-פרסומת-

ג'ון ברנת'אל מתוך "המעניש" (צילום: Jessica Miglio, תמונה באדיבות Netflix)

ביקורת סדרה: המעניש – זה לא סתם אקשן
| יום שבת, 2 בדצמבר 2017, 12:00 | בידור ופנאי

אחרי ההייפ והבילד-אפ האיטי אל “המגנים“, מארוול ונטפליקס יכולות לנשום עמוק, להירגע, ולחשב מסלול מחדש. הסדרה שחיברה את כל גיבורי העל ביחד לא הייתה הצלחה מסחררת, אבל גם לא אסון בל יתואר. בעיקר, היא איפסה את העניינים בשביל ענקיות המדיה, שיכולות להתחיל לספר סיפורים חדשים עם הדמויות שהם בנו עד עכשיו, סיפורים שלא יהיו קשורים יותר ל”יד”.

אלא שהם מתחילים לא עם “דרדוויל” ולא עם “ג’סיקה ג’ונס”, אלא עם “המעניש”  (The Punisher) – סדרה על אנטי-גיבור שהופיע כדמות משנה בעונה השנייה של “דרדוויל”, דמות מנותקת מכל הסיפור המרכזי של “המגנים”. את איפוס העולם של ניו-יורק הלילית של מארוול, אנחנו מתחילים מאפס.

הביקורת מכילה ספוילרים לעונה השנייה של “דרדוויל”, בה הופיע המעניש לראשונה

העלילה

ג’ון ברנת’אל (Jon Bernthal) הוא פרנק קאסל, חייל לשעבר בחיל הנחתים של ארצות הברית. לאחר שחזר מאפגניסטן, קאסל חשב שיחייה בשלווה עם משפחתו, אבל החלום הזה נגדע באלימות כאשר אשתו ושני ילדיו נרצחו באכזריות. קאסל טיפל בכל האחראים לרצח, אחד אחד, תחת הכינוי “המעניש”, אותו הוא קיבל מהעיתונות. כעת קאסל נחשב למת, כמו קורבנותיו, והוא חי בניו יורק תחת השם הבדוי פיט קסטיליונה. פיט הוא פועל בניין שלא מפריע לאף אחד, מתמודד בשקט עם השדים שלו, לבד.

אמבר רוז ריבה (Amber Rose Revah) היא דינה מדאני, סוכנת NSA ממוצא פרסי שחזרה לניו יורק אחרי מבצע ארוך באפגניסטן. המבצע נגדע באיבו לאחר שהמודיע שלה, שוטר אפגני, נרצח. דינה יודעת שרוצחיו הם חיילים אמריקאים, אבל היא לא יכולה להוכיח את זה. זה לא עוצר אותה מלנסות.

אבון מוס-בכרך (Ebon Moss-Bachrach) הוא דייוויד ליברמן, שמציג את עצמו פשוט כ”מיקרו”, עובד NSA לשעבר והאקר גאון. מיקרו הוא זה שרמז למדאני על הפעילות הלא חוקית של צבא ארצות הברית, וכעת הוא מנסה למשוך שחקן חדש-ישן למשחק – את פרנק קאסל. למה? כי קאסל קשור לאותה יחידה שרצחה את השוטר האפגני. אבל קאסל לא מחפש חברים, ובטוח לא מחפש שותפים.

דימויים מורכבים של הלם קרב

“המעניש” היא סדרה שעוסקת באספקט יוצא דופן של פרנק קאסל – המטענים שהוא נושא איתו משירותו הצבאי. קאסל לא היה סתם חייל. פרנק קאסל היה אחד החיילים הטובים ביותר שהיה לצבא ארצות הברית להציע. הוא גם היה מעורב בפעילות מאוד לא סטנדרטית באפגניסטן, והוא יצא מזה מעורער למדי. כפי שאפשר לצפות מחייל שהיה עד להרג רב, הרג שחלקו נגרם על ידי קאסל עצמו, הוא סובל מהפרעת דחק פוסט-טראומטית, או מה שמוכר יותר כ”הלם קרב” בשפה מיושנת.

קאסל הוא לא האדם הראשון שאיבד את משפחתו לאלימות. אירוע טראומטי שכזה יערער כל אחד, אבל רובינו במצב כזה לא נצא למסע הרג מסוקר תקשורתית, ונשאיר אחרינו 32 הרוגים שעליהם המשטרה יודעת, ועוד כמה עשרות שלא שויכו אלינו. לא, צריך להיות אדם מיוחד מאוד כדי לעשות את זה.

מה שמבדל את קאסל זה שהוא מסוגל לעשות את זה, בשני המישורים – הוא מיומן מספיק כדי להילחם לבדו בעשרות לוחמים, והוא מעורער מספיק כדי לעשות את זה בלי למצמץ. “המעניש” מפרקת את דימוי המאצ’ו ש”מחזיר” ל”רעים” עין תחת עין. פרנק קאסל לא מוצג כגבר-גבר בלתי שביר – להפך, הוא שבר כלי.

סיפורם של הלומי הקרב הוא סיפור ששוב ושוב צף במדיה האמריקאית, כשלכל דור יש את הטראומה שלו. אנחנו גדלנו על סרטים שהראו את הלוחמים הויאטנמים, וכעת הגיע תורם של הלוחמים בעיראק ואפגניסטן לשאת את קולם. וכאן, בישראל, לא חסרים לנו לוחמים משלנו לדאוג להם ולשלומם הנפשי והרגשי, כך שלנו כל זה לא חדש בכלל.

לאורך העונה הזאת של “המעניש” מתפתח סיפור שלם על חייל הלום קרב נוסף, ועל ההתמודדות שלו עם המצב שלו. הסדרה לא עושה זאת בצורה מעיקה או מאולצת. היא לא דוחפת את המסר לגרון. אבל היא מרחיבה ומעבה את המסר שלה, ואת הסיפור של קאסל דרך המסר הזה.

הסיפור של “המעניש” הוא סיפור על התמודדות של שני גברים, קאסל וליברמן, עם מה שהם איבדו. כל אחד איבד משהו שונה, וכל אחד מתמודד עם זה ממש אחרת. והדרך של קאסל? היא בוודאות לא הבריאה. אבל היא נכונה לו. הוא, אחרי הכל, ה”מעניש”.

אבון מוס-בכרך מתוך "המעניש", עונה 1 (צילום: Nicole Rivelli, תמונה באדיבות Netflix)

אבון מוס-בכרך מתוך “המעניש” (צילום: Nicole Rivelli, תמונה באדיבות Netflix)

הוא מעניש, אבל רק כשצריך

דבר נוסף שמיוחד בגרסה זו של “המעניש” הוא שפרנק קאסל מעניש במידת הצורך, ולא יותר מכך. מי שחווה את קאסל בגרסאות קודמות, בין אם זה היה בסרטים או בקומיקס, יזכור שחלק מהמהות של דמות המעניש היא שהוא מעניש – הוא פוגע באויביו באלימות רבה, ומאחורי הפגיעה יש איזשהו צדק פואטי. הוא תמיד מחזיר להם באותה מטבע, או פשוט בצורה שפוגעת במה שיקר להם מכל.

אז האם אנחנו רואים כאן 13 פרקים של הוצאות להורג מוגזמות? לא, וטוב שכך. קאסל מעניש מספר פעמים במהלך העונה. אל תדאגו, אתם תראו את האלימות שבאתם לקבל, אבל רוב הזמן היא נובעת מהגנה עצמית, מצורך להרוג את אלה שבאו להרוג אותו. את ההענשות היצירתיות באמת קאסל שומר רק לאלה שמגיע להם, וזה נראה מספק מאוד. אבל כנראה מספק לנו יותר משזה מספק עבור קאסל.

זה לא מקרי שקאסל הופיע לראשונה ב”דרדוויל” – הניגוד בינו לבין מרדוק בולט מאוד. מאט מרדוק נאבק בשד שלו – הוא נהנה מהאלימות, הוא אוהב לשבור עצמות ולהפיל פושעים מגגות. הוא נלחם בדחף להרוג ומתמודד איתו, אבל במחיר נפשי קשה. מצבו של קאסל הפוך – קאסל לא נהנה מזה לרגע. אין שום חדווה באלימות שלו, אין שום אושר ושמחה לאיד. קאסל אלים כי זו הדרך היחידה שבה הוא יודע לפעול, והוא מאמין גדול בהרג כי בליבו הוא יודע, שאלה אנשים שלא מגיע להם לחלוק חמצן עם החיים.

בשורה התחתונה

נראה שנטפליקס ומארוול הצליחו לעמוד במשימה לא פשוטה בכלל – להפוך את המעניש לדמות טלוויזיונית מעניינת ורלוונטית. דמות שהיא לא רק תירוץ לאלימות על המסך, אלא סדרה שתורמת משהו לצופים שלה, שמעשירה את החוויה שלנו.

אחרי “ג’סיקה ג’ונס”, “המעניש” היא סדרת הקומיקס הראשונה של מארוול ונטפליקס ששוב נותנת לנו משהו מעבר, מציצה איתנו יחד למקומות הלא נעימים של החוויה האנושית. היא מנותקת לחלוטין מסאגת המגנים, וטוב שכך. כעת נותר לקוות שלא תהייה עונה שנייה, כי אם פרנק קאסל יצטרך שוב לצאת לרחובות, זה יהיה שובר לב. תנו לאיש המסכן הזה לנוח.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
קריאה נוספת
עוד על הכותב
author-image
בוריס אוליאנסקי
מבקר קולנוע, צרכן מדיה מכל הסוגים ומעורב במשחקי תפקידים רוב חייו, שולחניים וממוחשבים. שותף להנחיית הפודקאסט Games of Future Past, המבקר משחקים חדשים לצד ישנים, ומשווה ביניהם.
תגובות לכתבה
 • Camilla Russo

  They completly changed the core story behind the punisher origin and that’s why i haven no plans watching the show.

  • Boris Ulyanskiy

   זה לא פעם ראשונה שאת מציינת את זה.
   אני סקרן, למה השינוי כל כך צורם לך?

   • Camilla Russo

    Because for me the origin story is very important and I don’t like when directors making a big changes to the origin of the characters, I don’t like they took the punisher – one of the most hardcore marvel characters and made him a a Jason Bourne replacement.

    • Elkanah_k

     אין טעם לשפוט סרט/סדרה ע”פ הטריילר שלו. הטריילר מראה את הקונספט של מה שאת עומדת לראות בכל ז’אנר אבל היו המון מקרים שבהם הטריילרים היו טובים והסדרה לא משהו וכן ההיפך. אני התחלתי כמה פרקים במעניש והפסקתי כי אני לומד אבל עד עכשיו אני יכול להגיד לך שנהניתי מכל רגע… והוא כן מזכיר את האישיות שלו בדרדוויל אם את שואלת… אם תתחילי לראות ותישארי עם אותה דעה שלך אז זה יותר מוצדק לדעתי, ולא שאני נגדך או משהו.. פשוט כדאי שתתחילי בעצמך לראות ולא לשפוט ע”פ מה שאחרים אומרים.. תאמיני לי את תהני ותעריכי ככה יותר! יום טוב 😉

     • Camilla Russo

      Trailers can show a lot about where the movie/show is going for and I don’t like the direction they took with the punisher! I have no plans of watching it A because I don’t like what they’ve done with the character and B because I barley have any free time myself lately and I prefers watching something I’ll enjoy on my spare time, I saw last night the first episode of the gifted and it’s a really nice show I loved the Easter egg on the first episode with the ringtone from the X-men animated series intro, I love that music.
      Was one of the greatest shows of all times!
      https://youtu.be/7IzSGvXc_PM

     • Elkanah_k

      I used to watch the series a few years back! Do you remember that I’ve recommended you to watch that? 😉 I told you this show is awesome! About the trailers, I don’t wanna start an argument but you stay with your opinion but I know that trailers aren’t everything.

     • Camilla Russo

      The X-men animated series was one of the greatest shows of all times I have so many good memories from it specially the dark Phoenix saga that was a masterpiece! And yes I remember your recommendation.

     • Elkanah_k

      I’ve also loved the batman animated series! 👌

     • Camilla Russo

      Same, the Batman animated series was awesome!

   • Camilla Russo

    Btw there’s first images from the best marvel story of all time imo – the dark Phoenix saga, you guys should make an article about it.

    https://www.cbr.com/first-x-men-dark-phoenix-photos/

  • nirmitlamed

   סיימתי לצפות עכשיו בכל הפרקים של הסידרה שלא תכננתי בכלל לצפות בה כי חשבתי שהיא תהיה גרועה לעומת הסדרות של גיבורי העל שנטפליקס הוציאו. אני אגיד מראש שאני לא מכיר את העלילה המקורית של המעניש בצורה טובה אז אין לי דרך באמת להשוות אבל אני חייב לומר שמאוד הופתעתי. מבחינתי Daredevil היתה הסידרה הכי טובה של נטפליקס אבל למרות שלא היו כוחות על בסידרה של המעניש שכמובן כל חובבי הז’אנר רוצים לראות, הסידרה הייתה פשוט מרתקת והייתי אומר שבקלות מגיעה לרמה של Daredevil! לדעתי את חייבת לראות!

   • Camilla Russo

    I glad you like it but right now I have no intentions of watching this show.

   • Roy

    נכון מאוד.

  • Roy

   ממש לא. אחת הסדרות, הייתי מרותק למסך. מאז דרדוויל עונה ראשונה וג’סיקה ג’ונס לא היה לנטפליקס סדרה כל כך טובה. נהנתי מכל רגע. אם תצליחי לצאת מהמחשבה על הסיפור אוריג’ן תהני גם:)

   • Camilla Russo

    Glad you liked it but it’s not gonna happened! I have no plans of watching this show and I just hate what they’ve done with the character origin.

    • Roy

     אוקי החלטה שלך. לדעתי הם התעלו על הסיפור מקור.

     • Camilla Russo

      It can’t be better than the origin! The origin is what made the character and you can’t just change that, you can’t change a character origin and hope everyone will like that or agree with that and anyone who agree with that are just a tv show fans and have no real connection to the character or their origin story and they aren’t a real comic-book fans!

     • Roy

      את מדברת כאילו שינו יותר מידי. כל הסיפור זהה מלבד הנוכלים שהרגו את משפחתו וכן תמיד אפשר להכניס עומק יותר ליצירות מקוריות כמו שעשו ביפה והחיה. לדעתי הם התעלו וכמו שאמרתי לי חשוב בעיקר שהרוח של הדמות יתפסו אותה כמו שצריך וזה מה שעשו כאן. תמיד יש סיפורי אולטימט שזו השגה וסיפור שונה על דמויות קיימות.

     • Camilla Russo

      There’s a different between adding some depth and changing the origin behind a character this is a BIG NO for me, I just hate what Netflix has done here and tbh if this is Netflix direction from now on I glad Disney taking away all the rights on the marvel tv shows to their upcoming streaming service, I don’t care how “good” a show can be if it’s a comic book based show and a one I really like I won’t accept a origin changes behind the characters that’s just a deal breaker for me!

 • עמרי

  קצת קטנוניות אבל 37 קורבנות מוכרים לא 32 😛
  חוץ מזה ביקורת מעולה, נהנתי ממש לקרוא 🙂
  סדרה מעולה, כנראה הכי טובה שהשיתוף פעולה בין נטפליקס ומארוול הניב עד עכשיו, מקווה מאוד שימשיכו להבריק ככה, מגיע לנו קצת פיצויים אחרי איירון פיסט ודיפנדרס

  • michael

   מסכים עם כל מילה.כנראה הסדרה הכי טובה שהוציאו, בטח מאז ג’סיקה ג’ונס

 • Banjankri

  אתמול סיימתי לצפות בכל העונה ומאוד נהנתי, הסיפור מעניין ואהבתי את החיבור בין קאסל לליברמן.
  היה חסר לי רק פרק עם פלאשבקים לרצח של המשפחה שלו.

 • Roy

  ביקורת נהדרת. סדרה פנומנלית. סוף סוף מארוול-נטפליקס חזרו לרמה שייחלתי לה. דרדוויל הייתה פתיחה מעניינת לזמנה, סיפור אוריג’ן לגיבור שמסופר לטעמי הכי טוב ואחיד. והם לקחו גיבור על לכיוון הריאלסטי ביותר, הרבה ניסיונות היו לכך בעבר בסרטים וו’טצ’מן האביר האפל. אבל דרדוויל לקח את זה למקום ריאליסטי חדש ומעניין. ג’סיקה ג’ונס אחריו דחפה למקום של קריפיות מיסתורין בלשות ואונס. העונה השנייה של דרדוויל לא הייתה אחידה, למרות שחלק מהדברים עשתה יותר טוב מקודמתה אך ההצמדות לסיפור ‘היד’ בדיעבד היה ההרס לפרנצ’ייס הזה. בכל מקרה היה את הדיון המעניין אם הגיבור צריך להרוג עם המעניש ואלקטרה שנפלה להרג והטירוף שדרדוויל פוחד מהם, למרות ששניהם גדלו עם אותו מורה. הסיפור שלה יותר התחרבש שהוא התקרב לעלילת היד. לוק קייג’ ניסה לעלות נושא מעניין ולא צלח. איירון פיסט פשוט בייש את היקום הזה של נטפליקס. והדפנדרס קצת פאן אבל כאמור עלילת היד אחת הגרועות והסקייל והאקשן היו מאוד זולים תרתי משמע ונראו ברמה מאוד נמוכה. ציפיתי שישקיעו הרבה יותר כסף או שיעשו עבודה יותר טובה.

  ואז הגיע המעניש. אוה תודה שהגעת הסדרה הזו אחת הטובות בעשור האחרון, עשוייה בצורה כל כך איכותית ומתקנת טעויות של הסדרות הקודמות. קודם העלילה הרגישה שנפרשה בצורה אחידה על 13 פרקים לא הרגישו שיש פרקים מיותרים שאני יכול לומר שפה ושם היו כאלה בדרדוויל וג’סיקה ג’ונס שהיו יכולים לסיים. דבר שני עשו בשכל לדעתי שהורידו את הקשר ליקום הסדרות שלהם זה נתן לסידרה לפרוח ולהעצים את הדמויות שלה. דבר נוסף כרגיל חשוב אצלי הסאונדטראק – מהמם! הסולו של הגיטרה הקלאסית ברקע פשוט סיפר את הסיפור ביחד עם מה שקרה על המסך והדמויות. עוד דבר שהתעלה, האקשן היה נראה כל כך טוב וריאליסטי. המעניש בפעולה מעולם לא היה נראה כל כך אמיתי. עכשיו אם דיברנו שדרדוויל הביא את הריאליסטיות לגיבור על. אז כאן בכלל קיבלנו ראליסטיות לגיבור עם יכולות מגוונות שעוברת הרבה את כל התעשייה. המשקל והסכנה מרגישים אותה שלא כמו גיבורים אחרים שמדלגים תמיד מכל אש כדורים כאילו היו קוויקסילבר (תיקון טעות, הוא גם לא היה מספיק מהיר). האקשן ביער היה עשוי בצורה עוצרת נשימה ומהנה כל כך.

  מעבר לזה השחקן מדהים והסיפור היה מצויין לראות את כל סוגי החיילים מהשטח מה עובר עליהם ואיך כל אחד מגיב. ואני חושב, למרות שסטו מסיפור המקור זה היה לטובה וקיבלה יותר עומק לדמות המעניש. ובעיות צבאי-מדיני שנקברים בשטח. הפרק הראשון דיי מגדיר מה היה קורה עם הסיפור היה סתם עם פושעים שהרגו את משפחתו והוא נוקם בהם ו? זה היה מנמיך את הרמה של הסיפור. עכשיו גם יכולתי יותר להבין את הטראומות והמשקלים שהבן אדם סוחב שלא לדבר על הכישורים. עוד דבר קטן, אהבתי שלא הפכו עוד דמות נשית שיוצאת עם כל הגיבורים ‘לקפה’ וזה יפה שהראו קירבה עם קרן פייג’ אבל לא הלכו עם הצפוי.

  בכל מקרה אהבתי מאוד מאוד. רק נקודה אחרונה לעלות. מעניין לאן ייקחו אותנו לעונה השנייה, מאחר וסגרו את כל הקצוות של העלילה בעונה הראשונה. מאט וג’סיקה ממשיכים בעבודות שמקשרים אותם לפשעים בעיות עו”ד ובלשית. פראנק מחפש שקט בחיים בסך הכול.

  אגב בוריס, בנושא חשוב אחר, מתי אתה עושה כתבה על העסקה המתקרבת הגדולה בעולם הבידור. שדיסני כנראה רוכשים את אולפני פוקס עם כל הזכיונות שלהם, העסקה משוערת כרגע ב60 מליארד וכנראה תוכרז שבוע הבא. בין היתר זה הולך להיות מתנת קריסמס של בית העכבר למעריצי מארוול שעכשיו אקסמן ופנטסטיק 4 יוכלו להתאחד בשיבה הבייתה לMCU.

גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות