גאדג’טי מסקר: Samsung Galaxy Note 8

Samsung Galaxy Note 8 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי) Samsung Galaxy Note 8 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

שנתיים עברו מאז זכינו לראות דגם חדש של סדרת ה-Galaxy Note של סמסונג מגיע אל השוק ואף שמכשיר ה-Note 7 נחשף, על שלל חידושיו, בשנה שעברה, מעריצי הסדרה האדוקים עדיין מסתובבים עם דגמי ה-Note 5 או קודמיו וממתינים בציפיה לסמארטפון החדש בעל מסך הענק ועט הסטיילוס המלווה אותו.

את ה-Galaxy Note 8 חשפה סמסונג במסיבת עיתונאים אותה ערכה בניו-יורק בחודש אוגוסט האחרון, כאשר כבר בשבוע הבא צפוי המכשיר להגיע באופן רשמי לישראל. יתרונותיו על פני הדור הקודם בסדרה שהגיע אל השוק בפועל (Note 5) לא מעטים, אך האם סדרת מכשירי הדגל השניה של סמסונג לשנת 2017 אכן מציעה חידושים משמעותיים על פני סדרת הגלקסי S כפי שהיה בשנים קודמות? לקחנו את ה-Galaxy Note 8 לבדיקה – וזוהי הסקירה המלאה שלנו לסמארטפון.

גדול יותר

זוהי הפעם הראשונה בה משתמשי סדרת ה-Note זוכים לראות מסך בעל שוליים כה דקיקים, כאשר עם ה-Note 8 בחרה סמסונג לשלב את תצוגת ה-Infinity Display החדשה שהופיעה לראשונה בסדרת ה-Galaxy S8 מוקדם יותר השנה. המסך גדול יותר באופן משמעותי ומגיע בגודל 6.3 אינץ’, החוצה לראשונה עבור סדרת ה-Note את רף ששת האינצ’ים ומגיע עם תצוגת ה-Edge המוכרת של החברה.

מדובר במכשיר גדול למדי אף צמצום השוליים ומי שהחזיקו עד כה בידם את דגמי ה-Note הקודמים בסדרה יגלו כי הדגם החדש לא רק גדול יותר במימדיו הפיזיים, אלא שוקל יותר, כ-20 גרם ומעלה יותר וקרוב מאוד לרף ה-200 גרם. כל זה לא ממש משנה, כי סדרת ה-Note מעולם לא התיימרה להיות כזו שפונה אל קהל המבקש לאחוז במכשיר ביד אחת, להיפך – אם אתם נמנים על משתמשי הסדרה ודאי תהיו מרוצים ממכשיר שמרגיש כאילו יש לכם משהו משמעותי ביד, ולא דגם שמתחרה על תואר המכשיר הדקיק או קל המשקל.

יחד עם הגידול במימדיו של הסמארטפון מגיע יתרון קל למכשיר על פני סדרת ה-Galaxy S8, זה מורגש במסך ה-Edge. עם ה-Note 8 הגדילה סמסונג את עובי המכשיר מספיק על מנת שהאחיזה בו תהיה נוחה מאשר הייתה בסדרת הגלקסי S8, כך שנוח יותר להשתמש במכשיר מבלי לבצע פעולות בלתי רצויות במסך ונוח הרבה יותר להרימו מהשולחן ולאחוז בו באופן כללי. זהו שינוי קטן, אך משמעותי, שאני מקווה מאוד שסמסונג תאמץ גם בסדרותיה הבאות – פשוט כי חשובה הנוחות יותר מאשר דקיקות המכשיר.

Samsung Galaxy Note 8 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)
Samsung Galaxy Note 8 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

התצוגה של ה-Note 8, בעודה מרשימה בגודלה, אינה דבר מרגש במיוחד. בסמסונג כבר הציגו תצוגה בגודל דומה (6.2 אינץ’) עם ה-Galaxy S8 Plus, מה שמצמצם את ההבדלים בין שתי הסדרות באופן משמעותי למדי. כן, לסדרת ה-Note עדיין עט הסטיילוס שמבדיל אותה מכל מכשיר אחר של סמסונג ובשוק כולו, אך המסך הגדול תמיד היה אחד ממאפייני סדרת ה-Note, וחבל שזו כבר לא נחלתה של סדרה זו בלבד.

התצוגה עצמה מגיעה כברירת מחדל ברזולוציית +Full HD, כך שאם תרצו להוציא ממנה יותר תתבקשו לשנות את הגדרות התצוגה במכשיר – לא משימה בלתי אפשרית, כמובן, אך האמירה של סמסונג כאן מייצגת עמדה כי חשיבות גדולה יותר מקנה החברה לעוד כמה אחוזים בסוללה מידי יום על פני רזולוציה גבוהה יותר, באזור ה-5% הבדל.

חלק מהקסם של תצוגת ה-Infinity Display היא האפשרות להציג אפליקציות, סרטונים, תמונות ומשחקים על גבי התצוגה כולה, ועם ה-Note 8 מציעה סמסונג אפשרות להתאמת התצוגה עבור כל אפליקציה שאינה מותאמת מבעוד מועד על ידי הצגת כיתוב בתחתית המסך עליו ניתן ללחוץ לשם התאמה מהירה במקום לגשת לתפריטי ההגדרות במכשיר על מנת לבצע את פעולת ההתאמה.

חזק יותר

בשל ריבוי מכשירי הדגל מצד היצרניות המובילות בשנים האחרונות לעיתים אפשר לשכוח מה בדיוק השתנה בשנה האחרונה בצד המפרט הטכני של הדגמים החדשים. הגלקסי נוט 8 דומה במפרטו לגלקסי S8 שהוצג מוקדם יותר השנה, תוך שהוא משלב את פלטפורת ה-Exynos 8895 של סמסונג המיוצרת בתהליך החדש בגודל 10nm. ולמרות זאת, במבט לאחור על הדור הקודם של מכשירי ה-Note נגלה שמדובר בקפיצת מדרגה משמעותית.

ה-Galaxy Note 5 בן השנתיים וכן ה-Note 7 מהשנה שעברה שילבו מערכות-על-שבב שנבנו בתהליך הקודם של סמסונג בגודל 14nm, כך שעם ה-Note 8 מגיע עדכון משמעותי בתחום הביצועים והחיסכון בחשמל. הביצועים אכן מרשימים ובאמת שהיינו יכולים להסתפק גם בהרבה פחות ועדיין להשיג את אותה רמת ביצועים גבוהה שתגרום למערכת ההפעלה לפעול במהירות ולמשחקים לרוץ ללא דופי.

יתרונותיה של פלטפורמת העיבוד החדשה יתבטאו דווקא בצד חיי הסוללה של הסמארטפון, שהרי סמסונג בחרה להקטין את קיבולת הסוללה מעט וכעת עומדת זו על 3,300mAh לעומת ה-3,500mAh שהגיעו קודם. קשה לבוא בטענות לסמסונג על ההחלטה, שכן הבחירה בסוללה גדולה יותר בגופו של ה-Note 7 לא התבררה כפתרון המושלם. עם זאת, חיי הסוללה של דגם ה-Note 8 לא מדהימים אף נוכחותה של פלטפורמת העיבוד החדשה והמתקדמת.

Samsung Galaxy Note 8 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)
Samsung Galaxy Note 8 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

במכשיר כה גדול היינו מצפים לראות כבר שני ימי שימוש, משהו שכבר זכינו לראות בסמארטפונים שונים בעבר, אך ה-Galaxy Note 8 לא מגיע לשם. בשימושים רגילים במכשיר הצלחתי לסחוט יום עבודה מלא בחלק מהזמן, אך לרוב בהגיעי לשעות אחה”צ המאוחרות כבר לא נשאר עוד מיץ בסוללה. הטעינה המהירה פותרת את הבעיה הזו ותספק מספיק כוח לסוללה בשביל לצלוח את השעות הנותרות עד שנעצמות העיניים, אך בשימושים כבדים הסוללה מספקת ביצועים מאכזבים עם דרישה לטעינה חוזרת כבר בשעות הצהריים.

אף שאני לא חושב שזהו כלי נכון למדידה, שהרי חיי סוללה לא תלויים אך ורק בזמן פעילות המסך, אציין כי סוללת ה-Note 8 סיפקה בממוצע בין 4 ל-4 וחצי שעות מסך. זמן הטעינה המהירה היה איטי מעט ממה שציפיתי לו ועמד בממוצע על כשעה וארבעים דקות, זמן מרשים פחות מ-80-90 דקות בממוצע שהצליח לספק ה-Galaxy S8 Plus בבדיקות שערכתי מוקדם יותר השנה. הנתון חריג בעיקר בשל העובדה שסוללת ה-S8 פלוס גדולה במעט מזו של ה-Note 8.

פונקציונלי יותר

עט הסטיילוס S Pen הוא הכלי הנוח ביותר כאשר משתמשים במכשיר בעל מסך כל כך גדול, וישנה הנאה צרופה בשימוש בו בכל זמן נתון. החיסרון היחיד בשימוש בעט הסטיילוס הוא בצורך להוציאו מגוף הסמארטפון כל עת בו תרצו לעשות בו שימוש, אך האפשרויות הרבות שפותח העט שוות את המאמץ.

ה-S Pen החדש מגיע עם מספר יכולות חדשות ועם רמת דיוק גבוהה יותר. תוכלו כעת להוסיף פתקים בעזרת העט על גבי מסך הנעילה וללא צורך לפתוח את המכשיר, אם כי כאן הכמות מוגבלת ל-100 פתקים, ולצד זאת מצרפת סמסונג כמה יכולות מובנות לביצוע פעולות בעזרת ה-S Pen שהופכות את השימוש במכשיר לנוח וגם למהנה למדי.

Samsung Galaxy Note 8 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)
Samsung Galaxy Note 8 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

הודעות הטקסט כבר מזמן אינן רק הודעות טקסט, ואחרי שכבר שילבנו כל אימוג’י אפשרי וכל GIF שמצאנו ברשת הגיעה העת לדור החדש של הודעות הטקסט. בסמסונג מוסיפים את הנפשות הטקסט באופן דומה לדרך בה אפל הציגה את אלו לפני כשנה. כל טקסט שתכתבו באמצעות העט ניתן להנפשה בכמה דרכים שונות, אך מה שעושה את ההבדל הן דרכי השיתוף – תוכלו לשתף את הטקסט שכתבתם באמצעות העת בקלות רבה לכל פלטפורמה כמעט: פייסבוק, טוויטר, וואטסאפ הן כמה דוגמאות טובות לשיתוף האפשרי בלחיצה או שתיים.

פוקנציות השיתוף המהיר הן הגורם התורם המכריע בעת השימוש בעט הסטיילוס, ואלו תורמות לא רק לשליחת הודעות מונפשות, אלא גם דרך אפשרויות נוספות אותן מציע S-Pen. בראש פונקציות אלו עומדת אפשרות שיתוף המסך, אשר בעזרת העט מאפשרת סימון לחיתוך קטע נבחר עם אפשרות הוספת הערות באופן מיידי לאחר צילום המסך. בנוסף, מאפשר העט לחתוך גם קטעי וידאו ולהנפישם מחדש כקבצי GIF, וגם כאן פונצקיית השיתוף תורמת רבות. אפשרות חדשה נוספת שמגיעה בעזרת עט הסטיילוס היא סימון של מילים בעמודי טקסט לשם תרגום מיידי שלהן.

יותר מצלמות

עם מסך ענק, שוליים דקיקים, נפח אחסון מרשים (64 גיגה-בייט) ורמקול שמפיק צלילים בעוצמה גבוהה ובאיכות לא רעה כלל, ה-Galaxy Note 8 הוא אחד מכלי המולטימדיה המוצלחים שקיימים כיום בשוק. אבל סמסונג לא עצרה את היאכטה שלה שם והוסיפה את אוזניות ה-AKG שלה לחבילה. מדובר בזוג אוזניות בתצורת in-Ear המספקות איכות גבוהה למדי עם צלילים חזקים ומדוייקים ובסים המודגשים היטב.

בסמסונג מנצלים את החיבור עם הרמן (Harman) שנרכשה בסכום עתק של כ-8 מיליארד דולר בסוף השנה שעברה על מנת להראות שגם אוזניות שמגיעות בקופסת סמארטפון יכולות לספק איכות. אדגיש כי לא מדובר בזוג האוזניות הטובות עלי אדמות, שהרי קיימות בשוק אוזניות טובות יותר, אך עבור אוזניות המגיעות כחלק מחבילת סמארטפון, הן בהחלט מהטובות הקיימות כיום בשוק.

Samsung Galaxy Note 8 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)
Samsung Galaxy Note 8 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

מעבר לחווית הצפייה, כולל תחום המולטימדיה גם את אפשרויות יצירת התכנים, וכאן נכנסות לפעולה המצלמות של הסמארטפון, כאשר הגלקסי נוט 8 הינו הראשון של החברה המשלב 3 מצלמות – שתיים מהן פועלות יחדיו (וגם בנפרד) וממוקמות בגבו והשלישית הינה מצלמת סלפי הממוקמת בחלקו הקדמי וכוללת חיישן 8 מגה-פיקסל.

מערך הצילום הכפול במכשיר משלב זוג חיישני 12 מגה-פיקסל, שניהם תומכים בייצוב אופטי (OIS), כאשר מצלמה אחת מציעה צילום בזווית רגילה ומשלבת מפתח צמצם f/1.7 העוזר בצילום תמונות טובות למדי גם במצבי תאורה בעיתיים ואילו המצלמה השניה מציעה עדשת טלפוטו שתספק זום אופטי של עד פי 2 ללא פגיעה באיכות התמונה, אך עם מפתח צמצם f/2.4, חיישן קטן יותר ופוקוס אוטומטי סטנדרטי בהשוואה לפוקוס האוטומטי המהיר (PDAF) שמציעה המצלמה הראשית.

צילום התמונות הרגילות בתנאי תאורה טובים מתבטא בעיקר דרך עדשת המצלמה הרגילה, שם תקבלו איכות גבוהה וצבעים עשירים, בעוד עדשת הטלפוטו תהיה שימושית יותר כאשר תרצו לחסוך את הצורך בהתקרבות פיזית לאובייקט הצילום. ההבדלים בין התמונות שמפיקות שתי המצלמות בנפרד משמעותיים, אך הדבר לא מוריד מיכולתה של מצלמת הטלפוטו לספק תמונות חדות וברורות, אם כי זו תפיק תמונות בעלות איכות טובה פחות בצילום בתנאי תאורה נמוכים בהשוואה למצלמה הראשית.

המעבר בין שתי המצלמות מהיר למדי ומתבצע על ידי נגיעה קלה במיקום הרלוונטי באפליקציית המצלמה המובנית במכשיר, כאשר אפשרות שילוב בין שתי המצלמות מאפשרת את טשטוש הרקע סביב האובייקט המצולם (אפקט Bokeh). את אפקט הטשטוש מאפשרת סמסונג לכוון באופן ידני, כך שתוכלו לבחור את עומק הטשטוש, ומתוך הניסיון עם מצלמת ה-Note 8 אכן ישנו צורך בשינוי ההגדרה מפעם לפעם.

צילום בקבוק אנדרואיד עם ובלי אפקט בוקה

שימוש באפקט המלא של הטשטוש לא נראה טוב ברוב המקרים, אך לשמחתי מאפשרת סמסונג לבצע את השינוי בגובה הטשטוש של הרקע גם לאחר הצילום דרך עריכה בגלריית התמונות, מה שמייתר את הצורך לחזור ולצלם תמונות שוב ושוב עד שיהיו מושלמות.

צילום צמח עם ובלי אפקט בוקה

בצד צילום הוידאו מספקת סמסונג עדכון משמעותי אך בודד על פני דגמי הגלקסי אס 8, כאשר איכות הוידאו עדיין עומדת על 4K ב-30 פריימים בשניה. השינוי המשמעותי שמתקבל בצד הוידאו במכשיר זה נעזר בזוג המצלמות על מנת לספק את יכולת התקריב (זום) לשם צילום וידאו ללא איבוד מאיכות התמונה שנגרם בביצוע זום דיגיטלי במכשירים עד כה.

ממתינים לאנדרואיד 8.0

אחד הדברים המצערים בבחירתה של סמסונג להקדים את השקתה של סדרת ה-Note בשנתיים האחרונות היא בכך שאנו מקבלים את גרסת מערכת ההפעלה הקודמת, במקום את זו החדשה. אנדרואיד 8.0 ודאי תגיע לדגם ה-Note 8 בהמשך הדרך והמכשיר ככל הנראה יהיה בין הראשונים של סמסונג לקבל את העדכון, אך בשלב זה אנדרואיד 7.1 היא כל מה שתקבלו בזמן ההשקה.

יחד עם חשיפתו של ה-Note 8 החלה סמסונג להפיץ עדכון המאפשר לעוזרת הקולית ביקסבי (Bixby) לעבוד גם בתצורה הקולית שלה, זאת כבר זמינה במכשיר היישר מהקופסה. הזיהוי הקולי של ביקסבי עובד בשפה האנגלית, אך בעברית לא תוכלו לעשות בה שימוש. הזיהוי עצמו עובד היטב, אך רחוק מלהיות מושלם ופעמים רבות נוכחתי שהעוזרת הקולית לא ממש מבינה מה אני אומר לה.

פרט לשילוב הפעולות הקוליות מציעה ביקסבי עמוד ייעודי לצד מסכי הבית, שם תמצאו מידע שימושי כמו הודעות מהרשתות החברתיות, לוח שנה, מזג ואוויר ועוד.

לא סגורה על ביומטריה

סמסונג הציגה את יכולות הזיהוי הביומטרי החדשות לזיהוי פנים וקשתית העיניים עוד בשנה שעברה, ואלו הופיעו גם בדגמי סדרת ה-Galaxy S8. זיהוי הפנים עובד נהדר, אם כי לא ממש מספק הגנה משמעותית בצד האבטחה, בעוד זיהוי העיניים הוא כנראה הבחירה הטובה ביותר לפתיחה מהירה של נעילת המכשיר תוך שמירה על רמת אבטחה גבוהה.

חיישן טביעות האצבע במכשיר מספק פתרון מצויין, שכן הוא פועל במהירות ומזהה את המשתמש כמעט ללא טעויות כלל. אך כאן בוחרת סמסונג לשלב את מנגנון זיהוי טביעות האצבע במיקום לא נוח במיוחד בחלקו העליון של גב המכשיר לצד המצלמה, מה שדורש מאמץ לשימוש בחיישן זה.

מה שמפריע יותר ממיקום חיישן טביעות האצבע היא חוסר רצונה של סמסונג להפגין ביטחון באפשרויות הזיהוי הביומטרי האחרות שלה, משהו שאני מקווה כי סמסונג תקבל לגביו החלטה בסדרות הבאות של מכשיריה. זה נחמד שיש אפשרויות, אבל היה נחמד עוד יותר לו סמסונג הייתה מפגינה ביטחון גדול יותר בטכנולוגיות אותן היא מכניסה למכשיריה.

סיכום

אז לסיום הסקירה של Galaxy Note 8. מדובר על המכשיר המתקדם ביותר של סמסונג כיום והוא מציע יותר מכל מכשיר אחר של החברה בעבר. הזיכרון שלו גדל ומציע כעת 6GB RAM, ותמצאו במכשיר זו הפעם הראשונה גם מערך צילום כפול שהוטמע בגבו, כאשר בחלקו הקדמי תמצאו מסך הגדול יותר מכל אחד ממכשיריה האחרים של החברה, פרט אולי ל-Galaxy Mega 6.3, שרזולוציית התצוגה שלו לא התקרבה ל +Quad HD שמציע הנוט 8. המכשיר מספק את החבילה השלמה עבור המשתמשים, ומוסיף לכך גם עט סטיילוס שימושי למדי ועמידות בפני מים ואבק.

ועם זאת, ישנם מספר דברים שיש לקחת בחשבון כשחושבים על סמארטפון כמו ה-Note 8. מדובר במכשיר יקר למדי במחיר של כ-4,000 שקלים. מחיר זה גבוה מזה בו הוצעו דגמי ה-Note הקודמים של החברה ובהתחשב בהבדלים בין דגם זה לבין ה-Galaxy S8 Plus כיום (עד 650 שקלים ביבוא רשמי), קשה לקבל הבדל מחירים שכזה. אם יש לכם Galaxy S8 Plus, כנראה שלא שווה לכם העדכון, אך אם אתם מחזיקים דגמים ישנים יותר – ייתכן כי תמצאו בסמארטפון זה יתרונות משמעותיים, ואז תישאר רק שאלת המחיר.

האריזה ותכולתה
9/10
עיצוב ואיכות בניה
9/10
חומרה וביצועים
10/10
מסך ותצוגה
10/10
מערכת הפעלה
9/10
מולטימדיה
10/10
סוללה
7/10
מצלמה
10/10
9.3
ציון כללי   ... ולא בהכרח ממוצע

מה אהבנו
  • מסך ותצוגה מרשימה
  • מצלמה עם יכולות זום אופטי
  • עט S-Pen
מה פחות אהבנו
  • חיי סוללה
  • מחיר
  • ביקסבי

איפה קונים ומה המחירים?
  • יבואן רשמי: 4,000 שקלים
  • שוק פתוח: 3,990 שקלים

השוואת מפרטים