הוכרזה: iOS 13 – עם מצב לילה, שיפורי מהירות ואבטחה

iOS 13 (תמונה: Apple)

אפל פתחה היום (ב’, 3.6) את כנס המפתחים השנתי שלה, WWDC 2019, עם מספר הכרזות, אשר בראשן ההתייחסות ל-iOS 13, הגרסה הבאה למערכת ההפעלה הניידת של החברה למכשירי האייפון. אם חשבנו שידענו כבר הכל עם הדלפת הענק שפגשה אותנו לפני כמה ימים, נראה כעת כי אפל שמרה את כל הפיצ’רים קרוב לליבה וחשפה את כולם בעת, בעונה, ובעדכון אחד.

את מערכת ההפעלה החדשה החליטה החברה להכיר לנו תוך הסתכלות על מערכת ההפעלה הקודמת, ולהציג כי מערכת ההפעלה iOS 12 רצה כעת על 85 אחוזים ממכשירי החברה, זאת לעומת 10 אחוזים בלבד המריצים את מערכת ההפעלה אנדרואיד 9 פאי.

iOS 13: מצב לילה ושיפורים במהירות

אפל הציגה לראשונה מצב לילה (Dark Mode) ההופך את רוב האפליקציות לשחורות לחלוטין, כשצבעי הממשק הכלליים פשוט יהפכו מעט כהים יותר. מיד לאחר מכן, גילינו כי אפל מוסיפה את האפשרות להחלקה על המקלדת על מנת לכתוב מילים במהירות, אפשרות הקיימת מזה שנים באנדרואיד ובמקלדות צד שלישי דוגמת SwiftKey, אך רק כעת עושה את דרכה ל-iOS.

בחלקת הביצועים, אפל מעידה כי עדכוני האפליקציות יהיו קטנים יותר ב-60 אחוזים, תוך שיפור זמן הפתיחה של היישומים פי 2. בנוסף לכך, החברה פנתה לעדכוני אפליקציות והציגה אפליקציית מפות חדשה לחלוטין בעלת עיצוב רענן יותר ואפשרות לטיול בין רחובות בדומה לאופציית ה-Street View של גוגל. את העדכון החדש לאפליקציה יקבלו כל המשתמשים בארצות הברית עד סוף השנה הנוכחית, בזמן שרק מספר מדינות נוספות יזכו לראותו כבר בשנה הבאה.

iOS 13 (תמונה: Apple)
iOS 13 (תמונה: Apple)

עדכונים לאבטחה ולאפליקציות ב-iOS 13

בנושאי אבטחה, אפל משנה זוג אפשרויות על מנת לדאוג לפרטיות המקסימלית אותה ניתן להפיק עבור המשתמשים. בתחילה, לאפשרויות גישה באמצעות חשבונות משתמש קיימים בתוך אפליקציות כמו “Sign in with Google” או “Sign in with Facebook” נוספת כעת אופציה חדשה הנקראת Sign in with Apple, וזו תתיר לכם להיכנס לאפליקציה באמצעות סיסמת ה-Apple ID שלכם, או ה-Face ID / Touch ID. לאחר כניסה באמצעות השירות החדש, תוכלו לבחור להסתיר או לחשוף פרטים כמו המייל או השם שלכם בפני האפליקציה, ובמידה ובחרתם להסתיר את המייל, אפל תיצור מייל ‘מזויף’ עבורכם שיפנה את ההודעות אליכם.

בחטיבת האבטחה והבריאות אנחנו מקבלים תמיכה במעקב אחר מחזורים חודשיים לנשים גם דרך השעון (watchOS) וגם דרך האייפון, עם אפשרות לדעת מתי המחזור הבא אמור להגיע ולעקוב אחר הסימפטומים. בחלקת האבטחה, ניתן יהיה לאפשר לאפליקציה גישה חד-פעמית למיקום שלנו, ובמידה ואפשרנו גישה לתמיד, המערכת תתריע כאשר האפליקציה עושה שימוש במיקום שלנו ברקע.

במעבר לתמונות, האפליקציה קיבלה מספר פיצ’רים חדשים כמו עורך תמונות משופר המגיע עם אפשרויות כמו חידוד, שליטה על הניגודיות, צללים, רוויה, רעש ועוד. על התמונות שלכם תוכלו להסתכל בהפרדה לימים, חודשים ואפילו שנים, ואם תצטרכו את כל התמונות, תוכלו לראות את כולן בלחיצה על All Photos. אפקט נוסף שצורף לאפליקציה נקרא High-Key Mono, כשטכניקת High-Key מיועדת בצילום ל’שריפה’ של החלקים הבהירים בתמונה על מנת ליצור מראה דרמטי עם ניגודיות אותה מציג האובייקט המצולם. במקרה הספציפי הנ”ל, אפל בוחרת ללכת על High-Key Mono, מה שאומר שהתמונה הסופית תהיה מונוכרומטית (שחור-לבן) ונטולת צבע.

אפליקציה נוספת שזכתה לעדכון משמעותי ב-iOS 13 היא אפליקציית התזכורות שכעת מגיעה עם עיצוב חדש לחלוטין, עם יותר יכולות לסידור התזכורות ומעקב אחריהן ועוד. על מנת להוסיף מאפיינים כמו תאריכים, זמנים או מקומות, אפל הוסיפה פס ניווט בתחתית המסך שיעזור לכם להוסיף את כל ההערות להן אתם זקוקים בתזכורת שלכם. במידה ותייגתם אדם מסוים בהערה שלכם, בפעם הבאה שתדברו איתו, ההערה תקפוץ לכם כהתראה.

iOS 13 (תמונה: Apple)
iOS 13 (תמונה: Apple)

העוזרת האישית הייחודית של אפל מקבלת גם היא עדכון משמעותי, וזו זוכה לקול טבעי יותר ואינטליגנציה משופרת המסוגלת להבין משפטים ארוכים יותר ולהגיב ביחס אליהם. אפליקציית Siri Shortcuts מגיעה הפעם כחלק ממערכת ההפעלה, וזו מציעה מגוון אפשרויות לביצוע באמצעות העוזרת האישית, ביניהן תוכלו למצוא כעת הצעות אוטומטיות הלומדות את סדר היום שלכם ומגיבות בהתאם.

Memoji לכולם

פיצ’ר ה-Memoji אותו הכרנו עם ה-iPhone X זוכה לעדכון לא פחות משמעותי וזה תומך כעת בשינוי המראה באמצעות שינוי הצללית בעיניים, שינוי האודם, העגילים, המשקפיים, הכובע, השיער וישנה אפשרות חדשה להוספת AirPods. מעבר לכך, תוכלו להשתמש ב-Memoji שלכם כעת כאימוג’י לכל דבר ולשלוח אותו כסטיקר במקום להשתמש באימוג’ים הצהובים והמוכרים. לאחר יצירת ה-Memoji האישי שלכם, המכשיר יוצר עבורכם חבילת ‘רגשות’ אותן המימוג’י יציג, ובזו תוכלו להשתמש במקום האימוג’ים הפופולריים.

אם אין ברשותכם מכשיר iPhone X/XR/XS או XS Max, אפל לא שכחה אתכם והוסיפה Memoji Stickers התומכים כעת גם במכשירים שאינם מגיעים עם מערך ה-Face ID המשמש ליצירת ה-Animoji. את הסטיקרים החדשים תוכלו ליצור בכל מכשיר של החברה המגיע עם מערכת השבבים Apple A9 ומעלה (אייפון 6S ומעלה).

מערכת ה-CarPlay מקבלת עדכון לעיצוב ה-Dashboard שלה, וכעת תוכלו להסתכל על המוזיקה שלכם יחד עם הניווט במפות בחלונית אחת. יחד עם זאת, אפל מוסיפה אפליקציית יומן חדשה ותמיכה לאפליקציות צד-שלישי מצד Siri, כך שתוכלו להשתמש בה על מנת לנווט באמצעות Waze או Google Maps. על אותו הרעיון, סירי תתמוך באפליקציות אודיו כמו Spotify וכל אפליקציית שירים אחרת שאינה מיוצרת על ידי אפל.

iOS 13 (תמונה: Apple)
iOS 13 (תמונה: Apple)

אם יש בבעלותכם את אוזניות ה-AirPods של החברה, תשמחו לדעת כי כעת סירי תומכת בהקראת הודעות ברגע שהן מגיעות דרך אפליקציית ההודעות ודרך כל אפליקציה אחרת התומך ב-SiriKit. על מנת להשיב להודעות שהגיעו, תוכלו פשוט לומר את תשובתכם ללא צורך באמירה “Hey Siri” לפני כן. אם תרצו לראות סרט ביחד עם חבר, תוכלו פשוט לקרב זוג אוזניות נוספות לאייפון והאודיו ישותף.

אפליקציית הקבצים מקבלת רענון לאפשרויותיה, וכעת תוכלו לשתף תיקיות עם ענן ה-iCloud Drive ולגשת לקבצים מכרטיס הזיכרון דרך אפליקציית הקבצים. אפליקציית ההערות (Notes) מקבלת תצוגת גלריה חדשה ושם תוכלו לצפות בתיקיות ששותפו איתכם ולחפש באמצעות כלים חדשים.

אפשרות נוספת המגיעה במסגרת מערכת ההפעלה iOS 13 החדשה מסתתרת בווילון ה-Control Center, שם תוכלו להבחין במצב חדש בשם Low Data mode שיחסוך לכם בחבילת הגלישה, יחד עם האפשרות לבחור רשת Wi-Fi היישר מהווילון וללא צורך בגישה לאפליקציית ההגדרות.

זמינות ומכשירים תומכים

מערכת ההפעלה iOS 13 תהיה זמינה בגרסת מפתחים ראשונה כבר היום, אך תצא בגרסתה היציבה והסופית רק מאוחר יותר השנה, ולצד מכשירי האייפון הבאים של החברה.

המכשירים שתוכלו לעדכן ל-iOS 13 הינם: iPhone 6S ומעלה, כאשר דגמי האייפד יקבלו את הגרסה החדשה של iPadOS הייעודית למכשירים אלו, החל מ-iPad Air 2 ומעלה, דגמי iPad מהדור החמישי והלאה, דגמי iPad Mini 4 והלאה ועבור כל דגמי ה-iPad Pro.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים