-פרסומת-

מערכת ההפעלה iOS 11 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

‎⁨לקראת ההשקה: כל מה שצריך לדעת על iOS 11
| יום שני, 18 בספטמבר 2017, 19:30 | גאדג'טי מסקר, מערכות הפעלה

השקתה של מערכת ההפעלה הבאה של אפל למכשיריה הניידים נמצאת במרחק של כ-24 שעות בלבד מאיתנו, כאשר מחר (ג’, 19.9) בשעה 20:00 צפויה החברה להתחיל לשלוח את העדכון מהאוויר (OTA) לגרסת iOS 11 עבור מכשירי האייפון, האייפד והאייפוד טאצ’ התומכים.

את העדכון תפיץ החברה למכשירי אייפון, החל מגרסת ה-iPhone 5S, כאשר דגמי האייפד יזכו לעדכון החל מגרסת ה-iPad Mini 2 ואילו דגם האייפוד טאצ’ היחיד שיזכה לעדכון הינו ה-iPad Touch 6th Generation. מי שברשותו מכשיר אייפון 5 או אייפון 5C, אשר קיבלו את עדכון iOS 10 בשנה שעברה, לא יזכה לקבל את העדכון החדש ל-iOS 11.

מה חדש ב-iOS 11?

זו שנה נוספת בה אפל בוחרת להציג את מירב השינויים מתחת לפני השטח, אולם השנה אנו רואים יותר שינויים ויזואליים במערכת ההפעלה, בעיקר על גבי טאבלטי האייפד, אלו ישנו במעט את הדרך בה אנו מתקשרים על מכשירים המבוססים על iOS. השינויים הויזואלים אותם ביצעה אפל ב-iOS 11 מגיעים ברובם בעקבות הצגתו של iPhone X, אשר מציג מבנה שונה של תצוגה הדורש התאמות דרך מערכת ההפעלה, אך האייפד מקבל כעת התייחסות מיוחדת עבור התצוגה הגדולה.

לאחר מספר חודשים בהם ביליתי עם מערכת ההפעלה החדשה, הנה השינויים העיקריים שיופיעו בפניכם עם העדכון לגרסת iOS 11:

מרכז הבקרה – עם יותר שליטה

מרכז הבקרה (Control Panel) באייפון הוא כלי המאפשר שינוי הגדרות מהיר במכשיר ללא צורך בכניסה לתפריטי ההגדרות הסבוכים במערכת ההפעלה. במשיכת אצבע מתחתית המסך ניתן להדליק ולכבות את הרשת האלחוטית או הבלוטות’, לעבור למצב טיסה ואף לשלוט בנגן המוסיקה, כאשר ב-iOS 11 מוסיפה אפל שלל אפשרויות נוספות למרכז הבקרה, אלו יאפשרו גישה מהירה להפעלה או כיבוי של השעון המעורר, מצב “לא להפריע” בזמן נסיעה, מצב סוללה חלשה, הקלטת מסך ואפשרויות רבות נוספות.

הגדרות מרכז הבקרה ב-iOS 11

הגדרות מרכז הבקרה ב-iOS 11

לצד זאת, הגדילה אפל את אפשרויות השליטה בכל אחת מפונקציות אלו דרך מחוות ה-3D Touch (בדגמים התומכים), אלו יציגו את הוידג’טים שבמרכז הבקרה על המסך כולו ויאפשרו שליטה בהגדרות מתקדמות יותר. כך למשל, תוכלו לברור את עוצמת התאורה של הפנס ולא רק להפעילו או לכבותו דרך מרכז הבקרה או לבחור בין הפעלת המצלמה היישר במצב צילום תמונת סלפי או צילום וידאו בהילוך איטי.

הוידג’טים במרכז הבקרה ניתנים לבחירה דרך אפליקציית ההגדרות (Settings) במכשיר, וכעת ניתן למלא בהם את כל תצוגת המסך, מה שעשוי להפוך את המסך למעט עמוס. עם זאת, זהו כלי יעיל ביותר עבור מי שיבחר להשתמש בו באופן קבוע, כאשר החיסרון הבולט היחיד בעיני הינו צמצום גודלו של נגן המוסיקה לוידג’ט קטן שקשה למדי להשתמש בו. לכך סיפקה אפל פיתרון חלופי בדמות הגדלת חלון תצוגת המוסיקה בלחיצה דרך מנגנון ה-3D Touch וגם דרך חלון מוסיקה נוסף שיופיע במרכז ההתראות הנשלף בזמן הניגון.

מרכז הבקרה במערכת ההפעלה iOS 11 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

מרכז הבקרה במערכת ההפעלה iOS 11 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

מרכז ההתראות ומסך הנעילה

מרכז ההתראות לא זכה לשינויים רבים ב-iOS 11, אך ישנם מספר עדכונים שיעזרו למשתמשים עם ההתראות המגיעות מאפליקציות שונות במכשיר.

במסך הנעילה ניתן כעת לצפות לא רק בהתראות האחרונות שהתקבלו, אלא גם לגרור מעלה את המסך כדי לצפות בהתראות קודמות שהגיעו אפילו ימים קודם לכן. במרכז ההתראות החדש ניתן לתקשר עם ההתראות במספר דרכים: תוכלו לגרור את ההתראה משמאל לימין על מנת להציג תפריט לבחירה בין ניקוי ההתראה לבין כניסה לאפליקציה ממנה נשלחה, כאשר גרירה של ההתראה משמאל לימין עד קצה המסך תנקה את ההתראה וגרירתה מימין לשמאל תפתח אותה (בממשק בשפה האנגלית המחוות הפוכות).

וילון התראות ב-iOS 11

וילון התראות ב-iOS 11

ההתראות מסודרות לפי יום, כאשר לצד כל מקבץ התראות ישנו כפתור ‘X’ (איקס) המאפשר שחרור של כל ההתראות מאותו יום. בנוסף לכך, נגיעה חזקה יותר בהתראה מסוימת תפעיל את מנוע ה-3D Touch ותציג פרטים נוספים על ההתראה (יותר טקסט מהמייל או הודעות הטקסט, למשל).

עיצוב חדש לאפסטור

חנות האפליקציות של אפל לא תיראה לכם אותו הדבר בפעם הראשונה שתיכנסו אליה לאחר התקנת מערכת ההפעלה iOS 11. הגרסה החדשה של האפסטור נבנתה במבנה כרטיסיות חדש המציג בפניכם תכנים ורשימות הנוגעים לאפליקציות מידי יום. באפל משתמשים בכרטיסיות אלו על מנת לעזור למשתמשים לגלות אפליקציות חדשות, אך לצד זאת ממשיכים בתצורה הישנה של רשימות האפליקציות.

פרט לתפריט “היום” (Today) המציג את כרטיסיות המידע על האפליקציות, ישנם תפריטים נפרדים למשחקים ולאפליקציות בחנות החדשה. שני התפריטים מציגים בתוכם את האפליקציות (או המשחקים) עם המלצותיה של אפל בראש ולאחר מכן, לפי הסדר: אפליקציות חדשות, אפליקציות לפי נושא משתנה לבחירתה של אפל, אפליקציות בחינם\תשלום, אפליקציות לפי קטגוריות ועוד.

לא נדרש זמן רב להבין את הסידור החדש של האפסטור, מאחר שסידור זה מבוסס ברובו על מה שהכרנו בעבר, גם אם נראה שונה במבט ראשון.

האפסטור ב-iOS 11

האפסטור ב-iOS 11

בתפריט האפסטור בתחתית המסך תמצאו גם חלון מיוחד לעדכוני אפליקציות המותקנות על המכשיר שלכם וכן חלון מיוחד לחיפוש, אשר מציג את הנושאים המובילים אותם מחפשים משתמשים אחרים באיזורכם בכל זמן נתון.

אפליקציית ההודעות (iMessage) – בדגש על תוספים

אפל הציגה חנות אפליקציות ייעודית עבור אפליקציית ההודעות iMessage עוד בשנה שעברה. חנות זו איפשרה לנו להוריד אפליקציות שונות שיסגננו את הודעות הטקסט שאנו שולחים זה לזה, כך שלא ניאלץ להסתפק בטקסט בלבד.

האפליקציות ל-iMessage מקבלות חיזוק נוסף ב-iOS 11, כאשר באפל מציגים כעת את האפליקציות שהתקנתם ב’בר’ נגלל בתחתית המסך. התצורה החדשה מאפשרת בחירה מהירה של האפליקציה הרלוונטית למשלוח הודעות מסוגננות.

לצד זאת, מוסיפה אפל ב-iOS 11 פונקציה חדשה למקלדת המובנית אשר מתאימה עצמה להקשה ביד אחת. פונקציה זו זמינה דרך תפריט החלפת השפות במקלדת (סמל כדור הארץ) ומאפשרת הזזת המקלדת לימין או שמאל לשם עבודה נוחה יותר ביד אחת. את האפשרות ניתן להפעיל בכל אפליקציה, ולא רק דרך iMessage.

אפליקציית iMessage ב-iOS 11

אפליקציית iMessage ב-iOS 11

תמונות ומצלמה

החדשות הגדולות ביותר אשר נוגעות לתמונות והוידאו שלנו אינן מגוון האפקטים והפילטרים לרוב שנמצא כעת במערכת ההפעלה, אלא המעבר של אפל לשימוש בפורמטים חדשים לאחסון קבצים אלו. שינוי הפורמטים לאחסון תמונות ווידאו לתמיכה ב-HEIF ו-HEVC, בהתאמה, יאפשר חיסכון בנפח האחסון במכשיר, כאשר באפל מציינים כי החיסכון יגיע אף עד פי 2. דרך הגדרות הצילום במכשיר אפשר ללמוד כי צילום וידאו ב-4K ידרוש 170 מגה-בייט עבור כל דקת צילום, בעוד צילום באיכות Full HD ב-30 פריימים בשניה ידרוש 60 מגה-בייט לדקת צילום.

פונקציה חיונית נוספת בתחום הצילום היא אפשרות התצוגה המקדימה של צילומי המסך. עת תבצעו צילום מסך יוצג בפניכם חלון תצוגה מקדימה למשך מספר שניות. לחיצה על התצוגה המקדימה תעביר אתכם למצב עריכה דרכו תוכלו לבצע פעולות שונות בתמונה, בהן חיתוך או כתיבה על התמונה וכן שיתוף מהיר, הוספת חתימה ועוד.

חלון עריכה מהיר לצילומי מסך ב-iOS 11 (צילום מסך)

חלון עריכה מהיר לצילומי מסך ב-iOS 11 (צילום מסך)

בצד האפקטים תמצאו כעת סדרה חדשה בת 9 מסננים שיעזרו בשינוי התאורה בתמונה והתאמת גוון העור שלכם, אפקטים בתמונות Live Photo שיאפשרו הצגה חוזרת של התמונה המונפשת בלולאה, מצב צילום בחשיפה ארוכה ועוד. בנוסף, ישנה כעת תמיכה בהצגת קבצי GIF מונפשים ובזיהוי וסריקת קודי QR באופן אוטומטי דרך מצלמת המכשיר.

תכונות נוספות ב-iOS 11:

  • ניווט בתוך מבנים דרך אפליקציית המפות של אפל (לא זמין בישראל).
  • מצב “נא לא להפריע” בזמן נהיגה – השתקת התראות וכיבוי מסך בזמן נהיגה וכן שליחת הודעות אוטומטיות לאנשי קשר שנבחרו מראש עם הודעה כי המשתמש במצב נהיגה.
  • סירי: אפשרות תרגום בין שפות (מאנגלית לסינית, גרמנית, ספרדית, איטלקית או צרפתית), יצירת רשימות של משימות דרך אפליקציות פתקים ותזכורות.
  • Apple Music: אפשרות ליצירת פרופיל משתמש ושיתוף מוסיקה עם חברים – ניתן לראות למה מאזינים החברים בכל עת ולגלות מוסיקה חדשה בדרך זו.
  • התקנה אוטומטית – גישה מהירה לחשבון המשתמש ב-iCloud דרך מכשירים עליהם מותקנת iOS 11 לשם שחזור הגדרות במכשיר חדש.
גרסת בטא ל-iOS 11 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

גרסת בטא ל-iOS 11 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

תכונות חדשות לבעלי אייפד

מכשירי האייפד זוכים לעדכונים משמעותיים עם הצגתה של iOS 11. ה-Dock אשר מוכר למשתמשי מערכת ההפעלה על מחשבי המקינטוש מזה שנים רבות, מגיע כעת בתצורתו המוכרת לאייפד וניתן לשליפה מהירה מכל אפליקציה. באמצעות ה-Dock תוכלו לגשת למספר אפליקציות שבחרתם מכל מקום באייפד ומבלי לצאת למסך הבית תחילה.

ב-Dock ניתן למצוא גם אפליקציות בהן נעשה שימוש לאחרונה, לשם גישה מהירה, כאשר משיכה ארוכה יותר כלפי מעלה מתחתית המסך תעביר אתכם למצב תצוגה של כל האפליקציות הפועלות ברקע לצד הוידג’טים של מרכז הבקרה.

ה-Dock של האייפד במערכת ההפעלה iOS 11

ה-Dock של האייפד במערכת ההפעלה iOS 11 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

אפליקציית הקבצים החדשה מאפשרת גישה לקבצים הממוקמים ב-iCloud Drive, כך שאם אתם עובדים עם האחסון בענן של אפל על גבי מכשירי אייפון, אייפד או על המקינטוש, תוכלו לגשת לקבצים גם דרך האייפד עם מערכת ההפעלה iOS 11 ובממשק פשוט הדומה יותר לזה של macOS, עם סימוני התגים בצבעים והמועדפים.

גרירת אפליקציות מתוך ה-Dock מאפשרת הצגתן במצב Split View, לפעולה במקביל בשתי אפליקציות זו לצד זו ובמצב Slider Over, לתצוגת חלון מרחף של אפליקציה על גבי המסך. מחוות הגרירה מאפשרות גם הזזה של תמונות, קבצים וטקסטים בין יישומים שונים באייפד וניתן להעביר גם מספר פריטים במקביל בשימוש במספר אצבעות יחדיו בעת הגרירה.

עבודה באפליקציות ב-iOS 11 על גבי האייפד

עבודה באפליקציות ב-iOS 11 על גבי האייפד

המקלדת באייפד מקבלת עדכון פונקציונלי אף היא, כאשר מקשים שונים המציגים תווי אותיות לא ידרשו מעבר לתצוגת מספרים או סמלים או נגיעה ארוכה על מנת לשלב תווים שונים, אלא גרירה כלפי מטה על המקש הרלוונטי. אם למשל תרצו לכתוב את הספרה ‘4’, תוכלו לגרור מטה את מקשה האות ‘R’ במקלדת (או האות ‘ר’ בעברית).

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
קריאה נוספת
עוד על הכותב
author-image
רונן מנדזיצקי
ronen@gadgety.co.il
עורך ראשי בגאדג’טי ומנהל החברה המפעילה את האתר. בעל תואר ראשון במדעי המחשב, בעבר עסק בתכנות ובניהול תיקים. אובססיבי במיוחד בנוגע לניסיון הבלתי נגמר להבין כיצד דברים עובדים ומקווה להמשיך ולחקור ללא סוף.
סלולרי: Huawei P20 Pro | מחשב: Apple Macbook Pro
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות