הודעת ה-SMS הכוזבת (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

הודעת ה-SMS הכוזבת (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

קיבלתם הודעה לתשלום כופר בביטקוין? לא צריך להילחץ

| יום רביעי, 6 בפברואר 2019, 15:53 | תוכנה ואינטרנט

נסיונות הונאה מגיעים בדרכים שונות לכל אחד ואחת מאיתנו – זה עשוי להיות במייל ממישהו המציג עצמו כעו"ד וטוען כי קיבלנו ירושה שלא ידענו עליה ומבקש רק לשלם 'עמלת שחרור', בהודעה בפייסבוק או בוואטסאפ עם הצעה מפתה וקישור שמבקשים מאיתנו ללחוץ עליו רק כדי שנגיע לאתר זדוני או, בטרנד החדש שתפס היום תאוצה – הודעת SMS עם מכתב שטוען שכבר פרצו לכם לטלפון ויפיצו סרטונים בעלי אופי מיני אם לא תשלמו כופר בביטקוין.

על פי מידע המגיע מטעם חברת אבטחת המידע ESET בישראל, החלו להגיע ממשתמשים בארץ ביממה האחרונה דיווחים על הודעות SMS שנשלחות לישראלים וטוענת כי מכשירם נפרץ ואם לא יעבירו סכום כסף בביטקוין התוקף יפיץ סרטון מיני שלהם לכל אנשי הקשר.

דבר ההודעה:

שלח 500$ בביטקוין… אחרת אני אשלח לכל אנשי הקשר שלך סרטון שלך 'מענג את עצמך', פרצתי למכשיר שלך וצילמתי אותך" כך נכתב בהודעת SMS שנשלחה לישראלים ביממה האחרונה. לתופעה קוראים בשפה המקצועית Sextortion הונאות סחיטה מינית.

חשוב לציין כי אין כל סיבה לדאגה במידה וקיבלתם הודעה זו, כשבפועל מדובר בהודעה שלא תהא רלוונטית לכלל הציבור וגם אם צילמתם סרטון מהסוג שמתואר בהודעה, מדובר, על פי ESET בניסיון ל'שיטת מצליח' כשהמכשיר לא באמת נפרץ ואין לאף אחד סרטון שמתעד אתכם.

"אנחנו רואים התפשטות רחבה בישראל במהלך השנה האחרונה, של התופעה של הונאות של סחיטה מינית, הנקראות באנגלית sextortion", מסביר אמיר כרמי, מנהל הטכנולוגיות ב-ESET ישראל. "מדובר בתעשייה שמניעה את עצמה, כלומר גם אם אדם אחד מתוך 1,000 או מתוך 5,000 הודעות שנשלחות משלם את הכופר, מדובר בפעולה משתלמת מבחינת העבריינים שמריצים את ההונאה, וכך הם כנראה יפעילו אותה מחדש במתכונות שונות עם רשימות אחרות של קורבנות פוטנציאליים".

כרמי ממליץ "פשוט להתעלם מההודעות הנ"ל ולמחוק אותן. במקרה של הודעת סחיטה בה מצורפת סיסמה בה אתם משתמשים או השתמשתם בעבר, וודאו שהחלפתם אותה בכל החשבונות שלכם, וכאשר אני אומר החלפתם, אני לא מתכוון להחלפה של ספרה אחת בסיסמה אלא סיסמה חדשה לחלוטין."

הודעת ה-SMS הכוזבת (תמונה באדיבות ESET)

הודעת ה-SMS הכוזבת (תמונה באדיבות ESET)

לצורך זה, רק זה עתה השיקה גוגל תוסף חדש לדפדפן הכרום שלה, המאפשר ניטור אחר סיסמאות בהן אתם עושים שימוש, אלו יבדקו מול מאגר סיסמאות מודלף ויאפשרו לכם לדעת האם הסיסמאות שלכם בטוחות לשימוש או מומלץ לשנותן. נמליץ להיעזר גם במדריך שלנו להפעלת אימות דו-שלבי בחשבונות המשתמש השונים שלכם, זה יאפשר שליחת קוד זיהוי נוסף למכשיר לצורך כניסה לחשבון לאחר שהזנתם את שם המשתמש והסיסמה שלכם.

בחודשים האחרונים דווח על מיילים בסגנון הזה הן בעברית והן באנגלית המבשרים כי המחשב נפרץ ותועדו כל החומרים המיניים שצפה בהם הקורבן, לעיתים גם בצירוף הסיסמה של קורבן לחשבון המייל או חשבונות אחרים. התוקפים ששולחים את המייל דורשים סכום כסף בביטקוין תוך 48-72 שעות. בפועל אין באמת פריצה למחשב, אבל למרבה הצער המייל הזה הרתיע גולשים וגרם להם לשלם.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות