פגיעה נוספת בפרטיות משתמשי פייסבוק: החברה שמרה שיחות והודעות של משתמשי אנדרואיד

מארק צוקרברג בועידת F8 של פייסבוק (קרדיט תמונה: Facebook) מארק צוקרברג בועידת F8 של פייסבוק (קרדיט תמונה: Facebook)

פרשת חברת Cambridge Analytica ו-Facebook עדיין ממשיכה להכות גלים לאור הפגיעה בפרטיותם של 50 מיליון משתמשי פייסבוק, כשעכשיו מתגלה פרשה נוספת בה פייסבוק ניצלה את אפליקציות החברה למכשירי אנדרואיד על מנת לשמור פרטים אישיים על שיחות ואנשי קשר של משתמשיה ללא אישורם המפורש.

הפרשה החדשה אותרה על ידי מספר משתמשים, בינהם גם דילן מקיי (Dylan McKay), אזרח ניו-זילנד שניצל את האפשרות שפייסבוק מאפשרת להוריד את כל המידע שיש לחברה על המשתמש. דילן גילה בקובץ כי פייסבוק שמרה את היסטוריית השיחות, אנשי קשר, ופרטים אישיים נוספים בטווח של שנתיים אחורה. המידע אומת על ידי גורמים נוספים, בינהם אתר Ars Technica שמצא את היסטוריית הודעות ה-SMS שמורות בקבצי פייסבוק גם כן.

ציוץ מקורי Dylan McKay
ציוץ מקורי Dylan McKay

לפי הבדיקות שנערכו, חברת פייסבוק ניצלה את ההרשאות של אפליקציות האנדרואיד השונות שלה כדי לקבל את המידע הרגיש של משתמשיה. בגרסאות ותיקות יותר מ-Jelly Bean 4.1 קיבלה פייסבוק גישה למידע מגוון יותר מזה שהיא מסוגלת לקבל בגרסאות החדשות, בהן יכולות ניהול ההרשאות הפכו חזקות יותר והשתדרגו מגרסה לגרסה. יש להדגיש כי מדובר בבעיה ייחודית למכשירי אנדרואיד ואינה רלוונטית למשתמשי אפל מאחר וניהול ההרשאות ממומש באופן שונה.

אפליקציית פייסבוק ניצלה את ההרשאות מגרסאות קודמות של ההתקנות על מנת להמשיך ולקבל גישה גם כאשר גרסת האנדרואיד על המכשירים שודרגה. אפשרות הגישה לנתונים נחסמה סופית רק באוקטובר 2017 כאשר ביטלה גוגל את Android API 4.0, מה שגם מתיישב עם התאריכים שהתגלו בבדיקות, כשמידע חדש אודות המשתמשים חדל מלהגיע בתאריך זהה לזה בו ביטלה גוגל את הגישה ל-API.

פייסבוק מגיבה

פייסבוק מסרה בתגובה רשמית כי מדובר באפשרות אותה מפעילים המשתמשים בתוכנת המסנג’ר (Messenger) או פייסבוק לייט (Facebook Lite), באמצעותה הם בוחרים לשתף את המידע המדובר על מנת לאפשר שמירה טובה יותר על הקשר בינהם.

הפעלת אפשרות שיתוף המידע באפליקציית פייסבוק (מקור פייסבוק)
הפעלת אפשרות שיתוף המידע באפליקציית פייסבוק (מקור פייסבוק)

אתר Ars Technica בחן את הטענה של פייסבוק ומצא כי הדבר אינו תואם למציאות. האתר בדק את היסטוריית ההתקנות על המכשירים מהם נשלף מידע אישי, ומצא שלא הותקנו עליהם אפליקציות המסנג’ר או פייסבוק לייט, אלא רק אפליקציית פייסבוק הרגילה, שם לא הייתה בקשה גלויה לגישה למידע הרלוונטי – הגישה ניתנה כברירת מחדל.

פרשת Cambridge Analytica ממשיכה להשפיע על פייסבוק גם כמה ימים לאחר גילוי הממצאים: מניית החברה צנחה בצורה חדה אחרי חשיפת הפרשה וממשלות רבות מבקשות לקבל תשובות ישירות ממארק צוקרברג (Mark Zuckerberg) מנכ”ל פייסבוק. הפרשה החדשה מגיעה בפרק זמן קשה של החברה, והיא יכולה רק להחמיר את המצב.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים