פרטים רשמיים על סדרת כרטיסי המסך Xe של אינטל דלפה לרשת

כרטיס מסך Xe של אינטל (מקור wccftech)

לקראת סוף 2018 אינטל הציגה לראשונה את הצעד הבא של החברה בתחום המחשוב, כניסה לשוק כרטיסי המסך עם כרטיסי ה-Xᵉ (להלן Xe). הכרטיס יציג ריבוי ליבות מובנה כשהדגם הראשון יגיע באמצע 2020 עם 2 ליבות מובנות, כמות שתגדל משנה לשנה.

ההדלפה החדשה מגיעה ישירות מאירוע “Xe Unleashed” אותו ערכה אינטל בעבור דמויות מפתח בתעשיית המחשוב וממנה הגיע המידע החשוב ביותר על כרטיסי המסך הבאים. ה-e בשם Xe מציין את כמות הליבות הגרפיות, כאשר הדגם הראשון בסדרה, ה-X², יגיע עם 2 ליבות גרפיות מובנות.

מדובר על צעד לא שגרתי בתחום כרטיס המסך שנשען עד היום ברובו על ליבה בודדת בכרטיס מסך אחד, כאשר ריבוי ליבות התאפשר עם ריבוי כרטיסים, בין אם מדובר בטכנולוגיית ה-SLI של NVIDIA או CrossFire של AMD.

הסבר כרטיס מסך Xe (מקור wccftech)
הסבר כרטיס מסך Xe (מקור wccftech)

בעוד שכרטיסי מסך מרובי ליבות הם לא דבר חדש, המימוש שלהם עד כה היה בעייתי ברוב המקרים, מה שגרם ליצרנים לוותר על הרעיון ברובו. במצגת של אינטל ניתן לראות כי מהנדסי החברה חושבים כי הם מצאו את הפתרון בארכיטקטורת ה-Xe החדשה שלהם ובשכבת תוכנה OneAPI שתאפשר להגדיל את כמות הליבות באופן חלק ופשוט, כשהיא תציג למערכת כרטיס מסך אחד מבלי קשר לכמות הליבות בפועל.

כרטיס ה-X² יהיה כרטיס המסך הראשון של אינטל, כאשר היא צפויה להגדיל ב-2 את כמות הליבות עד שנת 2023, אז החברה צפויה להציג את ה-X⁸ בעל 8 ליבות גרפיות.

מפת דרכים Xe של אינטל (מקור wccftech)
מפת דרכים Xe של אינטל (מקור wccftech)

לפי המידע החדש אינטל תשתף פעולה עם אסוס (Asus) בייצור כרטיס המסך הראשון בסדרה, כאשר בסרטון מהמצגת ניתן לראות חיבורים לקירור מים בעבור כרטיס ה-Xe. הכרטיס צפוי להגיע עם 2 מצבים – מצב בסיסי בתדר 1.6GHz שאינו מצריך קירור מים ומצב טורבו שיאפשר להגדיר את תדר הליבות ל-2.7GHz באמצעות הוספת קירור מים.

כרטיס ה-X² שצפוי להגיע ב-31.6.2020 ככל הנראה ייוצר בטכנולוגיית 7nm של אינטל עם 2 ליבות וזיכרון 4D XPoint ייחודי בנפח 32GB וברוחב פס עצום של 8TB/s שיספק ביצועים מקסימליים של 66.8TFLOPS, כשהמחיר צפוי לעמוד על 669 דולר.

עם ההדלפה החדשה ניתן לסמן את שנת 2020 כשנה שבה עלול הדואופול של Nvidia ו-AMD לקרוס עם כניסתה של אינטל לתחום כרטיסי המסך היעודיים. השאלה הגדולה היא מה יהיו הביצועים בפועל של הכרטיס שנראה לפחות על הנייר כפריצת דרך ייחודית של אינטל.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*קישורים בחלק מהפוסטים באתר קשורים בתכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים