yes פלוס (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

yes פלוס (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

גאדג'טי מסקר: yes פלוס – צעד בכיוון הנכון

| יום חמישי, 26 בדצמבר 2019, 12:30 | בידור ופנאי, גאדג'טי מסקר

הטלוויזיה עברה שינויים גדולים בעשור האחרון והמגמה של המעבר מדרכי השידור הקלאסיות דרך ממיר אל עבר רשת האינטרנט תימשך גם אל תוך העשור הבא. בישראל ומחוצה לה צצים שירותי סטרימינג כמו פטריות אחרי הגשם וספקיות התכנים הגדולות בישראל כבר השרישו שלהמשיך בדרכי הפצה של ממירים בעולם בו קיימות טלוויזיות חכמות וקופסאות קטנות שמציעות שלל גדול של אפליקציות, קופסה אחת שמציעה תמיכה בתוכן שמספקת חברה אחת זה כבר ממש לא זה.

yes פלוס, שהושק לאחרונה באופן רשמי בישראל, הוא הפתרון של חברת די.בי.אס שירותי לווין לספק תכנים על גבי האינטרנט. החברה ארזה את כל מה שתוכלו למצוא בממיר yes אל תוך ממשק אינטרנטי. הקופסה עדיין שם ומגיעה בשלב הראשון כ-Apple TV 4K, אך ניתן לצפות כי בהמשך הדרך גם הקופסה הזו תישאר מאחור ותפנה מקומה לאפליקציה מקומית על הטלוויזיה החכמה שלכם או פשוט על סטרימר לבחירתכם שיכלול גם את האפליקציה של החברה.

קיבלנו לידנו גישה מוקדמת ל-yes פלוס מיד בצמוד להכרזה של החברה עליו בחודש אוקטובר האחרון ולאחר כחודשיים של שימוש, כעת אנו חוזרים אליכם עם הרשמים שלנו.

הממשק החדש של yes פלוס

שירותי סטרימינג נוטים להציג ממשק די אחיד בכל הנוגע לקידום התכנים המופיעים בהם, והמלצות התוכן האישיות המבוססות על מנועים הלומדים את הרגלי הצפייה שלנו שינו מעט את הדרך בה אנו צורכים את התכנים שלנו דרך שירותים מסוג זה. הקטגוריות העיקריות של סדרות וסרטים עדיין קיימות בשירותי הסטרימינג השונים, אך מרבית הזמן בו נביט בתכנים יהיה במסך הראשי המקדם בפנינו תכנים שאולי מעניינים אותנו.

בישראל הדברים מעט שונים. השוק שלנו אמנם השתנה בדרכי צריכת התוכן כמו שווקים אחרים בעולם, אך השחקניות המקומיות עדיין שמות דגש על תכנים מהערוצים הישירים (רשת, קשת וכו'), כך שאלו מקבלים מקום חשוב בממשקי המשתמש של שירותי הסטרימינג בישראל.

ממשק המשתמש ב-yes פלוס (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

ממשק המשתמש ב-yes פלוס (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

עם yes פלוס אנחנו רואים מעט חריגה מהנורמה לה הורגלנו משירותי סטרימינג מקומיים אחרים. ל-yes ישנם תכני רכש רבים, אך לחברה גם כמות נאה של תכני מקור ועל כן דרך ההגשה של כמויות התוכן המשמעותיות הללו דרשה התייחסות מעט שונה. הבסיס דומה, פשוט כי ישנו תפריט ראשי שמאפשר מעבר בין סדרות, סרטים, ערוצים וההפרדה הפופולרית בארץ של תכני דוקו ותכנים לילדים.

העמוד הראשי

ב-yes פלוס הבחנתי בדגש די גדול על עריכת תכנים ידנית מטעם העורכים של החברה. בעמוד הראשי של השירות זה מתבטא בעיקר בהמלצות על תכני מקור ורכש חדשים ואף קידום של תכנים שיגיעו בזמן הקרוב – כמו העונה השלישית של פאודה שממש ברגעי חתימתי את הסקירה לשירות עומדת להגיע אליו.

yes פלוס (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

yes פלוס (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

ישנה גם קטגוריה נוחה שמציגה את התכנים האחרונים בהם צפיתם שהצפייה בהם עדיין לא הסתיימה וגם המלצות על המשך צפייה לפרקים בסדרות שעדיין לא סיימתם לראות, תכנים שהוספתם לרשימת צפייה כדי לא לשכוח לצפות בהם ורשימת הערוצים האהובה עליכם, זו מבוססת על כמות הזמן אותו ביליתם בצפייה בערוצים השונים הזמינים בטלוויזיה.

בעוד על פניו נשמע כי יש בעמוד הראשי והמרכז הזה כל מה שצריך, עבורי הוא היה חסר והרגיש כעמוד לניהול החשבון האישי שלי ולא כעמוד בו אוכל לאתר תכנים חדשים. הוא מסודר היטב ועובד נהדר בכל הנוגע לאיתור התכנים אותם סימנתי לי וחזרה לתכנים שהתחלתי צפייה בהם קודם לכן, אבל הייתי שמח לראות קצת יותר עושר של תכנים מומלצים שעדיין לא צפיתי בהם או כאלה שאינני מכיר עדיין.

אחרי שימוש של מספר חודשים בשירות, צפייה בלא מעט תכנים, שמירה של כמות מכובדת גם כן, הייתה yes יכולה לנצל את מסך הבית הזה כדי להציף בפני הרבה יותר תכנים מומלצים, בין אם תכני VOD או תכניות קבועות בהן אני צופה בטלוויזיה, וזה עדיין לא קורה.

עמודי הקטגוריות

עמודי הקטגוריות זוכים ליחס נדיב הרבה יותר ביחס לעמוד הראשי הצנוע יחסית. קטגוריית ה"ערוצים" מציגה בפניכם את כל הערוצים הזמינים לצפייה ישירה ובמעבר על כל אחד מהם תוכלו לראות גם תצוגה מקדימה של המשודר בהם באותה עת, ולא רק טקסט שמציין איזו תכנית משודרת. ה-CatchUp מקבל גם הוא מקום של כבוד קרוב לראש העמוד בחלוקה נוחה לפי ימים ועם תצוגה קדימה שתאפשר לכם לצפות בלוח השידורים העתידי כדי לסמן תכניות שתרצו לשמור\להקליט לצפייה מאוחרת.

מעבר לכך קיימות גם קטגוריות רבות המציגות את תכני הערוצים באופן מסודר להפליא, כך שתוכלו לראות מה משודר בכל ערוץ, לא משנה סוג התוכן שתרצו לראות. אם בא לכם לדעת איזה משחק משודר עכשיו בשידור חי – יש קטגוריה לזה, רוצים סדרה? הנה כל הסדרות בסדר מופתי לפי הערוצים, תוכן ישראלי? ילדים? ספורט? מוזיקה? הכל מסודר להפליא ונוח מאוד לשימוש.

קטגוריות הסדרות, הסרטים ותכני הדוקו מסודרים באופן דומה, עם המלצות על תכנים והצגת התכנים החדשים הזמינים בשירות למעלה ובחלוקה לקטגוריות משנה (בידור, אקשן ועוד) בגלילה מטה.

ממשק המשתמש ב-yes פלוס (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

ממשק המשתמש ב-yes פלוס (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

בנוסף לאלו, ישנה גם קטגוריית ה"אוספים" בה קיימת השקעה של עורכי החברה בהמלצות על תכנים שהם אוהבים. לאורך השימוש שלי בשירות הבחנתי בהוספת אוספים חדשים על ידי עורכי yes פלוס, האחרונים בהם היו אלו של "סרטי טרנטינו" והמלצות של דניאלה פיק, שהגיעו בדיוק בזמן לקמפיין בו היא מככבת עבור הסדרה, זאת לצד הוספת ממליצים נוספים לתכנים כמו "ליאור רז", ולא – הוא לא ממליץ רק על פאודה, אלא על תכנים אמיתיים. לצד הסלבס קיימות גם המלצות של "מומחי yes" המחולקות לפי סוגי התכנים עליהם הם ממליצים.

אם רציתם למצוא דברים מומלצים חדשים או ישנים לצפות בהם, קטגוריית ה"אוספים" היא פינה טובה לעשות זאת, אך הייתי שמח לרענון תכוף יותר של התכנים. תנו לנו עדכונים על המלצות שלכם לסופשבוע, ספרו לנו על הסדרות החמות החדשות שעומדות להגיע לשירות. בעבר ביקרתי בלא מעט מסיבות עיתונאים של yes (וחברות אחרות) שהציגו את התכנים שעומדים להגיע במהלך השנה לטלוויזיה, ואף סיפרנו לכם עליהם באתר. ב-yes יודעים מה הולך להגיע והיה נחמד אם היינו שומעים על זה קצת לפני, כדי שנדע להתכונן.

קטגוריות הילדים והנוער

אף שתכני ילדים ונוער קיימים בקטגוריות השונות בשירות, ב-yes פלוס בחרו להפריד את שתי הקטגוריות הללו שמגיעות עם ממשקים יעודיים נפרדים, וזה נהדר. זה נהדר כי המבוגרים לא צריכים שיתערבבו להם תכני ילדים בין התכנים שלהם וזה נהדר כי לילדים, צעירים או מבוגרים יותר, ישנה פינה משלהם, עם עיצוב מותאם משלהם לכל התכנים שהם מתעניינים בהם. ואם להיות הוגן – נדמה לי שסידור תכנים לפי דמויות ושחקנים שמופיעים בהם זה הרבה יותר נוח – איפה הפסיפס שלנו המבוגרים אני שואל, עם תמונות של פיבי וולר-ברידג', אדיר מילר, ליאור רז וארז טל?

תוספות קטנות וראויות

מעבר לחלוקה הקטגורית של התכנים בממשק המשתמש ישנן כמה תוספות שתמצאו ב-yes פלוס שיקלו על השימוש השוטף בשירות. התצוגה המקדימה תופסת חלק ניכר מכך ומאפשרת לכם לראות בדיוק מה קורה בערוצים השונים בזמן אמת גם ללא מעבר ישיר אליהם, ואם זה מעניין מספיק תוכלו גם להפעיל את התוכנית מההתחלה בקלות עם לחיצה ארוכה על הכפתור בשלט שיקפיץ בפניכם את תפריט הפעולות שניתן לעשות עם התוכן (שמירה, הקלטה, צפייה מהתחלה ועוד).

התצוגה המקדימה זמינה גם עבור תכנים שאינם בשידור ישיר כמו סדרות וסרטים, שם תוכלו לראות טריילרים מהדף הראשי עוד לפני שתיגשו לדף הסרט\סדרה ועבור תכנים שכבר התחלתם בהם צפייה תוצג תצוגה מקדימה מהמקום בו הפסקתם. התצוגה המקדימה מופיעה כברירת מחדל לאחר כ-7 שניות, אך ניתן לקצר או להאריך זאת דרך ההגדרות של השירות.

בעמודי התוכן של סדרה או סרט תוכלו למצוא תיאור עשיר שכולל גם רשימת שחקנים, הגבלת גיל לצפייה, איכות התוכן המשודר וגם ציון שנמשך מ-IMdB. מלבד זאת ישנה גם גישה מהירה לתכנים נוספים של כל אחד מהשחקנים בסרט או בסדרה והמלצות על תכנים נוספים שאחרים צפו בהם לאחר שצפו בתוכן אותו אתם בוחנים.

ושלט אחד סורר

yes פלוס מבוסס, לפחות בשלב הזה, על סטרימר ה-Apple TV 4K. אני משתמש ותיק של מוצרי Apple TV ומכיר את השלט של אפל היטב, אך במקרה של השירות של yes מצאתי כי השלט הזה לא אפקטיבי במיוחד. דרך הפעולה של שלט ה-Apple TV נסמכת על פד מגע, כמו זה של העכבר בלפטופים – הוא עובד מצויין, מגיב היטב, אך הוא רגיש מידי לעבודה מול ממשק שאינו מתמקד בחלון עבודה אחד או שניים.

נדרשת עדינות רבה בתנועות על גבי פד המגע בשלט כדי לא לפספס את התוכן אליו אתם רוצים להגיע ופעמים רבות מצאתי את עצמי מפספס את מה שרציתי. ובחיפוש? שם כנראה נדרשת הסבלנות הגדולה ביותר בתנועות איטיות מאוד שיקלעו לאותיות שרציתם.

ה-Apple TV הוא מכשיר נהדר לתוכן, אבל השלט שלו לא נעים לשימוש בשירות כה עשיר בתפריטים ואפשרויות כמו זה של yes פלוס.

Apple TV 4K (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

Apple TV 4K (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

השורה התחתונה

שירות yes פלוס מציע לכם את כל אשר יכולתם למצוא עד כה בטלוויזיה בלוויין, רק ללא הממיר. עדיין נדרשת קופסת ה-Apple TV 4K כדי לגשת לתכנים, אך זו מאפשרת גישה גם לאפליקציות תוכן נוספות, כך שתוכלו להיעזר בה גם לצפייה בנטפליקס, אפל TV פלוס, אמזון ושירותים נוספים, לצד אפשרות משחקים והזרמת תכנים ומוסיקה מהמחשב דרך Plex.

ב-yes עשו עבודה טובה עם ממשק המשתמש והצליחו להשתלט על כמויות גדולות מאוד של תוכן ללא יצירת בלגן מיותר. כל דבר נמצא במקומו ותוכלו למצוא אותו בקלות, בין אם השתמשתם בעבר בממיר של yes ובין אם אתם לקוחות חדשים. ההפרדה בין תכנים המבוגרים והילדים נעשתה בדרך מקורית ואפקטיבית, כשלילדים יש ממשק נפרד משלהם, כזה שדורש כניסה מיוחדת ויציאה מסודרת, כך שזה לא מתערבב עם זה של המבוגרים.

לאחר שבחנו באתר מספר שירותי סטרימינג מקומיים בעבר, אוכל לומר כי זה הוא כנראה אחד היחידים שלא סבל כמעט מחבלי לידה ראשונים, אך ישנם דברים שהייתי שמח לראות מתממשים בשירות זה בנוסף על הקיים, בהם דגש גדול יותר על העמוד המרכז הראשי של השירות, שהרגיש עבורי מעט אנמי בהשוואה לתצוגת קטגוריות הצפייה האחרות בו.

מחיר: 199 שקלים בחודש.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות