שיתוף פעולה בנושא קורונה - אפל וגוגל

אפל וגוגל משתפות פעולה בפיתוח מערכת איתור חשיפה לחולי קורונה

| יום ראשון, 12 באפריל 2020, 09:30 | סלולר

משבר הקורונה (COVID-19) הנוכחי מאתגר לא מעט חברות טכנולוגיות שמנסות להציע פתרונות שונים, וכעת אנו מקבלים שיתוף פעולה יוצא דופן בין אפל (Apple) וגוגל (Google) שיפתחו מנגנון מעקב אחרי מפגשים בין משתמשים המבוסס על טכנולוגיית ה-Bluetooth Low Energy במכשירי הסלולר של שתי החברות. המנגנון נועד להתריע על חשיפה אפשרית לחולה קורונה.

המערכת החדשה עליה עובדות החברות יכולה להזכיר לחלק מהשתמשים את אפליקציית "המגן" הישראלית של משרד הבריאות, אך בניגוד לשימוש שלה בחקירות האפידימיולוגיות ומסלולי החולים, המערכת החדשה של אפל וגוגל תעקוב אחרי הקרבה בין המשתמשים דרך חיבור ה-BLE (ר"ת Bluetooth Low Energy) שישדר מפתחות מוצפנים ומתחלפים בין המכשירים.

לפי התקן החדש אותו בונות שתי החברות, מכשירי הסלולר יחליפו בינהם מפתחות מוצפנים ומשתנים בעת קרבה פיזית בין המשתמשים. במידה ומשתמש מאובחן כחולה קורונה הוא יוכל להשתמש באפליקציה יעודית של מערכת הבריאות על מנת להפיץ לענן את כל המפתחות בהם השתמש ב-14 הימים האחרונים. בצד השני האפליקציה תבדוק באופן תדיר האם מפתחות של חולים מאומתים שהועלו לענן קיימים גם באחסון המקומי בגלל קרבה פיזית בין המשתמשים, במידה וכן האפליקציה תתריע כי יש חשש להידבקות ותפנה את המשתמש לטיפול רפואי.

נכון להרגע מדובר על צעד ראשוני בלבד, כאשר שתי החברות צפויות לחשוף את ממשק המשתמש לתקן החדש באמצע חודש מאי. האפליקציות היחידות בעלות גישה לממשק החדש יהיו אפליקיות מאומתות בלבד של משרדי בריאות ברחבי העולם שיותקנו על ידי המשתמשים. בשלב הבא, החברות מתכננות לשלב את התקן החדש היישר לתוך מערכת ההפעלה בעדכון תוכנה עתידי.

בניגוד לאפליקציית "המגן" הישראלית, בשיטה של אפל וגוגל אין כלל חשיבות לנושא המיקום של החולים, אלא רק לקרבה בין המשתמשים, כאשר המפתח המוצפן של כל מכשיר משתנה באופן תדיר ומונע אפשרות למעקב רציף ושומר באופן זה על פרטיות המשתמשים. במידה וחולה מאומת, המשתמש באפליקציה החדשה יאפשר זאת, אוסף המפתחות שלו יעלה לרשת ויאפשר למשתמשים האחרים שנחשפו אליו לדעת על הסכנה האפשרית.

מדובר בצעד משמעותי במיוחד, ולא שגרתי, של שתי ענקיות המובייל הגדולות, שנועד לאפשר לדעת בצורה טובה יותר האם משתמש נחשף לחולה קורונה במהלך ה-14 הימים האחרונים ויש חשש שהוא נדבק ממנו. בעוד שלא מדובר על פתרון מושלם, אשר עדיין מבוסס על שיתוף פעולה בין המשתמשים, מדובר בצעד גדול קדימה ליצירת מערכת זיהוי טובה ואמינה שתסייע במלחמה נגד הקורונה.

מקורות
google
apple
במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות