אנטי וירוס Avast

חברת AVAST מכרה מידע על פעילויות הלקוחות שלה

| יום שישי, 31 בינואר 2020, 15:20 | אבטחה, תוכנה ואינטרנט

תחקיר חדש של אתרי PCMag ו-Vice האמריקאים חשף כי חברת האנטי וירוס הידועה Avast עקבה אחר משתמשיה ומכרה את המידע אודות הרגלי הגלישה שלהם בתוכנת האנטי וירוס שלה ושל AVG, מותג אנטי וירוס נוסף שנרכש על ידי AVAST. על פי התחקיר, המידע נמכר ל-Jumpshot, חברת משנה של Avast שעסקה בניתוח הרגלי גלישה ורכישה של משתמשים שמכרה אותו למגוון גופים עסקיים, בהם גוגל, מיקרוסופט ועוד.

המושג “אין ארוחות חינם” מזכיר לנו גם במקרה הזה כי כאשר שירות ניתן בחינם, יש מגוון דרכים עקיפות בעבור החברה להרוויח על השימוש בשירות כאשר, הפעם האנטי וירוס הפופולרי Avast נתפס בכך שהוא מוכר את הרגלי הגלישה של הלקוחות דרך חברת Jumpshot, שמדגישה ללקוחות שלה כי המידע שברשותה מבוסס על כל חיפוש, כל קליק, כל רכישה ובכל אתר, ובמילים אחרות – הרגלי הרכישה והגלישה שלנו.

לפי מסמכים פנימיים שעלו בתחקיר, בעוד שחברת Jumpshot הציעה מגוון “חבילות” המתבססות על פילוחי מידע שונים הנוגעים להרגלי הגלישה של המשתמשים, לא נחשפו פרטים מזהים של אותם משתמשים. מתוך חוזה של Jumpshot מול חברת Omnicom Media Group, כפי שחושף התחקיר, עולה כי החברה רכשה חבילת “הכל כלול” בשם All Clicks Feed המציעה את כל המידע על פעילות המשתמשים, וכוללת גם פרטים מזהים של המשתמשים.

מכירת מידע המשתמשים מ-Avast ל-Jumpshot ומהם למגוון חברות (מקור Vice)

בעוד שחברת Avast הדגישה כי המידע אותו היא מוכרת ל-Jumpshot נמכר כמידע כללי בלבד וללא אפשרות לזהות את המשתמשים, מהתחקיר עולה כי אף שהמידע לא מכיל את פרטי המשתמשים באופן ישיר, ניתן להגיע ממנו בחזרה אליהם בדרכים אחרות. במקרים אחרים, כמו עם חברת Omnicom, התחקיר מציין כי החברה אף מסרה את זיהוי המשתמשים.

Avast הדגישה את העובדה כי משתמשי האנטי-וירוס קיבלו אזהרה כי התוכנה יכולה לאסוף מידע אודות פעילותם ותעביר אותו לגורמי צד ג’, עם האפשרות לבטל את המעקב בצורה “פשוטה” בהגדרות האנטי-וירוס. בעקבות התחקיר, החברה צפויה להוסיף אזהרה מפורשת יותר בעתיד. ניתן להניח כי משתמשים רבים לא טרחו לקרוא את האזהרה או הבינו את המשמעות של ההסכמה שלהם.

הגדרות הפרטיות בתוכנת Avast (מקור: AVAST)

הגדרות הפרטיות בתוכנת Avast (מקור: AVAST)

לאחר החשיפה, חברת Avast פרסמה עדכון רשמי בגין העתיד של חברת המשנה שלה – Jumpshot. החברה תפסיק באופן מיידי בהעברת המידע על המשתמשים מתוך האנטי וירוס, כאשר חברת Jumpshot צפויה לצמצם את הפעילות שלה בעתיד הקרוב.

העובדה כי Avast “בחרה” לקחת אחריות על מעשיה ולהפסיק את מכירת הרגלי הגלישה והרכישה של המשתמשים לא מורידה מהחומרה של המעשה. בניגוד לפתרונות אחרים שנועדו לעקוב אחר הרגלי הגלישה של המשתמשים, רובנו לא מצפים כי תוכנת אנטי וירוס, שנועדה להגן על המשתמשים, תעשה זאת.

בעוד שיהיה קשה להמליץ יותר על Avast הפופולרית בתור תוכנת אנטי וירוס מומלצת, לשמחתנו אפשר למצוא מגוון תוכנות אנטי וירוס חלופיות, בהן גם ה-Windows Defender של מיקרוסופט שהתגלתה לאחרונה כתוכנת אנטי וירוס טובה במיוחד.

מקורות
vice
pcmag
avast
במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות