אפליקציית Whatsapp בחנות האפסטור (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי

סוף עידן הפרטיות? מנכ"ל ומייסד וואטסאפ עוזב את תפקידו בפייסבוק

יאן קום (Jan Koum), אחד ממייסדי אפליקציית המסרים המידיים הפופולרית וואטסאפ (Whatsapp) ומי שהוביל את החברה כמנכ"ל גם בארבע השנים האחרונות מאז נרכשה זו על-ידי פייסבוק בעסקת ענק בגובה 19 מיליארד דולר במזומן ומניות, מודיע כעת כי יעזוב את תפקידו בפייסבוק. ההודעה הרשמית של קום מגיעה לאחר דיווח של הוושינגטון פוסט לפיו הוא עוזב בשל מחלוקות עם פייסבוק בנושא פרטיות ושיתוף מידע בין וואטסאפ לרשת החברתית.

"אני עוזב בזמן בו אנשים משתמשים בוואטסאפ ביותר דרכים ממה שיכולתי לדמיין", מציין קום בפוסט שפירסם בחשבונו הפרטי בפייסבוק, "אמשיך לעודד את וואטסאפ, רק מבחוץ". מייסד ומנכ"ל וואטסאפ לא סיפק התייחסות לסיבת עזיבתו או לדיווחים אודות אי הסכמה עם פייסבוק בנושאי פרטיות ושיתוף מידע.

מייסד ומנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, התייחס לפרסום של יאן קום ברשת החברתית וציין כי "אני מודה לך על על מה שעשית על מנת לחבר את העולם ועל כל מה שלימדת אותי על הצפנה ועל היכולת שלה לקחת כוח ממערכות מרכזיות ולשים אותו בחזרה בידי המשתמשים".

קום, ושותפו לפיתוח האפליקציה, בריאן אקטון (Brian Acton), היו תומכים נלהבים של נושא הפרטיות בוואטסאפ ולאורך השנים דאגו להזכיר כי שיתוף המידע עם פייסבוק אינו משהו שהם שוקלים, כאשר דברים דומים נאמרו אודות פרסומות באפליקציה. לפני כשנתיים, השיקו מפתחי האפליקציה הצפנה מקצה לקצה בוואטסאפ על מנת שיוכלו המשתמשים באפליקציה לשלוח הודעות זה לזה באופן מאובטח.

בחודש שעבר, ובעקבות פרשת קיימברידג' אנליטיקה, פירסם אקטון, שפרש אף הוא בעבר מהחברה, ציוץ דרך חשבונו בטוויטר בו ציין כי הגיע הזמן למחוק את החשבון בפייסבוק.

יאן קום לא שיתף פרטים רבים בנוגע לעזיבתו את פייסבוק, פרט לציון עבודתו על מכוניות ומשחקי אולטימייט פריסבי, אולם מדובר במי שהיה מתנגד נלהב לנושא שיתוף המידע בין אפליקציית המסרים המידיים ובין הרשת החברתית פייסבוק. אפליקציה אחרת אותה רכשה החברה, אינסטרגם, מהווה כיום חלק בלתי נפרד מפייסבוק, תוך שיתוף המידע ויכולות הפרסום בה ובפייסבוק יחד.

בשלב זה אין לדעת האם תפעל כעת פייסבוק לשיתוף מידע בין הרשתות החברתיות שברשותה ובין וואטסאפ, או אם תפעל החברה לשילוב פרסומות בדרך זו או אחרת באפליקציה, כפי שעשתה עם אפליקציית המסרים פייסבוק מסנג'ר, גם בזו ניתן למצוא כיום פרסומות.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות