שלט קוואלקום סנאפדרגון, צילום: גאדג'טי

צילום: גאדג'טי

הוכרזה: Qualcomm Snapdragon 821: שדרוג קטן למלכה

| יום שני, 11 ביולי 2016, 16:45 | חומרה, סלולר

המערכת-על-שבב Snapdragon 820 שולטת זה מספר חודשים בשוק מכשירי הדגל ביד רמה, וכעת מצטרפת אליה אחות תאומה ושרירית קצת יותר: ה-Snapdragon 821.

ה-Snapdragon 821 למעשה זהה בכל יכולותיה למערכת השבבים Snapdragon 820. היא מציעה ארבע ליבות Kryo מתקדמות המבוססות על ארכיטקוטרת ARMv8-A ב-64 ביט ולצידן מעבד גרפי עוצמתי מסוג Adreno 530. היא כוללת גם מעבד אותות דיגיטליים מסוג Hexagon 680 ותומכת במהירויות הורדה של עד 600 מגה-ביט לשנייה על גבי רשת דור ארבע וחצי (LTE-A).

לא כל השבבים נולדו שווים

אז מה חדש פה בעצם? התשובה הפשוטה היא: שום דבר. סביר להניח שמתחת למכסה המנוע תמצאו שתי מערכות זהות לחלוטין, ולא ניתן להבחין ביניהן בשום צורה – הן ככל הנראה ירדו אפילו מאותו פס הייצור. ההבדל טמון באיכות השבב: לא כל השבבים נולדו שווים. תהליך הייצור הליתוגרפי בסיליקון אינו מושלם ומייצר פגמים בשבב – כל השבבים מכילים פגמים, חלקם יותר, חלקם פחות.

הפגמים הללו עשויים להישמע מדאיגים, אך אל חשש – אין מדובר בפגמים קטלניים. מדובר בפגמים הפוגעים ביכולת הביצועים של השבב, כאשר שבב המכיל פחות פגמים יוכל להגיע לביצועים גבוהים יותר ולצרוך פחות חשמל. ה-Snapdragon 821 היא מערכת-על-שבב שנוצרה בעזרת בחירת השבבים הטובים ביותר מייצור ה-Snapdragon 820 ומיתוגם בתור מערכת חדשה לגמרי.

שבבים שבבים, לא כולם נולדו שווים.

שבבים שבבים, לא כולם נולדו שווים.

הטובים לטיס

לעיתים קרובות שיפור הדרגתי בתהליך הייצור מוביל לכמות גדולה של שבבים מובחרים, גדולה מספיק על מנת לשווק אותם בתור מוצר אחר. סלקציה של השבבים המובחרים עונה לשם Binning והיא מאפשרת לקוואלקום לסחוט מהם ביצועים גבוהים יותר, ואכן המערכת-על-שבב החדשה מסוגלת להגיע לתדר של 2.4 גיגה-הרץ לעומת 2.15 גיגה-הרץ בגרסה הקודמת, מה שלטענת קוואלקום מספק שיפור של עשרה אחוזים בביצועים.

אין מדובר בתופעה חדשה: גם ה-Snapdragon 801 הוא גרסה מובחרת של ה-Snapdragon 800, וחלק גדול ממעבדיה של חברת אינטל יוצאים מאותו פס הייצור ומשוייכים לאחת מהסדרות השונות – מעבד Core i3 ו-Core i7 עשויים להיות זהים חומרתית, אך ב-Core i3 קיימות ליבות פגומות שכובו ולכן הוא נמכר כמעבד חלש יותר.

כיוון שכל שבב מסוגל להגיע לרמת ביצועים שונה אך כולם חייבים "ליישר קו" על מנת לספק ביצועים אחידים, לעיתים טמון בפיסת הסיליקון פוטנציאל גדול הרבה יותר מזה שהיא מממשת. על מנת לממש את הפוטנציאל הזה ניתן להמהיר את תדר השעון של השבב ולדחוף אותו לביצועיו המירביים. תהליך זה נעשה לעיתים קרובות בידי חובבי מחשבים ועונה לשם "המהרה" (Overclocking).

ה-Snapdragon 821 צפוייה להגיע אל מגוון ספינות דגל חדשות בקרוב.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות