שמועה: iOS 13 תציע מצב לילה, ריבוי חלונות ועדכונים נוספים

אייפון עם iOS 11 (צילום ועיבוד: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי) אייפון (צילום ועיבוד: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

כנס המפתחים השנתי של אפל אמנם יתקיים רק בעוד חודשיים, אך כבר עכשיו מספקת לנו שמועה חדשה שעשתה דרכה לרשת פרטים עסיסיים אודות אחת ההכרזות הצפויות – רשימת פיצ‘רים נאה ממערכת ההפעלה iOS 13.

על פי השמועה, רוב החידושים והשיפורים השנה ממוקדים ב-iPad. את השינוי הגדול ביותר נוכל למצוא במערכת ניהול החלונות – מעתה תוכל אפליקציה בודדת לצייר יותר מחלון אחד למסך, ובכך להרחיב משמעותית את יכולת ריבוי המשימות של המכשיר.

החלונות הנוספים יוצמדו תחילה לאפליקציה המרכזית, אך ניתן יהיה לנתק אותם להציג אותם מעל יישומים אחרים. כך, לדוגמה, תוכל אפליקציית מייל ליצור חלון חדש לצורך כתיבת הודעה, אותו ניתן יהיה להזיז ברחבי המסך, לאגד כחלק מערימת מסכונים או להציג מעל יישומים אחרים במנותק מהיישום הראשי.

iOS 13: עוברים ל-Dark Mode

שינוי מרכזי נוסף שתקף לאייפדים ולאייפונים כאחד הוא תמיכה במצב כהה (Dark Mode) בכל רחבי המערכת. מצב מערכת כהה תופס תאוצה בקרב מערכות הפעלה בתקופה האחרונה, עם גוגל שהוסיפה מצב דומה לבטא הראשונה של Android Q ואפל עצמה שתמכה בפיצ‘ר בגרסתה העדכנית של מערכת ההפעלה macOS.

ל-Dark Mode מספר יתרונות (ביניהן הקלה על צפייה בחשיכה), אך המרכזי שבהם הוא צריכת סוללה מופחתת במסכי OLED. כיוון שבמסך OLED כל פיקסל מפיץ אור באופן עצמי, פיקסלים שחורים הם פשוט פיקסלים כבויים וכך ניתן לחסוך בסוללה (בניגוד למסכי LCD בהם פיקסל שחור הוא פיקסל עם תאורה אחורית מלאה שנחסם ככל הניתן בידי שכבת ה-LCD).

בעבר עשתה אפל שימוש במסכי LCD במכשירי האייפון, אך עם השקת ה-iPhone X החלה לעשות שימוש גם במסכי OLED, וכעת היא החלה לנצל את העובדה הזו לצורך שיפור חיי הסוללה. נוסף למצב Dark Mode, תתמוך iOS 13 גם במצב ניגודיות גבוהה חדש שמתוכנן להקל את הצפייה במסך עבור בעלי לקויות ראייה.

נוסף על שני השינויים המרכזיים, תשלב אפל במערכת שינויים רבים שוליים אך חביבים:

  • דפדפן Safari יחל לבקש גרסאות מחשב שולחני באתרים המותאמים לכך
  • המערכת תתמוך בצורה מובנית בהתקנת פונטים נוספים לשימוש ביישומי עריכת קבצים
  • אפליקציית ה-Mail תקטלג מיילים לקטגוריות (כגון ”שיווק“, ”רכישות“, ”נסיעות“ ו-”לא חשוב“)
  • עיצוב חדש לממשק שינוי הווליום (HUD)
  • שיפור התמיכה בשפות נוספות למקלדות והכתבה
  • יכולות הדפסה משופרות

כפי שניתן לראות, גרסתה החדשה של מערכת ההפעלה לא בדיוק מתכוונת להמציא את הגלגל מחדש. מערכות ההפעלה הניידות (וביניהן גם Android) עברו תהליך ממושך של התפתחות והתבגרות לאורך שנות קיומן, וכעת נתונות בעיקר לליטושים וכיוונונים קטנים – נדמה כי תקופת התהפוכות והשינויים של שנות ה-”נעורים“ שלהן תמו.

מערכת ההפעלה החדשה צפויה להיחשף רשמית במהלך כנס המפתחים השנתי WWDC שייפתח ב-4 ביוני, וכבכל שנה, ככל הנראה תופץ לצרכנים בסתיו, לצד השקת דגמי אייפון חדשים.

השוואת מפרטים