מעבד Qualcomm Snapdragon

תמונה: קוואלקום

דיווח: ברודקום שוקלת לרכוש את קוואלקום בעסקה של 100 מיליארד דולר

| יום ראשון, 5 בנובמבר 2017, 13:13 | כלכלי

תעשיית השבבים סערה בסוף השבוע עם חשיפת האפשרות של עסקת ענק בתחום שתאחד בין שתי ענקיות. סוכנות בלומברג דיווחה על כך שחברת ברודקום (Broadcom) עשויה לרכוש את קוואלקום (Qualcomm) לפי שווי של 100 מיליארד דולר, מה שיהפוך את העיסקה לגדולה ביותר בהסטוריית הרכישות הענפה בסקטור.

קצת היסטוריה: ברודקום, בגלגולה הנוכחי, היא תוצר של מיזוג בין ענקים. חברת השבבים אבגו רכשה את ברודקום ב-2016 תמורת 37 מיליארד דולר במה שהיה לזמנו העסקה הגדולה ביותר בענף השבבים (אבגו העדיפה את שמה של ברודקום על שלה). אבגו (הרוכשת) התחילה כחטיבה של חברת HP ב-1961. לאחר סדרת מיזוגים ורכישות היא הגיעה למקומה הנוכחי.

התנאים למיזוג

חברת קוואלקום מתמודדת בשנה האחרונה עם משבר לא פשוט. חברות רבות בתעשיית החומרה מאשימות אותה בשימוש בטקטיקות מסחריות לא ראויות כאשר המובילה והחשובה בהן היא אפל. הסכסוך עם אפל הפך להיות משפטי ואפל גם הורידה את כמויות הזמנות השבבים מקוואלקום לאחר שהאשימה אותה בניפוח מחירים תוך ניצול כוחה הרב.

המצב הגיע לידי כך שלפני כמה ימים הגיע דיווח שטוען שאפל מתכננת את דור האייפון והאייפד הבא ללא כל צורך בשבבים של קוואלקום, זאת כשהיא מסתמכת על שבבים של אינטל. לפי ההערכות, ההזמנות באפל בלבד מספקות לקוואלקום הכנסות בסך 1.75 מיליארד דולר מידי שנה. אם אפל תוריד את ההזמנות ממנה ל-0, זה יחתוך 7.5% מסך הכנסותיה של קוואלקום כל שנה. שלא לדבר על הנזק התדמיתי וההשפעה השלילית שתיגרם מול יצרניות חומרה אחרות אשר בין לקוחותיה של קוואלקום.

הפיתרון הקל

על רקע מצבה בשוק, פיתרון של מיזוג עם ענקית אחרת יכול לפתור חלק מהבעיות. הרי יצרניות חומרה גדולות כמו אפל לא יכולות להימנע משתי חברות בעלות יכולת ייצור מאסיביות. כשמספר השחקנים בשוק ירד גם בעיית ניפוח המחיר תהיה קצת יותר “לגיטימית”.

המנכ”ל של ברודקום/אבגו הוא שועל רכישות סדרתי שביצע רכישות ומיזוגים בסך של 300 מיליארד דולר בשלוש השנים האחרונות. זו האסטרטגיה השלטת שלו שעלולה להיתקל בחומה רגולטורית בשלב כלשהו. בשוק מעריכים שהזזת מטה החברה מסינגפור לארה”ב (שתיצור עוד משרות לאמריקנים, אחת מהבטחותיו המרכזיות של טראמפ בבחירות) תקל על משרד התקשורת האמריקני לאשר את העסקה.

חבל הצלה לבעלי המניות

כתוצאה מתנאי השוק הנ”ל, מניותיה של קוואלקום חוו ירידה גדולה בחודשים האחרונים. מתחילת השנה ועד רגע לפני הדיווח איבדו בעלי המניות כ-18% בגלל הסכסוך המתוקשר עם אפל. בחמישי האחרון החברה אף פרסמה את הדוח הרבעוני שדווקא היה טוב מהצפוי, אך בגלל הערה לפיה העסקים יפגעו בגלל אפל המניה צנחה בכ-7%.

עם פרסום הדיווח על פוטנציאל המכירה זינקו מניות קוואלקום ב12.7% ל-61.8 דולר. על פי המידע, אם תתבצע עסקה לפי שווי זה, היא תהיה בימים הקרובים ובעלי המניות של קוולאקום יקבלו 70 דולר למניה במזומן ובמניות של החברה הרוכשת.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות