פלאפון רושמת 63 אלף מנויים חדשים ברבעון וסוגרת את רשת ה-CDMA

פלאפון צילום: גאדג’טי

חברת בזק, שמתמודדת בימים אלו עם עננה כבדה בקשר להתנהלותה, פירסמה ביום חמישי האחרון את הדו”ח הכספי לרבעון השני של השנה. בעוד שבשוק הטלפוניה הקווית החברה ממשיכה לאבד נתחי שוק, תשתיות האינטרנט של החברה צוברות מנויים נוספים וגם פלאפון משפרת את מצבה.

נתחיל מפלאפון, שם רשמה החברה שיפור עצום בשורת הרווח למרות שההכנסות משירותי סלולר ירדה במעט וההכנסות ממכירות מכשירים ירדה ב-10% (הורדת המס על מכשירים קיצצה בהכנסות אך גם לא הביאה יותר קונים). בעקבות שינויי תקינה חשבונאית ומהלכי ייעול שהקטינו את ההוצאות, הרווח קפץ ב-275% ל-34 מיליון שקלים לעומת הרבעון המקביל.

בגזרת המנויים רשמה פלאפון תוספת של 63 אלף לקוחות חדשים לעומת סוף הרבעון הראשון. עם זאת, בסוף יוני סגרה החברה את רשת ה-CDMA שלה, סגירה שהביאה לגריעה של 83 אלף מנויים. כך שבסופו של דבר רשמה פלאפון ירידה קלה בבסיס המנויים, ועתה הוא מכיל 2.41 מיליון מנויים. ההכנסה הממוצעת מכל לקוח (ARPU) עלתה ל-61 שקלים מ-60 שקלים.

טלפוניה ואינטרנט

המצב בתקשורת הקווית ממשיך את הטרנד מזה זמן רב. הטלפוניה קווית מאבדת מנויים בקצב ואילו קווי האינטרנט צומחים (הודות לשוק הסיטונאי). מספר מנויי הטלפוניה ירד הפעם ב-23 אלף ל-2.077 מיליון קווים וה-ARPU ירד בחדות מ-57 שקלים ל-55 שקלים.

סך מספר קווי האינטרנט בסוף התקופה עלה ב-13 אלף ל-1.593 מיליון לקוחות. אולם התוספת הגיעה מעוד 30 אלף מנויים שהגיעו דרך השוק הסיטונאי (ספקיות האינטרנט). ה-ARPU נשאר זהה לרבעון הראשון – 91 שקלים. הרווח של בזק בינלאומי הסתכם ב-33 מיליון שקלים, זהה לשנה שעברה.

Yes ופרשת אלוביץ’

מצבה של חברת הלוויין לא משתפר גם ברבעון זה. בנוסף לקיטון של עוד 5,000 לקוחות ההכנסה הממוצעת מהם ירדה מרף ה-130 (שהחזיק מזה שנים) והתקבע על 229 שקלים. עם שחיקה של 6% בהכנסות חברת הלווין (416 מיליון שקלים), החברה גם מהווה עול עצום לקבוצת בזק עם הפסד של 151 מיליון שקלים ברבעון השני.

כפי שמדווח באמצעי התקשורת השונים, בימים אלו חוקרות הרשויות בכירים בבזק (ובחברות האחזקה הקשורות אליה) בקשר להתנהלותם מול הבעלים (דרך חברות אחזקה), שאול אלוביץ’. החשד הוא שהליך המכירה של חברת הלווין ‘yes’ (שהוחזקה על ידי יורוקום, חברה פרטית של אלוביץ’), לידי בזק (גם של אלוביץ’ דרך אותן חברות אחזקה, מה שהופך את העסקה לעסקת בעלי עניין) ב-2015 היה פגום ומנוגד לטובת החברה ואינטרס בעלי המניות האחרים בחברה (הציבור מחזיק ב-73.6% מהמניות).

למרות החשדות והתביעות שעומדות, נראה שבבזק העסקים כרגיל. זו החליטה לחלק את הדיבידנד כרגיל שמסתכם ב-708 מיליון שקלים, כל הרווח שנרשם במחצית הראשונה של השנה. מחוץ לחברה, צל הפרשה מעיב על בזק כולה ומניית בזק נפלה ב-25% בשנה האחרונה.

בחברה אומרים כי “בשלב זה אין באפשרות החברה להעריך את תוצאותיה של חקירת  הרשות, אם בכלל”, אך נראה שבשוק דווקא נותנים משקל לתרחישים שליליים בנושא. כך לדוגמה, בדו”ח הנוכחי רשמה בזק סכום של 56 מיליון שקלים שהועבר ליורוקום כמקדמה ועתה צריך לשוב אליה (כי המיזוג מתעכב) כחוב מסופק (בעל סיכוי נמוך להחזר). צעד שרק מעלה שאלות נוספות על התנהלותה של החברה.

השוואת מפרטים