הספרים בדרכם למסך: אדפטציות מדע בדיוני שכדאי לצפות להן

The Left Hand of Darkness

כבר הספקנו לדבר על אדפטציות הפנטזיה השונות שצפויות לצאת למסכים בעתיד הקרוב, בעיקר כסדרות טלויזיה. ואמנם עולמות הפנטזיה משגשגים לאחרונה, אך מד”ב (מדע בדיוני) הוא ז’אנר פופולרי כבר עשרות שנים בטלוויזיה, במיוחד בזכות סדרות “מסע בין כוכבים” (Star Trek). ולמרות שמקוריות טלוויזיונית כמו ב”מסע בין כוכבים” מבורכת, לא חסרים ספרים שנשמח לראות הופכים ליצירות עם קול ותנועה.

עכשיו אנחנו מצפים לסרט “שחקן מספר אחת” (Ready Player One) של שפילברג, והסדרות “האיש במצודה הרמה” (The Man at the High Castle) ו”המרחב” (The Expanse) ראו כבר שתי עונות בטלוויזיה. אילו עוד ספרים עומדים להפוך לסדרות וסרטי מד”ב? אני שמח ששאלתם!

היפריון – אגדה עתידנית אפלה

אנחנו רגילים לסיפורים שקורים בשלשות, בטרילוגיות. לפעמים סיפורים מגיעים בחמישיות, ולעתים אף בשביעיות, אבל כך או כך מדובר במספרים ראשוניים. לא כך דן סימונס, שסדרת “היפריון” (Hyperion) שלו מחולקת לארבעה ספרים. או לשני זוגות ספרים, אם נדייק. ספרי סדרת “היפריון” מתרחשים במאה ה-27, בה כדור הארץ ננטש לפני שנים רבות. האנושות מפוזרת בכוכבים שונים שעברו תהליך הארצה (Terraforming), ומחולקת לשני מעמדות מרכזיים.

ההגמוניה היא המעמד השליט, עם גישה לטכנולוגיות מתקדמות ביותר, המאפשרות להם להשתגר בבזק בין כוכבים. המנושלים, לעומתם, הם “פשוטי העם”, והם גורמים לעצמם למוטציות גנטיות מכוונות כדי לחיות בכוכבים שלא עברו הארצה, ובכך הקיטוב בין המנושלים להגמוניה גובר.

כוכב היפריון הוא כוכב שנמצא מחוץ לתחום השיפוט של ההגמוניה. בהיפריון ישנו מיתוס על יצור המכונה “השרייק”, שיכול להביע משאלות. כאשר מגיעה אליו קבוצה הוא מביע משאלה של חבר אחד מהקבוצה, ומחסל את כל השאר. לפני שפורצת מלחמת חורמה בין המנושלים להגמוניה, שבעה עולי רגל יוצאים למסע אל השרייק. לכל אחד מהם יש סיפור משלו, ובמהלך הספר הראשון בסדרה, שנקרא פשוט “היפריון”, הם חושפים את הסיפורים האלה.

ערוץ SyFy מפיק סדרה המבוססת על הספר הראשון. מפיקי הסדרה הם מפיק “השתולים” גראהם קינג, במאי סרטי “בדרך לחתונה” טוד פיליפס, והשחקן בראדלי קופר. אין כרגע תאריך יציאה משוער לסדרה, וגם הפורמט שלה עדיין לא ברור לחלוטין, אך העניין בהפקה עדיין רב מאוד.

מתוך ספרי "היפריון"
מתוך ספרי “היפריון”

אדון האור – מיתולוגיה עתידנית

רוג’ר זלאזני כבר הופיע ברשימה הקודמת, עם סדרת “אמבר” האלמותית שלו. אך זלאזני פעל בז’אנרים שונים, וב”אדון האור” (Lord of Light) הוא פנה לז’אנר המדע הבדיוני – בערך. הספר מתרחש בעתיד רחוק מאוד, בו האנושות נאלצה לעזוב את כדור הארץ, מוטיב נפוץ בתחום, כמו שאתם רואים. כאשר האנושות הגיעה לכוכב עוין ומסוכן, החליטה אחת המשלחות שבשביל לשרוד הם יאלצו לפעול בצורה קיצונית.

בעזרת הטכנולוגיה שברשותם, הם גרמו לתודעה שלהם לעבור מגוף לגוף במותם, ובצורה זו להיות, אפקטיבית, בני אלמוות. הם למדו להקרין החוצה אספקטים שונים של עצמם, בדומה לאלים הודים, ונתנו לעצמם שמות של אלים הודים בהתאם להעדפותיהם האישיות. כעת, כאלים-ההודים שנולדו מחדש בעולם זר, הם רודים בשאר האנושות, ובגזעים אחרים. גיבור הספר הוא סאם, שלקח לעצמו את השם סידהארטה, שמו של הבודהה, והוא קם להפיל את חבריו ה”אלים”, שכוחם והשפעתם עלו לראשם, והם איבדו כל צלם אנוש.

ניסיון ראשון לאדפטציה לאדון האור נעשה כבר ב-1979. האדפטציה לא צלחה, אך ה-CIA רכש את מה שהספיקו לכתוב ולהפיק, כדי להשתמש בחומרים כחלק מהכיסוי במבצע חילוץ גרנדיוזי שסוכנות הביון ארגנה באיראן. על המבצע הזה נעשה סרט נפרד לא מזמן, “ארגו” של בן אפלק, מ-2012. כעת חטיבת הכבלים של אולפני יוניברסל עובדת על סדרת טלויזיה משלה, המבוססת על הספר יוצא הדופן הזה.

נוירומנסר – אבי אסתטיקת הסייברפאנק

ז’אנר הסייברפאנק הוא תת-ז’אנר מאוחר יחסית של המדע הבדיוני. יצירות סייברפאנק עוסקות בעתיד הלא רחוק יחסית, ומראות את הנזקים המידיים שנגרמים מקפיטליזם דורסני, מצמיחה חסרת רסן של תאגידים, ושל אבדן הנשמה ורוח האדם כתוצאה משימוש יתר בטכנולוגיה. “נוירומנסר” (Neuromancer) של וויליאם גיבסון הוא לא ספר הסייברפאנק הראשון, אך הוא אחד מהראשונים, והוא ללא ספק הכי משפיע.

למרות הגרעין האידאולוגי החזק של הז’אנר, כיום סייברפאנק נתפס יותר כאסתטיקה מאשר אידאולוגיה. גורדי שחקים בערים חשוכות, אורות ניאון מהבהבים, שתלים קיברנטיים שמחליפים ו/או מעצימים איברים אנושיים והולוגרמות כחולות-ירקרקות הם רק קצה הקרחון של השפה הויזואלית העשירה שרואים ביצירות סייברפאנק. “נוירומאנסר” אחראי לזה כמעט ולבדו.

neuromancer

סיפור הספר עוקב אחרי האקר לשעבר בשם הנרי דורסט קייס. הנרי היה אחד ההאקרים הטובים בעולם, אך הוא גנב ממעסיקו האחרון, שהעניש אותו בכך שהחדיר למערכת העצבים שלו רעלן שלא מאפשר להנרי להתחבר שוב למטריקס, הרשת המחברת את כל המחשבים בעולם (זכרו, הספר נכתב כעשור לפני שהאינטרנט נכנס לשימוש ביתי). איש עסקים בשם ארמיטאז’ מציע להנרי טיפול שינקה את הרעלן מגופו, בתמורה לעבודה שהנרי יעשה בשבילו. הנרי מסכים, ומגלה במהרה שהוא נכנס לעסקה שעדיף היה לסרב לה.

היו מספר נסיונות להפיק סרט ל”נוירומאנסר”, שכולם נכשלו, כשהאחרון התחיל ב-2007 ומת סופית ב-2015. כעת ישנו נסיון חדש של פוקס (Fox), שנראה יחסית מבטיח. את התסריט לגרסה זאת כותב סיימון קינברג, התסריטאי של רוב סרטי “אקס-מן” האחרונים. בתפקיד הבמאי הוצב טים מילר, מומחה באפקטים ובמאי “דדפול” הראשון.

צד שמאל של החושך – מחקר של תפקידי מגדר בחלל החיצון

כיום, מדע בידיוני לרוב מסמל סיפורים בחלל, הרפתקאות בגלקסיות רחוקות רחוקות, בעתיד כה רחוק שהוא כמעט לא רלוונטי. אך בתחילת דרכו, המדע הבידיוני היה הז’אנר החתרני ביותר, ז’אנר שמטרתו הייתה לבחון סיטואציות חברתיות אמיתיות בסביבה מומצאת, ודרך הסיפור הזה להביע רעיונות מורכבים שקל יותר לראות כאשר הם מרוחקים מאיתנו בזמן ובחלל.

אורסולה לה-גווין לא שכחה את זה מעולם. ספרה “צד שמאל של החושך” (The Left Hand of Darkness) מתרחש בעתיד בו קיים ארגון בין-גלקטי, המאחד גזעים רבים למטרות שלום ושגשוג הדדי. הספר הוא יומן מסע, למעשה, של סוכן של הארגון, אדם בשם ג’נלי איי. ג’נלי איי טס לכוכב בשם גת’ן, כדי לשכנע את בני הכוכב להצטרף לארגון. הוא נתקל במכשול מאוד בסיסי במשימה שלו – קשה לו מאד לתקשר עם בני הכוכב כי הם הגזע החייזרי ביותר אותו הוא פגש אי פעם.

בני גת’ן מחוסרי מגדר לחלוטין. בזמן קיום יחסי מין הם מקבלים תפקיד זכרי או נקבי, באקראי לחלוטין, אך בשאר הזמן אין להם מין ביולוגי, ואין להם שום מגדר קבוע כתוצאה מכך. המונח “מגדר” פשוט לא קיים אצלם. כאשר ג’נלי איי רואה עצמו כגבר, זה מוזר להם מאוד כי אין להם דרך להבין את זה. ג’נלי איי, מנגד, מתקשה מאוד בתקשורת שלו עם בני גת’ן, כיוון שהוא רואה שתקשורת בין אישית מסתמכת על מגדר הרבה יותר משהוא חשב.

לספר היו מספר אדפטציות בתיאטרון ואף ברדיו, אך כעת, לראשונה, תהייה לו אדפטציה טלוויזיונית. היא מופקת על ידי Critical Content, ולה-גווין עצמה לוקחת חלק בהפקה, כמפיקה-מייעצת.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים