ביקורת סרט: מלחמת הכוכבים פרק 8, אחרוני הג’דיי – כנראה הסרט הכי יפה בכל הסדרה

מתוך "מלחמת הכוכבים: אחרוני הג'דיי" (תמונה באדיבות פורום פילם) מתוך “מלחמת הכוכבים: אחרוני הג’דיי” (תמונה באדיבות פורום פילם)

סוף סוף הגיע “מלחמת הכוכבים: אחרוני הג’דיי” (Star Wars: The Last Jedi) אל הקולנוע – הפרק השני בטרילוגייה החדשה, והשמיני בסאגה המרכזית של “מלחמת הכוכבים”, העוסקת במשפחת סקייווקר. סוף סוף אנחנו יכולים לצפות בו, ולדבר עליו. ויש הרבה על מה לדבר – אפילו ללא ספוילרים.

העלילה

המסדר הראשון חזק מאי פעם. אמנם נשק העל שלו הושמד, אך לא לפני שהוא מחה מפני הגלקסיה את הרפובליקה – מה שהפך אותו לגוף הפוליטי הגדול והדומיננטי ביותר. ללא גיבוי פוליטי, המחתרת שפעלה נגדו נאבקת כעת כדי לשרוד, מחכה בציפיה שריי תחזור, ותביא איתה את לוק סקייווקר, הסמל האבוד לו הם חיכו.

ריי, בינתיים, מצאה את לוק סקייווקר. היא מגלה במהרה שאדם שהסתתר בכוכב הכי נידח ולא נגיש בגלקסיה כולה, כנראה לא רצה שימצאו אותו. ביניהם נפתחת תחרות – מי עקשן יותר, ולמי יש יותר סבלנות? בזמן הזה קיילו רן והמנהיג העליון סנוק לא מפסיקים לזמום, ופין מתעורר אחרי הפציעה שלו, בלי לדעת איפה חברתו הטובה ריי נמצאת, ואיך הוא יכול לעזור לה, או למחתרת?

סרט אמצע

“מלחמת הכוכבים: אחרוני הג’דיי” הוא אמנם הסרט השמיני בסאגת סקייווקר, אבל הוא הסרט השני בטרילוגיה שלו – סרט האמצע. לסרטי אמצע של טרילוגיות יש תפקיד מאוד חשוב – הם לוקחים גיבורים שביססנו בסרט הראשון, ומעבירים אותם תלאות קשות שמכינות אותם לסרט השלישי. לכן סרטי האמצע תמיד קודרים יותר, אפלים יותר. “אחרוני הג’דיי” לא שונה.

סרטי אמצע נוטים להתאפיין גם בכך שהעלילה שלהם היא עלילת “מעבר” – אין לה התחלה יציבה ואין לה סוף חזק. זה לא תמיד נכון. הרי “האימפריה מכה שנית” הוא סרט מעולה שעומד בפני עצמו. אבל זה קורה, וזה קורה במידה מסוימת כאן. “אחרוני הג’דיי” לא מתפקד כמעט בכלל ללא “הכוח מתעורר“, והסוף שלו הוא בעיקר הכנה לסרט האחרון בטרילוגייה, ונכון לעכשיו בסאגה כולה. הסיבה לזה שהוא לא עומד בפני עצמו, היא שהוא סובב דמויות שסיפורן לא באמת עובד ללא הסרט הקודם.

יותר מדי דמויות

יש ערימה ענקית של דמויות ב”אחרוני הג’דיי”. במרכז הסיפור ישנה כמובן ריי, אותה משחקת דייזי רידלי (Daisy Ridley), ולצידה נמצא לוק סקייווקר, אותו משחק מארק האמיל (Mark Hamill). בצד השני של המתרס של הכוח ישנו קיילו רן, בגילומו של אדם דרייבר (Adam Driver), ובחוטים שלו מושך השליט העליון סנוק, שמאחורי פרצופו הממוחשב מסתתר אנדי סרקיס (Andy Serkis). בין המורדים נמצאים פו דמרון, אותו משחק אוסקר אייזק (Oscar Isaac), פין, אותו משחק ג’ון בויגה (John Boyega), והגנרל ליאה, אותה משחקת קרי פישר (Carrie Fisher) המנוחה, בתפקידה הקולנועי האחרון.

ואלה רק הדמויות המרכזיות. נוספים להם הגנרל האקס בגילומו של דונל גליסון (Domnhall Gleeson), גוונדולין כריסטי (Gwendoline Christie) בתפקיד קפטן פאזמה, וערימה של דמויות משנה חדשות, חלקן משמעותיות לעלילה. משמעותיות מאוד.

בסרט הקודם הסיפור התמקד בריי, פין, וקיילו רן. היה קו עלילה אחיד שחיבר את שלושת הדמויות האלה. פו דמרון היה אמור למות בגרסה מוקדמת של התסריט, אבל שרד בסוף, וזכה לסטטוס של אחד משלושת הגיבורים המרכזיים, כמעט האן סולו החדש. ב”אחרוני הג’דיי” כל אחד משלושת הגיבורים מקבל קו עלילה משל עצמו, שמתפתח במקביל לאחרים. וזו אחת מהסיבות ש”אחרוני הג’דיי” הוא הסרט הארוך ביותר בסדרה, ולא בצורה טובה.

