ווסטרן דיגיטל מכריזה על שבבי 3D NAND בנפח של 1.33Tb

זכרונות 3D NAND מבית WD זכרונות 3D NAND מבית WD

חברת WD (ר”ת Western Digital), אחת מיצרניות הקשיחים הגדולות בעולם, מכריזה על הדור הבא של זכרונות ה-3D NAND מסוג QLC (ר”ת Quad-level cell) מדגם BiCS4 המשלבת 96 שכבות ונפח של 1.33Tb, הנפח הגבוהה ביותר בתעשייה לזכרונות 3D NAND נכון להרגע.

ההודעה של WD באה על רקע ההשקעה של החברה בתחום ה-SSD מול הירידה במכירות הקשיחים בעולם, מה שהוביל אותה לסגור מפעל ייצור במלזיה. שבבי ה-QLC החדשים מסוג BiCS4 עם 96 שכבות פותחו בשיתוף פעולה עם חברת טושיבה (Toshiba) ויוכלו להכיל עד 1.33Tb של מידע (בערך 166GB) על גבי שבב בודד, זאת לעומת הנפח של הדור הקודם ,ה-BICS3, בעל 64 השכבות ונפח של 768Gb. השבב החדש צפוי להגיע לשוק הצרכני בהמשך השנה במוצרים של מותג SanDisk השייך ל-WD.

ההודעה של WD מסמנת את המעבר של התעשייה לשבבי QLC בעלי נפח גבוה, מה שיאפשר לנו הצרכנים לקנות כונני SSD במחיר נמוך ונפח גבוה בהרבה מזה לו אנו רגילים היום. הכרזה זו מסמנת עוד יותר את דעיכת עידן הכוננים הקשיחים הרגילים.

סוגי זכרונות NAND

כונני SSD היום משתמשים באחד מ-4 סוגי זיכרון NAND:

  • Single-level cell – שבב SLC “זיכרון חד שלבי”, המהיר ביותר המאפשר שמירה של מצב בודד.
  • Multi-level cell – שבב MLC “זיכרון רב שלבי”, מאפשר שמירה של 2 מצבים.
  • Triple-level cell– שבב TLC “זיכרון תלת שלבי”, מאפשר שמירה של 3 מצבים.
  • Quad-level cell – שבב QLC “זיכרון מרובע שלבי”, האיטי ביותר המאפשר שמירה של 4 מצבים.

שבבי ה-SLC הם המהירים והעמידים ביותר, אך גם היקרים ביותר, ואילו שבבי ה-QLC הם הזולים ביותר, אך אלו איטיים ופחות עמידים יחסית לשבבים האחרים. ככל שכמות ה”שלבים” עולה כך ניתן לשמור יותר מידע על תא בודד, אך כתוצאה מכך לוקח יותר זמן לקרוא ולכתוב את המידע עליו.

תיאור גרפי SLC MLC TLC QLC
תיאור גרפי SLC MLC TLC QLC

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים