גוגל מבטלת את הרישיון של Huawei לשימוש באנדרואיד ושירותים נוספים

שלט Huawei צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי

מלחמת הסחר בין ארה”ב לסין עולה שלב זו פעם נוספת כשהפעם נמצאת על הכוונת חברת וואווי (Huawei), אחת מיצרניות הטלפונים הגדולות בעולם. מזכר עליו חתם נשיא ארה”ב דונלד טראמפ מאלץ כעת את גוגל למנוע את מכירת רישיונות השימוש בתוכנה אותה היא מפתחת, כולל אנדרואיד ושירותי גוגל שונים, בהם גם חנות האפליקציות של החברה.

בגוגל הספיקו לאשר כי החברה תיאלץ לקבל את דבר המזכר החדש ובאופן דומה לפעולה שנעשתה כנגד חברת ZTE הסינית בשנה שעברה, כעת תימנע גוגל ממכירות תוכנה וציוד חומרה לחברת Huawei, מה שימנע מהאחרונה את השימוש במערכת ההפעלה אנדרואיד ובשירותי גוגל במכשירים חדשים אותם תמכור.

כדי להבין את גודל הבעיה, הנה רשימה חלקית של אפליקציות ושירותי תוכנה שמפתחת גוגל ומגיעות באופן מובנה עם אנדרואיד כחלק מחבילת שירותי גוגל:

  • YouTube
  • Gmail
  • Google Maps
  • Google Play

עם זאת, ולפחות על פי המשתמע בשלב זה, Huawei תוכל להמשיך להשתמש באנדרואיד תחת הרישיון הפתוח של גוגל (AOSP), אך לא תיהנה מהאפשרות לשימוש בשירותי גוגל השונים ותמתין זמן רב יותר לעדכוני אבטחה משמעותיים.

ומה לגבי משתמשים קיימים במכשיריה של Huawei? על פי התגובה שמסר דובר גוגל לרויטרס, משתמשים קיימים בשירותיה של גוגל על גבי מכשירים של Huawei יוכלו להמשיך וליהנות מעדכונים לאפליקציות שמפתחת החברה (כמו ג’ימייל, גוגל מפות ואחרות) ויוכלו להמשיך להשתמש בחנות האפליקציות Google Play ולסרוק אפליקציות באמצעות שירות Play Protect.

בציוץ שפירסמה דרך חשבון הטוויטר הרשמי של אנדרואיד, התייחסה גוגל לנושא העדכונים למשתמשים קיימים במכשיריה של Huawei המבוססים על מערכת ההפעלה שלה. בהודעה גוגל מציינת כי תמשיך לספק תמיכה לשירותי Google Play, Play Protect ושירותי אבטחה עבור מכשירים קיימים.

המזכר עליו חתם טראמפ מגיע בעקבות החששות ההולכים וגוברים מצד הממשל האמריקאי למעקב וניטור של הממשל הסיני אחר אזרחים אמריקאים תוך שימוש בזרועות המסחר של חברות המבוססות בסין כמו Huawei, אשר נכנסת כעת לרשימה ההולכת וגדלה של חברות שאינן רשאיות לרכוש תוכנה וציוד מחברות אמריקאיות.

ב-Huawei עובדים מזה זמן רב על פתרונות אפשריים לבעיות מסוג זה. לחברה קיימת זרוע משלה המפתחת חומרה לשימוש במכשיריה, בהם נמצאים מזה מספר שנים מערכות על שבב מדגמי Kirin אותן מפתחת החברה הבת HiSilicon. אולם, מספיקה הצצה פשוטה על חלקי הטלפונים האחרונים של החברה על מנת ללמוד כי זו עדיין משתמשת בחומרה שמקורה בארה”ב ומיוצרת על ידי חברות כמו Skyworks, Qorvo ומיקרון (Micron).

המזכר החדש עשוי למנוע מ-Huawei שימוש בתוכנה וחומרה נוספים, כאשר חברות אמריקאיות נוספות כמו אינטל, מיקרוסופט, קוואלקום וברודקום יצטרפו להקפאת העבודה מול היצרנית הסינית.

תגובת Huawei:

חברת Huawei תרמה רבות לפיתוח ולצמיחה של מערכת ההפעלה אנדרואיד ברחבי העולם. כאחת משותפות המפתח של אנדרואיד בעולם, עבדנו מקרוב עם פלטפורמת הקוד הפתוח שלהם כדי לפתח מערכת אקולוגית שהפיקה תועלת הן למשתמשים והן לתעשייה. וואווי תמשיך לספק עדכוני אבטחה ושירות לאחר קניה לכל משתמשי וואווי והונור (Honor) המחזיקים במכשירי סמארטפון ו/או טאבלט שנמכרו בעבר או שעדיין נמכרים במלאי הגלובלי. אנו נמשיך לבנות מערכת אקולוגית בטוחה ובת-קימה, על מנת לספק את החוויה הטובה ביותר עבור כל המשתמשים שלנו ברחבי העולם.

[עדכון 1 20.05.19, 11:32]: נוספה תגובה נוספת מטעם גוגל הנוגעת למשתמשים קיימים במכשיריה של Huawei. התגובה עודכנה בגוף הכתבה.

[עדכון 2 20.05.19, 12:39]: נוספה תגובה רשמית מטעם Huawei. התגובה עודכנה בגוף הכתבה.

[עדכון 3 21.05.19]: לחצו כאן לעדכון מלשכת הסחר האמריקאית בנושא הקלות למשתמשים קיימים של Huawei.

השוואת מפרטים