מתוך "מלחמת הכוכבים: אחרוני הג'דיי" (תמונה באדיבות פורום פילם)
מתוך “מלחמת הכוכבים: אחרוני הג’דיי” (תמונה באדיבות פורום פילם)

בעוד שהסיפורים של ריי ושל פין גם חשובים וגם מעניינים, מורגש מאוד שהסיפור של פו הודבק רק כדי שיהיה לפו מה לעשות, דמות שלא הייתה אמורה בכלל לשרוד עד לסרט הזה בתכנות המקורי של הטרילוגיה. מגוון סיפורי צד ואנקדוטות קטנות על דמויות עוזרות להגדיל ולעבות את היקום של “מלחמת הכוכבים”, אבל במקביל גם מדללות את העלילה המרכזית.

לשמחתי הרבה החלק החשוב ביותר בסיפור – היחסים של ריי עם סקייווקר והייסורים של קיילו רן – גם משוחקים וגם מסופרים נפלא. פשוט הייתי מעדיף לראות פחות מהשומן שמסביב.

ראיין ג’ונסון הנוכח-נבצר

ואי אפשר לדבר על “אחרוני הג’דיי” בלי לדבר על ראיין ג’ונסון (Rian Johnson), הבמאי והתסריטאי של הסרט. ג’ונסון הוא לא במאי מאוד גדול, אבל הוא במאי מאוד בולט ומיוחד, כשבולטים במיוחד סרטיו “בריק” ו”לופר”. ההכרזה עליו כמוח מאחורי הסרט הזה הייתה מעניינת ומשמחת. ונוכחותו מורגשת במקומות מסוימים. באחרים היא נעלמת כמעט לחלוטין.

איפה שג’ונסון לא כל כך מורגש זה בתסריט. הוא אמנם כתב את הסרט, אבל קו העלילה נקבע מראש על ידי ההנהלה וג’יי ג’יי אברהמס, שביים את הסרט הראשון. יש כמה דמויות וכמה מקומות שבבירור נכתבו בסגנון של ג’ונסון, אבל רוב הסגנון שלו נבלע בתוך “מלחמת הכוכבים”. זה צפוי שפרנצ’ייס כה גדול יהיה דומיננטי וישתלט על הכתיבה, אבל זה עדיין די חבל.

איפה שג’ונסון מורגש מאוד זה בבימוי. בדומה ל”הכוח מתעורר”, “אחרוני הג’דיי” ממשיך להגדיל את הגלקסיה ולהוסיף מקומות חדשים שלא הכרנו ולא ביקרנו בהם לעולם. והמקומות האלה, בשפה הויזואלית שלהם, לקוחים ישירות מתוך הראש של ג’ונסון, בצורה מובהקת.

יותר מזה, לסרט יש מוטיב ויזאולי חזק מאוד, במקרה הזה הצבע האדום. ודאי שמתם לב לזה כבר בפרסומים – הצבא של האותיות בהכרזה, הפוסטרים עם הגלימות האדומות, והפוסטר הסופי של הסרט, שכמעט כל הרקע שלו אדום. אם יש מילה אחת שבה אפשר לתאר את הסרט ויזואלית, זה “אדום”.

מתוך "מלחמת הכוכבים: אחרוני הג'דיי" (תמונה באדיבות פורום פילם)
מתוך “מלחמת הכוכבים: אחרוני הג’דיי” (תמונה באדיבות פורום פילם)

זאת בחירה אומנותית נועזת, כיוון שאדום הוא צבע מעייף לעין – הוא משדר סכנה ומעורר את החושים יתר על המידה. הוא גם הצבע של הצד האפל, יותר משחור אפילו, וכיוון שאנחנו מדברים על הפרק האפל האמצעי, זה לגיטימי. וג’ונסון הופך את המוטיב האדום ליצירת אומנות בפני עצמה.

בזכות הבחירות והיד המנחה של ג’ונסון, אין שום ספק ש”אחרוני הג’דיי” הוא הסרט היפה ביותר בסדרה, ויזואלית. לא יבואו ממנו הציטטות הגדולות ביותר, ולא נזכור ממנו את הדמויות הבולטות ביותר, אבל יהיו בו כתריסר רגעים שיחרטו בזיכרון כרגעים היפים ביותר שראינו אי פעם על מסך קולנוע. וזה לא הישג קטן בכלל.

בשורה התחתונה

“מלחמת הכוכבים: אחרוני הג’דיי” לא מספק את הקסם הרענן של “הכוח מתעורר”, ולא את הסיפור החריף שקיווינו מסרט שמקביל ל”האימפריה מכה שנית”. אבל למרות שהוא לא הסרט החזק ביותר בסדרה בשום פרמטר, הוא גם רחוק מלהיות החלש ביותר – והוא ממשיך להגדיל, להרחיב ולשפר את היקום של “מלחמת הכוכבים”.

נקודת הסיום שלנו שמה אותנו במקום מעניין מאוד לסיום הטרילוגיה בסרט הבא והאחרון, והדימויים הויזואליים שלו יזכרו לעד בין הדוגמאות הטובות ביותר אי פעם לשימוש בצבע האדום.

השוואת מפרטים