Huawei P9 (צילום: גאדג'טי)

Huawei P9 (צילום: גאדג'טי)

תעלול שיווקי: תמונה ששימשה לקידום מכשיר Huawei P9 צולמה עם מצלמה בשווי 4,500 דולר

| יום שלישי, 5 ביולי 2016, 09:23 | סלולר

לפני מספר ימים פירסמה וואווי בעמוד שלה ברשת החברתית גוגל+ תמונה ששימשה אותה לקידום מכשיר הדגל האחרון אותו השיקה, ה-Huawei P9. התמונה נועדה להציג את היתרונות הקיימים בצילום בתאורה נמוכה באמצעות זוג המצלמות הממוקמות בגב המכשיר, אלו שולבו בו במסגרת שיתוף פעולה עם יצרנית המצלמות הגרמנית Leica.

התמונה עצמה מציגה דווקא את יכולותיה של מצלמה אחרת, כך עולה מתוך שאיבת הנתונים הטכניים (EXIF) המשולבים בתמונה. אלו, ככל הנראה ללא ידיעתה של וואווי, משולבים בכל תמונה אותה תעלו לגוגל+, זאת בניגוד למתרחש במאגרי תמונות אחרים, כגון פייסבוק, המסירים מידע זה עם העלאת התמונה לרשת.

על-פי המידע שנחשף, צולמה התמונה באמצעות מצלמת DSLR מדגם EOS 5D Mark III של יצרנית המצלמות Canon ועדשה מסוג EF70-200mm f/2.8L IS II USM, גם היא של קנון. עלות מצלמה זו מגיעה לכ-4,500 דולר, כאשר מחיר גוף המצלמה באמזון עומד כיום על כ-2,600 דולר ואילו מחירה של עדשת המצלמה הוא כ-1,900 דולר. פרטים טכניים אחרים אודות הצילום חושפים את אורך המוקד (135 מ"מ), החשיפה (1/800) ועוד.

את ה-Huawei P9, לעומת זאת, תוכלו למצוא באמזון במחיר של כ-500 דולר.

שיווק חכם או הטעיה מכוונת?

כמעט כל מוצר אותו תנסו לחפש ברשת יוצג בפניכם דרך תמונות שצולמו על-ידי החברה באופן מקצועי או הופקו באמצעות תוכנות מחשב כדי להדגיש את הצדדים החיוביים ביותר באותו מוצר. הדבר נעשה על מנת למשוך את העין ונהוג בכל תחום.

התמונה שפורסמה על-ידי וואווי

התמונה שפורסמה על-ידי וואווי (מקור: 9to5google)

במסגרת הקמפיין השיווקי שלה לדגם ה-P9, פירסמה Huawei את התמונה המדוברת (מוצגת מעלה) ולצידה את הטקסט הבא (בתרגום חופשי לעברית):

הצלחנו לתפוס זריחה יפהפיה עם "דלישסלי אלה" [אלה וודוורד היא בעלת בלוג המזון Deliciously Ella]. זוג מצלמות לייקה של ה-Huawei P9 הופכות צילום תמונות בתנאי אור נמוכים כמו זו להנאה. המציאו מחדש את הצילום בסמארטפון ושתפו את תמונות הזריחה שלכם איתנו.

אף הרמיזה לכך שהתמונה צולמה באמצעות סמארטפון החברה, יש להדגיש כי וואווי לא טענה באופן חד משמעי שהתמונה המוצגת צולמה באמצעות מצלמות ה-Huawei P9. הטקסט המצורף לתמונה ממחיש זאת באמצעות זוג מילים המופיע במשפט: "זוג מצלמות לייקה של ה-Huawei P9 הופכות צילום תמונות בתנאי אור נמוכים כמו זו להנאה".

בתגובה לפנייה שנעשתה מצד אתר Android Police, ציינה וואווי את הדברים הבאים (בתרגום חופשי לעברית):

לאחרונה התפרסם כי תמונה ששותפה בערוצים החברתיים שלנו לא צולמה באמצעות Huawei P9. התמונה, אשר צולמה באופן מקצועי במהלך צילומי פרסומת ל-Huawei P9, שותפה על מנת לעורר השראה בקהילה שלנו. עם זאת, אנו מבינים כי היה עלינו להיות ברורים יותר עם הטקסט שצורף לתמונה זו. כוונתנו מעולם לא הייתה להטעות. אנו מתנצלים על כך והסרנו את התמונה.

עם זאת, הצגת התמונה כחלק מקמפיין שיווקי השם דגש על המצלמות במכשיר עשויה להוביל רבים לחשוב כי התמונה המוצגת אכן צולמה באמצעות מכשיר ה-Huawei P9 – וכאן נמצאת הבעיה. שהרי גם עם ההתקדמות המרשימה ביותר של מצלמות סמארטפון בשנים האחרונות, אלו עדיין לא מגיעות ליכולות המתקדמות אותן מציגות מצלמות מקצועיות כמו זו אשר באמצעותה צולמה התמונה המוצגת מעלה.

אבל כולם עושים את זה..

וואווי אינה הראשונה וודאי לא תהיה האחרונה שתשתמש בתמונות ומצגים נאים לעין כדי לתפוס את תשומת ליבם של הצרכנים. דוגמה זו של "מהלך שיווקי" אינה הרעה ביותר בה חזינו מצד יצרניות טלפונים, ובמקרה זה החברה אינה מטעה את הצרכנים באופן חד משמעי, שהרי היא אינה מציינת כי התמונה צולמה באמצעות המכשיר שלה, אלא רק רומזת לכך עם פרסום התמונה כחלק מהקמפיין השיווקי. דוגמה להטעיה מכוונת יותר ראינו לפני מספר שנים מצידה של נוקיה, זו פרסמה תמונות וסרטוני קידום ליכולות הייצוב והצילום בתנאי תאורה נמוכים של ה-Lumia 920.

במקרה ההוא, החומרים השיווקיים שהציגה נוקיה צולמו במצלמות מקצועיות והוצגו כדי להעיד כי מדובר במצלמת הסמארטפון. בנוקיה מיהרו ושינו את הפרטים שצורפו לוידאו וסיפקו הודעה המציינת כי הצילום שהוצג נועד לקידום יכולותיו של המייצב האופטי במכשיר וכי זה לא התבצע באמצעות הסמארטפון.

הלקח שיש לקחת מסיפורים כמו אלו הוא שיש לבדוק לעומק, עד כמה שאפשר, את הדרך בה מוצגים הדברים. לעתים אנו נוטים להתפעל ממצגים מרשימים ושמים בצד את ההיגיון הפשוט. כן, המצלמה ששילבה Huawei ב-P9 מרשימה למדי, כמו שהייתה בזמנה זו של ה-Lumia 920, אולם אין הדבר אומר כי מצלמות מסוג זה מסוגלות להפיק תמונות ברמה של מצלמות מקצועיות שמחירן פי 10 מסמארטפון.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות