iPhone X (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

iPhone X (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

הכסף מדבר: מדוע לוחמת הזכויות אפל עוזרת לסין לפקח על אזרחיה?

בשנה שעברה אפל הפרה צו של שופט פדרלי ונמנעה מלמסור ל-FBI ‘דלת כניסה אחורית’ לאייפון של היורה מסן-ברנרדינו. בשם ההגנה על הפרטיות התעמתה אפל חזיתית עם ממשל אובמה ואף זכתה לגידופיו של המועמד לנשיאות דאז דונלד טראמפ.

אמנם זה קרה לפני כמעט שנתיים אך הרבה מים עברו מאז. דונלד טראמפ נבחר לנשיא ארה”ב וענקיות הטכנולוגיה (לאחר שניסו “לבדוק את המים”) בחרו שלא להתעמת עם הנשיא הנבחר וליישר קו עם כמה עקרונות שנויים במחלוקת של הממשל השמרני החדש. אך מה שניתן לכנות כשיא של פליק-פלאק ערכי קרה ביום ראשון האחרון: מנכ”ל אפל הופיע כאורח הכבוד בכנס שהופק על ידי ממשלת סין וכל כולו הוקדש לקידום רעיון האינטרנט המצונזר ורשת תחת פיקוח.

בטקס הפתיחה של הוועידה נאם טים קוק ואמר:

הרעיון של ועידה זו – פיתוח כלכלה דיגיטלית למען פתיחות ותועלת הדדית. זה החזון שלנו באפל. אנו שמחים לעבוד מול השותפים הסינים שלנו בבניית קהילה (העם הסיני) שתצטרף לעתיד המשותף במרחב הדיגיטלי.

כך, מאחורי מילים יפות, מסתיר מנכ”ל אפל דילמה מוסרית קשה ומעמיד את אפל בפני ביקורת ציבורית בנושאי זכויות אדם. כידוע, ממשלת סין היא צנזור האינטרנט הגדול בעולם שמונעת מכמעט 1.4 מיליארד בני אדם גישה חופשית לרשת הגלובלית.

כל מה שזר נמחק

עצם שיתוף הפעולה של אפל במיזם הצנזורה הגדול בעולם הוא מפגן של צביעות לעומת גישתה לזכויות אזרח בארה”ב ושאר העולם. בעוד היא מנעה מה-FBI גישה לאייפון של טרוריסט שרצח אזרחים אמריקנים, בחודש שעבר היא הסירה מהאפסטור את אפליקציית סקייפ (Skype) של מיקרוסופט לבקשת הממשל הסיני.

סקייפ היא מהאפליקציות הזרות האחרונות שנשארו בסין. לפניה נחסמו וואטסאפ, מסנג’ר (פייסבוק כמובן חסומה מאז 2008), ג’ימייל, סנאפצ’ט, טוויטר, טלגרם ו-Line. ואם ינסה תושב סין לעקוף את ‘חומת האש הגדולה’ אז החל מפברואר 2018 (למעשה כבר די מעכשיו) גם זה לא יהיה אפשרי, מכיוון שסין הכריחה את ספקיות התקשורת למנוע כל שימוש בשירותי VPN ואילצה את כל בעלי חנויות האפליקציות להסיר אפליקציות VPN להורדה. וכן, גם אפל יישרה קו עם הוראה זו והסירה אפליקציות VPN.

הנימוק של אפל הוא היתלות בחוק היבש: “אפל מצייתת לחוקים בשווקים בהם היא פועלת“. הציות לחוק היבש משתלם: טים קוק התגאה בכך שאפל עוזרת לאזרחי סין כלכלית. 1.8 מיליון מפתחי אפליקציות סינים קיבלו 16.9 מיליארד דולר ממכירות של האפליקציות שלהם באפסטור. אם זה החלק של המפתחים, תארו לכם כמה כסף אפל מייצרת מהאפסטור הסיני.

ובל נשכח, בחסדי הציות לחוק אפל גם זוכה להמשיך למכור אייפונים שחשובים לתחזוק שורת מכירות חזקה בדו”חות הרבעוניים. על פי סקר שוק שביצעה חברת המחקר Kantar Worldpanel ופורסם מוקדם יותר השבוע, אפל החזיקה נתח שוק של 17.4% מנתח הסמארטפונים בסין בשלושה החודשים שהסתיימו באוקטובר 2017, ועוד לפני תחילת המכירות של דגם ה-iPhone X.

כשמיליארדי דולרים מוטלים על הכף, היה שווה לבעל החברה היקרה ביותר בעולם הקפיטליסטי לנאום לצד חבר ועדת הפוליטביורו, הגוף המבצע של המפלגה הקומוניסטית.

לא רק אפל

למרבה האבסורד, למרות שמרבית שירותיה חסומים בסין, תוכלו למצוא באותה “ועידת האינטרנט העולמית’ גם את גוגל. סונדר פיצ’אי הגיע בכבודו ובעצמו לוועידה. הוא אמנם לא נאם בטקס הפתיחה אך השתתף בפאנל יחד עם מייסד שיאומי. בדומה לטים קוק, גם פיצ’אי רמז לכך שגוגל עוזרת לעם הסיני בכך שמוצריה עוזרים לחברות סיניות להגיע ללקוחות מחוץ לסין.

כך יוצא שג’ימייל ויוטיוב חסומים לאזרחי סין, אך גוגל רשאית להחזיק מרכז פיתוח לניצול כח האדם הסיני הזול וכן רשאית לעזור לחברות הסיניות למכור מוצרים בעולם דרך מודעות פרסום. הכל בהתאם לאינטרס הממשלתי.

עוד השתתפו בוועידה: מנכ”ל סיסקו, בכיר ב-IBM, פייסבוק ולינקדאין שלחו סגני נשיאים. נבחרת הכוכבים הזו מהווה הישג עבור חזון האינטרנט המפוקח לאזרחים של ממשלת סין. כשקוק ופיצ’אי מכבדים את הוועידה בנוכחותם, הסינים רואים בכך לגיטימיות למדיניות השליטה ברשת ונקודה לזכותם במסגרת הפרופוגנדה הקומוניסטית.

איך אומרים ניטרליות בסינית?

בארה”ב אפל נוקטת בקו נחרץ לגבי תמיכה בניטרליות הרשת ואף שלחה למשרד התקשורת מכתב בזו הלשון:

על ספקיות אינטרנט להימנע מלחסום או להפלות אתרים ושירותים מבוססי אינטרנט […] בפשטות: האינטרנט פשוט חשוב מדי עבור הגולשים וחיוני מדי עבור חדשנות.

בזמן שאפל מנהיגה את העולם הטכנולוגי להגנת האינטרנט מפני ביטול ניטרליות הרשת של ממשל טראמפ, בסין מצחיק לדבר על מושג כמו ניטרליות רשת, שם הוא פשוט לא קיים. הרשת היא הממשלה והממשלה היא הרשת. בסין אפל נגררת אחרי הממשל שמהתל במנכ”לי החברות תמורת הבטחות עמומות לפירורים של שיתופי פעולה במשק הסיני.

התש את האויב

צריך להבין שמפת האינטרסים חורגת מעבר לגבולות אפל-דו”ח רבעוני-סין. אחד האיומים הגדולים על כוחם של תאגידי הענק האמריקנים הם תאגידי הענק הסיניים. עד לפני כמה עשורים היו מותגים אמריקנים כמו ג’יי פי מורגן, ג’נרל אלקטריק, IBM, מייצגים את כוחה הכלכלי של ארה”ב ויחד עם קווי האספקה הארוכים של קוקה קולה ומקדונלדס מייצאים את הדרך האמריקנית לעולם. את העושר העצום שייצוא זה הביא לאזרחי ארה”ב קשה לשער. היום אלו גוגל, אפל וסיסקו שמייצאות את הדרך האמריקנית תוך גריפת רווחים רבים.

גם הסינים הבינו איך לוח המשחק הגלובלי עובד. עליבאבא מספקת לוגיסטיקה מתקדמת, שירותי תשלום, טכנולוגיות ענן למשתמשים פרטיים וארגוניים בכל העולם. אפליקציות שיתוף נסיעות ושיתוף קווי חלוקה פורצות למדינות בעלות אוכלוסיה עצומה במזרח אסיה ואפריקה. לא רק שהנוכחות הסינית מושכת עושר למדינת האם, כל שימוש באפליקציה של חברה סינית מעביר מידע לשרתים סינים שנמצאים תחת עינו הפקוחה של הממשל. יותר מכך, סמארטפונים, מצלמות, רחפנים ושלל מכשירים אחרים חשודים כיום באיסוף מידע על גבי שרתים סינים.

במסגרת משחק השחמט הגלובלי, פעילותן של אפל והאחרות בסין מקבלת את ברכת ממשלות ארה”ב והמערב: בפן המודיעיני, לחברות המערביות לפחות תהיה נוכחות כלשהי בסין שמעבירה מידע מסוים לשרתים חיצוניים (אולי אף בסיס לפעילות מודיעין וסייבר עתידית). זה עדיף על לא כלום. שנית, בפן העסקי הפעילות בתוך סין מרתקת הון של תאגידים סיניים לתחרות מקומית, כסף שאחרת היה מופנה כולו להתרחבות בחו”ל. וכי יש הגנה טובה יותר מאשר להתיש את האויב בשטח שלו?

במלחמה בין מעצמות העולם אין שחור ולבן. אך קיים ניגוד חריף מאוד בין דף המסרים של אפל ומה שהיא מרשה לעצמה בבית לעומת המסרים שהנפיק טים קוק בוועידת האינטרנט הסינית שם משתפת אפל פעולה במיזם פיקוח ומעקב אחר 1.4 מיליארד בני אדם.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות