רכב אוטונומי Cruise Origin

תמונה: Cruise

חברת Cruise חושפת את עתיד הרכב האוטונומי השיתופי

חברת הסטארטאפ Cruise Automation חושפת את החזון שלה לעתיד הרכב האוטונומי השיתופי Cruise Origin. ה-Origin הינו כלי רכב חשמלי ואוטונומי שצפוי להיות הראשון בשוק בייצור המוני ללא הגה או תא נהג. יצרניות רכב רבות מאמינות שעתיד עולם הרכב יתבסס פחות על בעלות פרטית ויותר על נסיעות שיתופיות לפי דרישה. זו גם הסיבה שיצרנית הרכב הגדולה בארצות הברית, ג'נרל מוטורס (GM), רכשה נתח נכבד מ-Cruise, שעד כה גייסה סכום אסטרונומי של 7 מיליארד דולר. השקיעו בחברה גם יצרנית הררכב הונדה וקרן ההשקעות סופטבנק ויז'ן.

ה-Cruise Origin שונה מאוד מהרכבים שאתם מכירים. הוא בעל צורה חיצונית הדומה מאוד לזה של רכב משפחתי, עם הבדל ברור בין החזית לחלקו האחורי, על מנת שנהגים אנושיים ידעו לאיזה כיוון הוא נוסע. מבפנים הסיפור שונה לגמרי, ומכיוון שאין תא נהג, אז כל הרכב הוא תא נוסעים אחד גדול. ישנם שני ספסלי מושבים לשלושה אנשים הנמצאים זה מול זה. ביניהם חלל גדול שכרגע הוא ריק, אך ניתן למקם בו בקלות שולחן או ריהוט אחר. כל פנים הרכב ומרבית מרכיביו הינם מודולאריים, כך שלאורך תקופת חייו ניתן לתחזק אותו בקלות ולמצות אותו מבחינה כלכלית. דבר אידיאלי לציי רכב שיתופיים.

Cruise Origin

תמונה: Cruise

את הרכבים תייצר GM ואת שירות הנסיעה השיתופי מבוסס רובו-טקסי (מוניות אוטונומיות) תפעיל Cruise. החברה כבר היום מפעילה שירות ניסיוני כזה, המבוסס על רכבי שברולט בולט החשמליים. למספר חברות יש כבר שירותים דומים, שהמתקדמת ביותר כרגע היא Waymo, שהפכה לחברה עצמאית אחרי שבמשך מספר שנים הייתה חלק מגוגל (היא עדיין תחת קבוצת אלפבית).

חברת טסלה חשפה את כוונותיה להציע שירות רובו-טקסי גם כן, אמנם היא מתכננת לעשות שימוש ברכבים פרטיים שאנשים רכשו. חשוב להדגיש, שבשני המקרים נעשה שימוש ברכבים בעלי הגה ותא נהג מלא, מה שנדרש לפי החוק בכמעט כל מדינה בעולם (ישנן חריגות שדורשות אישור מיוחד). במכונית כזו גם נתקלנו בתערוכת CES האחרונה, כשהיא מופעלת על ידי חברת APTIV בשיתוף פעולה עם אפליקציית Lyft:

חסרונו של תא הנהג הופך את ה-Cruise Origin לרכב אוטונומי דרגה 5. רכבים מדרגה זו מסוגלים לנוע מבלי התערבות נהג כלל בכל מקום, ולכן לא צריכים הגה או פדלים של גז וברקס. הרכבים בייצור המוני בעלי יכולות אוטונומיות שקיימים היום נמצאים בין דרגה 2 ל-3. הנהג חייב להיות מאחורי ההגה והרכב מוגבל ליכולות אוטונומיות ספציפיות בתנאים מסויימים. רכבי דרגה 3 דורשים את תשומת לב הנהג, אמנם הם יכולים לשלוט במערכות קריטיות כמו ניווט, האטה והאצה.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות