש בהתחלה מעט איטי. לשמחתנו, התוכנות איתן מגיע המחשב מאפשרות לנו לשלוט באופן יותר מורכב על משטח העכבר, ולהפוך את הפעולה שלו למהירה יותר. כאן העניינים הופכים לנוחים למדי, כאשר מנצלים את השטח הנוסף שחברת ASUS העניקה לנו במחשב זה. כמו כן, מקשי העכבר לחיצים וללא כל דופי.

לעומת משטח העכבר, המקלדת אינה דורשת כל התרגלות מיוחדת. למעשה, המקלדת "מזמינה" למדי עוד מההקשה הראשונה. זה מתחיל ממבנה מקשים בולט ובעל מרווח, ממשיך דרך מקשים לחיצים מאוד בעלי פידבק נהדר בהשוואה למקלדת של מחשב נייד, ומסתיים במקשים שכיף ונוח לגעת בהן. כבר מההתחלה מצאנו את עצמנו מסוגלים להקליד טקסטים מורכבים וארוכים מבלי לעשות כל טעויות כתיב או "לחפש" כל משהו מיוחד.

מה שפחות אהבנו הוא מיקום מקשי הפונקציה, שמתחילים מצד ימין במקום מצד שמאל בניגוד לסטנדרט – כאשר מקש הפונקציה (Fn) נמצא במקומו הרגיל, הכי שמאלי – מה שדורש פעולה של שתי הידיים על מנת לשלוט בעוצמת הקול, לדוגמה. לסיום, זהו אינו מחשב שמוקדש לגיימינג, אך ניכר שהמקלדת מגיבה נהדר גם במשחקים, והאחיזה האופיינית במצב של גיימינג לא נפגעת.

מסך ומולטימדיה

מסך המחשב המגיע עם ה-ASUS X556U בעל מאפיינים סטנדרטיים במיוחד בשוק המחשבים הניידים: הוא מציג רזולוציה של 1366×768 בגודל של 15.6 אינץ', והוא עשוי מפאנל מבריק. פאנל מבריק כשלעצמו הוא סוגיה שנויה במחלוקת: מצד אחד הוא עוזר להעניק "ברק" לצבעי המסך, ומצד שני פוגע באיכות הכללית ברוב מצבי התאורה והמקומות בו נמצא המחשב. גם כאן המסך המבריק אינו ממציא את עצמו מחדש, והוא משקף לא מעט ממה שקורה מסביב. בתאורת חוץ הוא כמעט ואינו ניתן לשימוש. עם זאת, חשוב להדגיש שמרבית המסכים הניידים עשויים מפאנל מבריק ולא מט, במיוחד ברמת המחיר הנ"ל.

כאשר התאורה נכונה והמקום נכון, ניתן לראות ש-ASUS בהחלט לא יצאה בנתוני שווא בנוגע לתכונות המסך. כמובן שלא ניתן להשוות את איכותו לפאנלים איכותיים המצויים במסכי מחשב רגילים או במחשבים ניידים יקרים מאוד, במיוחד כאשר אנחנו מדברים על דינמיות וגוון, אך איזון הצבעים שבמסך זה הוא נכון, הוא נעים ובהחלט לא מציק לעין. תופעה הקיימת בהרבה מאוד מסכים אחרים מסוג זה, בו רמת הכחול גבוהה מדי והתמונה יוצרת גוון "קר" לא נמצאת כאן. מה שנמצא במקום הוא איזון מצויין בין תמונה הנחשבת קרה מדי או חמה מדי, מה שמעניק למסך זה איכות מדוייקת יותר מהממוצע.

לצערנו, מסך המחשב שוב נופל כאשר אנחנו נכנסים לשימוש מורכב יותר כגון הצגת תכנים של מדיה, וגם כאן מה שתוקע את המקלות בגלגליו של המסך הוא הפאנל המבריק והזול יחסית ממנו הוא עשוי – כלומר, את המגרעות הנ"ל נוכל למצוא גם ברוב המחשבים הניידים האחרים. דיוק הצבעים הנהדר של מסך זה לא עוזרים לו כאשר רצינו לצפות בסצנות (או תמונות) חשוכות, והדינמיות נפגעת עד מאוד, וגווני השחור חולקים פחות או יותר גוונים מאוד קרובים ומקשים להביט במתרחש.

מחשב נייד ASUS X556U (צילום: גאדג'טי)

מחשב נייד ASUS X556U (צילום: גאדג'טי)

זוויות הצפיה של מסך זה גם הן סטנדרטיות, בהתייחס לסוג הפאנל הנפוץ. עם זאת, בניגוד למחשבים רבים, בעבודה רגילה זוויות הצפיה מעט יותר סלחניות כאשר המבט מכוון מלמעלה או למעלה (או מהצדדים, בגבולות הטעם הטוב). גם במולטימדיה, כאשר הסצנה בהירה ניתן להביט בה מרוב הכיוונים מבלי שתתעוות יותר מדי (להוציא מבט מלמטה). עם זאת, שוב, בסצנות חשוכות, על מנת להבין מה מתרחש, כיוון הישיבה חייב ליהיות ישיר ומדוייק, כאשר התוצאה של מבט מהצדדים (ובמיוחד מלמטה) במצב זה ברורה.

במעבר חד מהמסך אל הרמקולים – כאשר אנחנו ניגשים אל רמקולים המובנים במחשב נייד אנחנו לא באים עם כל ציפיות, לא משנה איזה שם מותג מוטבע על האריזה. ובהחלט, גם כאן הרמקולים המובנים של ה-ASUS X556U לא ממציאים את הגלגל היכן שהשאר נכשלים – הסאונד שטוח ואינו מכיל תדרים נמוכים אמיתיים, בטח שלא הרגשה של אימפקט.

אבל, וזה אבל גדול – אלו שעושים שימוש ברמקולים של מחשב נייד על מנת לשמוע מוסיקה לרוב לא עושים זאת מתוך האהבה לאיכות הרמקולים, אך הם בהחלט לא היו עושים בהם שימוש אילו היו צורמניים מדי. ובכן, כאן ניכר שמאמצי החברה להעניק לרמקולים המובנים של המחשב שיפורים כאלו ואחרים נושא פרי. יחסית לרמקולים של מחשב מובנה, הם נעימים למדי, לא צורמניים, ואף אגדיל ואומר שמפורטים וחדים מן הרגיל – כך לדוגמה בסצנות מורכבות הופתעתי לשמוע פרטים קטנים שלא ציפיתי לשמוע מרמקולים מהסוג הזה. המינוס הקטן שלהם הוא שהווליום שלהם מעט נמוך – אך לא מספיק בכדי לגרוע מחווית הצפיה או השמיעה.

שמיעה של מוסיקה באופן מיטבי נעשת דרך חיבור אוזניות או רמקולים חיצוניים אל המחשב, וגם כאן המחשב עושה את העבודה בצורה לא רעה בכלל, עם שבב ביתי סטנדרטי מסוג Realtek.

סאונד: לא רע יחסית למחשב נייד (צילום: גאדג'טי)

סאונד: לא רע יחסית למחשב נייד (צילום: גאדג'טי)

ביצועים וסוללה

עם מעבד מסוג i7 מהדור השישי של אינטל, זיכרון RAM בנפח 8 גיגה-בייט ו-SSD, לא ניתן לטעות כאשר מתייחסים לביצועים: ה-ASUS X556U מגיב נהדר. למעשה, הוא פרפורמר אמיתי. התחלנו בעבודה רגילה הכוללת גלישה באינטרנט, צפיה בסרטונים, התכתבות וכתיבה באופן כללי, המשכנו דרך עבודות כבדות יותר כגון עריכת תמונות ווידאו בתוכנות של אדובי, ואף סיימנו והעזנו לבדוק את המחשב במשחקים מסויימים. ה-SSD אף נותן את אותותיו עם זמן עליה של 15 שניות בלבד למערכת ההפעלה.

במבחנים סינטטיים מעבד ה-i7, המגיע לתדר של עד 3.1 גיגה-הרץ ומכיל רק 2 ליבות (ו-4 לוגיות, תודות לטכנולוגית ה-HyperTherading) כמובן שלא קיבלנו ביצועים גבוהים, אך בעולם האמיתי לא נתקלנו במצב של "זחילה" או דיליי מוגזם, גם כאשר הפעלנו כאמור תוכנות כבדות ועשינו עבודה כבודה. ויחד עם זאת, אם יש דבר נהדר נוסף, אזי כדאי שנזכיר שגם במצבים אלו, לא משנה מה, לא הרגשנו את המחשב מתחמם באזור המקלדת והעכבר, ופליטת החום מאחור אף היא הייתה בטמפרטורה מקובלת, כזו שניתן לשבת איתה. עוד ראוי לציון השקט המופתי של מחשב זה, גם במצבים אלו.

ביצועים: מעבד הדור השישי של אינטל (צילום: גאדג'טי)

ביצועים: מעבד הדור השישי של אינטל Core i7 ולא i5 (צילום: גאדג'טי)

כאמור, ניסינו את המחשב גם במשחקים. המצאותו של כרטיס המסך מסוג NVIDIA GeForce 920MX דרש זאת מאיתנו. מחשב נייד זה הוא אינו מחשב גיימינג בשום מובן, וגם עם כרטיס מסך של NVIDIA (אך מסוג חלש יחסית) לא ציפינו להריץ משחקים בצורה מיטבית. לעומת זאת, המחשב יודע להריץ משחקים, אפילו כבדים, ברזולוציה הטבעית שלו כל עוד יודעים להתפשר על הגדרות.

משחקים כבדים כגון Far Cry 4 רצו על ההגדרות הכי נמוכות בקצב של 30-35 פריימים לשניה, ומשחקים כבדים פחות כגון Battlefield 3 על 30-40 פריימים לשניה בהגדרות Ultra (ללא AA). משחקים קלים, בעלי דרישות סף נמוכות רצו נהדר. על כן, כמובן שלא נצפה ממחשב זה להריץ את המשחקים הכי חדשים בצורה שחיקה, אך נדע שכמחשב ביתי טיפוסי יש לו למרות הכל יכולות גיימינג לא רעות בכלל.

לסיום – כאשר אנחנו מסכמים את הביצועים, הקרירות היחסית והשקט שהמחשב מספק, אנחנו תוהים במה זה עולה לנו. או יותר נכון, כמה זמן יש לנו, כאשר אנחנו עושים את כל זה ללא חיבור לחשמל ונתונים לחסדיה של הסוללה. ובכן, גם בנתון אחרון זה חברת ASUS לא ממרה את פיה, וביצועי הסוללה הם בהחלט נהדרים ברמת המחיר הנ"ל. עם מצב צריכת חשמל מאוזן, כאשר העבודה שלנו הסתכמה בעבודה יום-יומית כגון גלישה, צפיה בסרטונים, מוסיקה, כתיבה ומעט מן הכבד המפורט למעלה – הסוללה הצליחה להחזיק קרוב ל-4 וחצי שעות. נתון נהדר בהתייחס למפרט הסוללה.

סיכום

ה-ASUS X556U בהחלט ראוי לתואר "המחשב הביתי המושלם". גם אם הוא נופל בנקודה כזו או אחרת כגון המסך, ברמת המחיר שלו הוא נותן תמורה מדהימה ויכול לשמש כמחשב נייד לשימושים ביתיים, כבדים ואפילו משחקים (אמנם לא לגיימרים מושבעים), והוא מספק את כל זה כאשר הוא בנוי לטלפיות, נוח לנשיאה ומכיל ביצועי סוללה נהדרים, שעבור סטונדטים מסויימים עשוי להספיק, למשל, ליום לימודים שלם. כמו כן, הוא בנוי ומתוכנן בצורה מושלמת להחזיק לקרר את עצמו ולעשות זאת בדממת אלחוט.

בנוסף, יש לקחת בחשבון שהוא מכיל כניסות ויציאות שגם הופכות אותו ל "מוכן לעתיד", והכוונה היא בעיקר לחיבור ה-USB 3.0 Type-C, שברמת המחיר הנ"ל יצרניות רבות אינן טורחות לשלבו. החיבור העוצמתי הנ"ל פותח את המחשב הנייד הזה לאפשרויות נהדרות חוץ מתמיכה בהתקני Thunderbolt, כגון פיצול למערך של כניסות USB גדול מאוד יחד עם מהירות גבוהה של העברת מידע (תודות לרוחב התעבורה של חיבור זה), התקני כרטיסי מסך חיצוניים שעשויים להפוך אותו לכשיר למשחקים כבדים, חיבור מספר מסכים חיצוניים ועוד.

מה אהבנו?ומה לא?
בנוי בצורה טובה ונוח לעבודהזוויות צפיה מוגבלות
ביצועים מצויינים למחירמסך מבריק
חיי סוללה מכובדיםרמקולים בעלי ווליום מעט נמוך
במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות