שלט סמסונג (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי

לקראת חשיפת ה-Galaxy S10: סמסונג מדווחת על ירידה ברווחיות חטיבת המובייל

סמסונג פירסמה היום (ה', 31.1) את תוצאותיה הכספיות לרבעון שחתם את שנת 2018 ובהמשך להודעתה על הנמכת ציפיות לרבעון שהגיעה בתחילת ינואר, אנו למדים כעת על הסיבות להנמכת הציפיות, כשהחברה חושפת ירידה של כ-30% ברווח התפעולי משנה לשנה כמעט בכל אחת מהחטיבות שלה וירידה הקרובה ל-40% ברווח התפעולי של חטיבת המובייל.

חטיבת המובייל של סמסונג רשמה נתון של 23.32 טריליון וון (כ-20.94 מיליארד דולר) בסעיף ההכנסות, המהווה ירידה של כ-8% משנה לשנה, כשבצד הרווח התפעולי הציגה החברה ירידה של 38% משנה לשנה עם נתון של 1.51 טריליון וון (כ-1.35 מיליארד דולר).

סמסונג מציינת כי הירידה הגיעה הן בכמות המכשירים שנמכרו והן בצד ההכנסות ממכירת מכשירים, אמנם החברה אינה מספקת נתונים מספריים אודות משלוחי הסמארטפונים שלה במהלך הרבעון. על פי סקר IDC האחרון מה-30 בינואר, סמסונג שלחה 70.4 מיליון סמארטפונים במהלך הרבעון הרביעי של 2018, נתון המהווה ירידה של כ-5.5% במשלוחי המכשירים משנה לשנה.

לקראת ההשקה של ה-Galaxy S10 בחודשים פברואר-מרץ, מצפה סמסונג לשיפור בהכנסות, אם כי החברה מציינת כבר עתה כי היא אינה מצפה לעליה במשלוחים מרבעון לרבעון. בנוסף, החברה מציינת כי במהלך 2019 כולה היא אינה מצפה לגידול במשלוחי הסמארטפונים בהשוואה לשנת 2018, אך צופה כי המחיר הממוצע למכשיר (ASP ר"ת Average Selling Price) יעלה בעקבות דרישת צרכני החברה לטלפונים עם מסכים גדולים יותר, כמות זיכרון אחסון גבוהה ויותר מצלמות. מכאן שיש לצפות כי סמסונג תציג רמות תמחור גבוהות מאלו שראינו בשנה שעברה עבור דגמי ה-Galaxy S9, חלקן כבר נחשפו בהדלפות.

פגיעה נוספת בשורה התחתונה של החברה הגיעה מצד חטיבת ייצור פאנלי המסך (לסמארטפונים, טלוויזיות ועוד). החברה רשמה ירידה של 18% בהכנסות ו-31% ברווח התפעולי משנה לשנה, אשר נובעת לפיה מתוך דרישה מוגברת לפאנלי מסך מסוג LPTS LCD על פני פאנלי מסך ה-OLED הגמישים המהווים מוצר פרימיום עבור סמסונג. בחברה צופים כי גם במהלך הרבעון הראשון של 2019 תמשיך המגמה.

לצד הצגת הנתונים הכספיים סמסונג שופכת מעט אור על תוכניותיה לעתיד ומציינת כי היא מתכננת לצמוח דרך השקת מוצרי מובייל עם תמיכה ב-5G ומוצרים מתקפלים במהלך 2019, כשלצידם תשים החברה דגש על הגדלת זמן השימוש של משתמשים במכשיריה דרך מוצרים מחוברים נוספים שיקבלו גישה לעוזרת הדיגיטלית ביקסבי (Bixby), שתקבל מצידה שיפורים נוספים בתחום ה-AI.

Exynos 9820 (תמונה: סמסונג)

Exynos 9820 (תמונה: סמסונג)

בתחום שבבי הזיכרון הציגה סמסונג ירידה של 11% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד עם נתון של 18.75 טריליון וון (כ-16.85 מיליארד דולר), כשבצד הרווח התפעולי רשמה החברה 7.77 טריליון וון (כ-6.98 מיליארד דולר), ירידה של כ-29% משנה לשנה. דווקא בחטיבה זו נראה כי תחום המובייל לא היווה את הפגיעה המשמעותית ביותר במספרים. אמנם נמכרו פחות טלפונים בשוק הגלובלי, שהובילו לירידה בדרישה לשבבי זיכרון, אך סמסונג מציינת כי הדרישה לזכרונות DRAM בנפחים גבוהים (6GB ומעלה) וזכרונות אחסון NAND בנפחים העולים על 128GB זכו לדרישה גבוהה וצמצמו את הפגיעה בתוצאות.

סמסונג צופה כי המגמה תימשך גם במהלך הרבעון הראשון של 2019, כשכבר ברבעון השני היא צופה שיפור בדרישה לשבבי DRAM בנפחים העולים על 8GB עבור מכשירים משוק הביניים ומעלה. בחברה מתכננים להמשיך בפיתוח שבבי העיבוד בטכנולוגיות מתקדמות ולהשיק כבר במהלך המחצית השנייה של השנה שבבי 7nm ולהשלים את הפיתוח של שבבים בתהליך ייצור בגודל 5nm. מכשירי ה-Galaxy S10 שתשיק החברה יגיעו עם מערכת השבבים Exynos 9820 המיוצרת בתהליך בגודל 8nm.

מסך טלוויזיה Samsung QLED 8K Q900R (תמונה: סמסונג)

מסך טלוויזיה Samsung QLED 8K Q900R (תמונה: סמסונג)

חטיבת מוצרי האלקטרוניקה של סמסונג הראתה צמיחה ברווח התפעולי במהלך הרבעון, זאת בהשוואה לחטיבות האחרות של החברה. החטיבה רשמה סעיף הכנסות של 11.79 טריליון וון (כ-10.58 מיליארד דולר), ירידה של 6% משנה לשנה, אך הראתה צמיחה של 24% בצד הרווח התפעולי עם נתון של 680 מיליארד וון (כ-610.6 מיליון דולר).

סמסונג מציינת כי העליה הגיעה בעקבות דרישה גבוהה למסכים בסדרת הדגל QLED, אשר שילשה את עצמה משנה לשנה, תוך המשך דרישה לטלוויזיות עם מסכים הגדולים מ-75 אינץ'. במהלך 2019 מקווה סמסונג כי הצמיחה של קטגוריות הפרימיום וכניסת קו טלוויזיות ה-QLED 8K שלה יאפשרו על שמירת החטיבה ברמת ביצועים הדומה לזו שהציגה במהלך 2018.

תוצאות כספיות סמסונג, רבעון 4, 2018 (תמונה: Samsung)

תוצאות כספיות סמסונג, רבעון 4, 2018 (תמונה: Samsung)

מקורות
Samsung
במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות