אינטל מציגה מחבר Thunderbolt 3 שפותח בישראל עם תמיכה ב-USB Type C

צוות הפיתוח הישראלי של מחבר ה-Thunderbolt 3 (צילום: ולדימיר יודוביץ’)

בתערוכת קומפיוטקס הנערכת בטיוואן חשפה היום (ג’) אינטל את מחבר ה-Thunderbolt 3 שפותח בישראל על-ידי עובדים מאינטל חיפה ויספק תמיכה בחיבור ה-USB Type C שכבר הספיק להגיע לכמה מחשבים, כגון המקבוק החדש של אפל והכרומבוק של גוגל.

הדור החדש של מחברי ה-Thunderbolt מאפשר קצב העברת מידע בקצב של 40 גיגה-ביט לשניה, המהירה פי 2 מזו שהציע הדור הקודם ופי 4 מזו עליה הכריז ארגון ה-USB 3.0 Promoter Group עם הצגתו של מחבר ה-USB 3.1 ההפיך (Type C) באוגוסט 2014. המחבר החדש מסוגל יהיה לתמוך בחיבור שני מסכים באיכות 4K ברזולוציה של 4096×2160 וקצב רענון של 60Hz ויאפשר גם אספקת חשמל למכשירים הצורכים עד 100W.

Thunderbolt-3-speed-compare

בנוסף לקצב העברת הנתונים הגבוה והחיבור ההפיך מספק מחבר ה-Thunderbolt 3 תמיכה גם במגוון רחב של התקנים נוספים, בהם USB 3.1, DisplayPort 1.2, HDMI 2.0, USB 3.0 ו-PCI Express (דור 3). בחברה מציינים כי המחבר יאפשר חיבור של כרטיסי מסך חיצוניים למחשבים ניידים וחיבור שני מחשבים יחדיו באמצעות המחבר לצורך העברת נתונים ביניהם (Peer-to-Peer) בעזרת תמיכה בקישוריות 10Gigabit Ethernet.

Thunderbolt-3-ports-support

הבחירה של אינטל ושותפותיה לפיתוח מחברי ה-Thunderbolt 3 עם תמיכה ב-USB Type C תאפשר להזניק את התקן באופן משמעותי אל מול המתחרה העיקרי – USB 3.1. התמיכה של המחבר החדש בתקנים מגוונים תאפשר תמיכה בכמות נכבדה של מכשירים העושים כיום שימוש במחבר ה-USB, כאשר מאינטל נמסר כי כבר בסוף 2015 יושקו מחשבים התומכים ב-Thunderbolt 3.

מעבדי ה-Skylake בדרכם לשוק

לצד ההכרזה על מחבר ה-Thunderbolt 3, חשפה אינטל כי מעבדי הדור השישי של החברה (שם קוד: Skylake), הנבנים בתהליך 14 ננומטר, שפותחו במרכז הפיתוח של אינטל בחיפה, צפויים להגיע לשוק במחשבים שיוצגו כבר במהלך המחצית השניה של השנה.

דגם פיתוח של מחשב המבוסס על מעבדי ה-Skylake הוצג בתערוכת קומפיוטקס. המחשב המדובר שייך לקטגוריית מחשבי ה-2 ב-1 ונושא את שם הקוד Panther Mountain, כשעוביו עומד על 8 מ”מ בלבד. המחשב כולל תצוגת Ultra HD/4K, חיבורי USB Type C ואת מצלמת העומק RealSense, גם היא פותחה על-ידי קבוצת המחשוב התפיסתי באינטל ישראל.

השוואת מפרטים